| JessusFromHell a întrebat:

daca in viitor s-ar face un tunel din mijlocul Polului Nord catre cel al Polului Sud si ai sari in el, la mijloc ai pluti din cauza gravitatiei? (emisfera nordica te-ar trage inspre ea cand ai fi mai aproape de emisfera sudica si invers?)

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=jN-FfJKgis8

Daca tunelul e de la un pol la altul, si neglijam temperatura, atunci ai ajunge in capatul celalalt.

Daca tunelul nu e de la un pol la altul forta coriolis te-ar zdrobi de pereti.

| drutzix a răspuns (pentru Inferno):

Ca sa ajungi la celalalt pol trebuie ca tunelul sa fie vidat asa cum spune si in video. Daca ar exista aer nu cred ca ai ajunge la polul opus.

| T0T a răspuns:

S-ar presupune să treacă acel tunel prin miez. Din punctul meu de vedere ai rămâne blocat cam pe unde începe miezul deci cam da ai pluti, oricum nu știu exact, ar fi ciudat deoarece te-ar trage din toate părțile și probabil cu o forță destul de mare nu știu dacă există o șansă să te și dezintegrezi.

| drutzix a răspuns (pentru T0T):

Presupunem ca persoanele care au facut tunelul au reusit sa scape de caldura si presiune ca sa nu mori prajit.
Ai uitat ca avem inertie, deci daca ai sari de la polul nord ai trece de centru si te-ai apropia de polul sud, dar pana sa ajungi acolo o sa fi tras inapoi spre centru. Si o sa tot te duci inainte si inapoi pana se disipeaza energia cinetica/potentiala.
Sunt sigur ca am putea calcula in cat timp ajungi la starea de repaus dar mi-e cam lene acum laughing.
Ps: Nu cred ca te-ai dezintegra deoarece nici cosmonautii nu se dezintegreaza in spatiu si conditiile ar fi asemanatoare.

| T0T a răspuns (pentru drutzix):

Da, într-adevăr, am omis niște lucruri.

| danutzu96 a răspuns:

Acest lucru nu este posibil din cauza temperaturi extreme din centru pamantului. De asemenea nu ai putea supravietui acolo tot din cauza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CUm rămâne cu nucleul? Ai putea supraviețui la temperaturi atât de ridicate? Cel mai probabil te-ai topi...

| Barb0Senpai a răspuns:

Nu laughing Gravitatia nu este asa de puternica laughing Eu cred ca te-ai opri acolowinking

| Vlad529 a răspuns:

Ai muri prajit.