| Peter28 a întrebat:

Cum pot sa ma concentrez asupra unui lucru? De exemplu: cand sunt la meditatii la matematica, cand imi explica ceva mintea imi zboara in alta parte si ma gandesc la altceva si nu pot retine nimic straight face. Daca imi puteti da o solutie prin care pot sa ma concentrez si sa retin ceea ce mi se spune, voi fii recunoscator cu o funda big grin.

Răspuns Câştigător
| Reek54 a răspuns:

Salut, sunt unele momente ale vietii in care mintea iti sta cu totul in alta parte, la alte lucruri decat cele pe care ai vrea sa le faci, asa e in acea perioada (de obicei adolescenta).
Cati ani ai?

| Peter28 explică (pentru Reek54):

Am 14 ani.

| Reek54 a răspuns (pentru Peter28):

Lasa-ti mintea sa "pluteasca". distreaza-te si incearca sa-ti traiesti viata, mai tarziu vei avea pofta sa si inveti, crede-ma, dar daca nu iti traiesti adolescenta ai sa regreti foarte mult.

14 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Lasă-ţi mintea să se ducă unde vrea ea. De ce o obligi să facă matematică?

| M25M a răspuns:

Incerca prin autosugestie sa ii induci creierului ideea ca matematia este interesanta spre exemplu, sau ca trebuie sa te concentrezi.
Autosugestia inseamna repetarea unor sintagme/propozitii cu caracter pozitiv, concis si posibil de mai multe ori pana cand creierul se obisnuieste, tratand ideea ca o stare de fapt fireasca.

| Peter28 explică (pentru M25M):

Am incercat asta si cand incerc sa repet sintagmele imi zboara iar mintea la altele.

| Reginald a răspuns (pentru M25M):

Fa ce zice mihai25mihai, asa am facut si eu cu biologia in clasa 5, acum este una dintre preferatele mele.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cititul si yoga sunt exercitii pentru minte, dar sa inteleg ca poate nu`ti place matematica, e greu sa te documentezi sau sa intelegi ceva ce nu-ti place.

| Reginald a răspuns:

La matematica nu trebuie sa retii nimic, doar sa intelegi. Daca iti zboara mintea in alta parte inseamna, ca ori tu nu esti facut pentru matematica sau profesorul nu iti atrage bine atentia.

| glitchMirror a răspuns:

Gândește-te că femeile se excită când stau de vorbă cu un bărbat deștept, și dacă nu reții lectia, nu o să pupi niciodata, ști tu ce...

| Reek54 a răspuns (pentru glitchMirror):

O idee foarte buna.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Reek54):

Ba nulaughing dupa aia se va gandii la sex si va fi ceva de genul:

Trebuie sa ma concentrez, sa ma gandesc ca nu mate nu sex...etc si dupa aia il trezeste din vise un "ai inteles?"

| Reek54 a răspuns (pentru Wehrmacht):

In ce am spus nu m-am referit sa viseze, m-am referit sa puna in aplicare gandurile ce le are ca de-asta e adolescent, cum ca l-ar trezi un ai inteles..asta e alta treaba, pe toti ne-a trezit, dar am trecut peste, nu?

| blackjackxdd a răspuns:

Vaai! Ce dragut! Eu implinesc luna asta 14 ani, si am aceeasi problema!:3
Sincer oricat asi incerca sa ma concentrez la ce zice tipu ala acolo si ce imi tot explica, mno' nu merge nu pot.
Si cum eu sunt genul ce scrie sa treaca timpu si paginile, am inceput sa ma iau serios de treaba, deja devenea suspect pentru ai mei tot de nota 8 am ramas la mate asa ca incep sa ma ocup serios de teme, incerc pana cand imi iese si inteleg mai bine decat cu profu'.happy

| wild04 a răspuns:

Nu e normal sa ai probleme cu concentrarea prea des. iti recomand sa te duci la doctor.