| Cristi1Cristi1IdlibParty a întrebat:

Ce parere aveti de faptul ca in secolul XXI inca mai poate exista o asemenea ignoranta si nepasare de a respinge indoctrinarea religioasa, ba chiar sa ti-o autoimpui, doar de dragul de a crea impresia ca oamenii care au scris Biblia stiau la fel de multe precum oamenii de stiinta de astazi, desi ar trebui sa fie clar ca este imposibil acest lucru, avand in vedere discrepantele tehnologice ale astronomiei dintre acea perioada si perioada actuala? Uitati aici niste mostre:

"S-a dezbatut subiectul. Soarele nu dispare…Apusul se explica prin faptul ca in momentul in care se indeparteaza de locul respectiv legile perspectivei fac in asa fel incit sa ni se para ca se apropie tot mai mult de linia orizontului si in cele din urma sa se contopeasca cu ea exact in acelasi fel in care sinele de tren par sa se uneasca la infinit.

De ce din Romania nu se vad constelatii vizibile din emisfera sudica? Din acelasi motiv….Mai greu de explicat ar fi de ce bolta cereasca pare a se roti in sens invers in emisfera sudica fata de rotatia din emisfera nordica….dar se pare ca si pentru asta au gasit un FEL de explicatie activistii pamintului plat. Momentan nu am inteles-o pe de-a-ntregul nici eu asa ca nu v-o pot explica aici. Eventual va pot dal linkurile la clipuri…desi prefer sa o „rumeg" mai intii eu….

(...)

Daca o nava face inconjurul pamintului inseamna cumva ca pamintul e o sfera? AI idee ce vorbesti? Eu pot sa dau un ocol casei? Ajung tot in locul de unde am plecat? Inseamna ca, virgula casa sau terenul pe care se afla aceasta este de forma sferica? La intrebari stupide raspunsuri stupide…. faptul ca poti ocoli pamintul (cum a facut Magellan) sau in ziua de azi cu avionul nu dovedeste in nici un fel ca e rotund….

Mai bine te-ai intreba de ce toate inconcujururile pamintului s-au facut intotdeauna pe directia Est-Vest si niciodata pe directia Nord-Sud. Un raspuns posibil ar fi acela ca nu se poate pe nord sud…

(...)

Care planete? Tu cu un telescop vezi STELE, aia vezi, nu planete….si cele mai multe stele vazute cu un telescop de astronom nici macar nu par solide ci mai degraba gazoase, un gaz luminofor….ce legatura au STELELE cu PAMINTUL? Dumnezeu a creat Pamintul si cerul, apoi soarele, luna si stelele…sau credem mai repede in „stiinta" numita astronomie decat in cuvintul scris al Sfintei Scripturi?

(...)

Hm..vad ca a mai adus cineva in discutie aici faza cu pamintul plat…happy. Am dezbatut-o si eu cu ceva vreme in urma. Nu avem noi cum sa stim precis care e forma exacta a pamintului dar cel putin dovezile empirice ne arata ca intr-adevar soarele este aproape de pamint. La cel mult cateva mii de Km. Se vede divergenta razelor solare cu ochiul liber. Si nu e din cauza perspectivei asa cum trimbiteaza sus si tare cei care inca mai cred in varianta oficiala.

De ce nu se vad stelele din spatiu? Un raspuns foarte simplu ar fi acela cum ca de fapt nu a fost nimeni in spatiu. Iar imaginile alea „live" de la nasa in care arata cum se vede pamintul din spatiu nu sunt decat o animatie CGI nenoricita. Asta se poate observa din mai multe amanunte. Cum ar fi faptul ca acea animatie nu respecta legile perspectivei. Cum ar fi fpatul ca norii sunt nemiscati. s-a.m.d.

Exista oare Calea Lactee? Sincer sa fiu acum ma indoiesc de absolut tot ceea ce ne spun astronomii. Eu stiu ca atunci cand ma uit pe cer vad stele. Si nu sunt miliarde si miliarde….cu ochiul liber se vad exact 3.000. Le-au numarat destui inaintea mea. Printre ele stim carul mare, carul mic….din emisfera sudica se vad alte constelatii decat din emisfera nordica. Asta ar fi o dovada in sprijinul pamintului de forma sferica.Dar pe de alta parte eu personal nu am fost niciodata in emisfera sudica pentru a confirma ca de acolo se vad alte constelatii.

Cica acceleratia Coriolis nu ar fi data de rotatia pamintului ci de rotatia universului in jurul pamintului. Cu atit mai mult cu cit pendulul Coriolis are o miscare de precesie in emisfera sudica in sens invers fata de cea din emisfera nordica. De altfel si virtejul de apa care se formeaza cand scoti dopul de la cada are intotdeauna un singur sens (acelasi) in emisfera nordica, in schimb in emisfera sudica se formeaza in sens invers…."

"Dar poate nu e nici atat de complex si nici atat de vast."

etc.

Sursa :

https://saccsiv.wordpress.com/......are-bezna/

---

https://saccsiv.wordpress.com/......in-cosmos/

https://saccsiv.wordpress.com/2016/01/15/pamantul-plat/

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Există un limbaj științific și un limbaj al vieții de zi cu zi. Dacă citești într-un ziar că soarele răsare la și apune la ora...nu sari să spui că e o minciună, că de fapt saorele nu face nimic ci pământrul se învârte în jurul soarlelui și datorită roatației pământului soarele devine vizibil.Biblia folosește un limbaj de zi cu zi, nu și-a propus să fie în primul rând un tratat de astronomie ci să lămurească oamenii cum pot avea o relație bună cu Creatorul lor.Premisa întrebării mi se pare a fi că având în vedere limbajul simplu al Bibliei e improbabil ca sursa ei să fie un Creator atoatecunoscător al fiecărui detaliu științific al universului.Dar dacă un om de știință ar vrea să comunice ceva despre natură cu niște africani dintr-un trib oarecare și ar vrea și să priceapă ceva, ar avea sens să dea detalii într-un limbaj științific sau ar încerca să comunice la nivelul limbajului existent în trib(nevaând motive de a presupune neapărat că respectivii au un IQ mai scăzut)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vinde minciuna.in toate timpurile s-a vandut bine minciuna, apa chioara, si praful in ochi spre adormirea gandirii si vigilentei oamenilor.Acuma sa vand naluciri prin care lumea nu mai deosebeste realitatea de fictiune si virtual,inca mai sunt minti treze, dar cei ce urmeaza fi-vor adormiti cu totul, si vor gandi exact cum se vrea undeva la un oarecare nivel de unde incepe rasa umana. zombificarea, a inceput.iar ce spui tu, gandeam si noi acum 30 de ani in urma iar informatiile erau aceleasi, in stiinta ma refer astrologie, cosmologie, si vor fi aceleasi si peste 50 de ani imbracate in alta forma si adaptate tehnologiei de atunci.Sa nu te mire ca religia va disparea, fiindca orice autoritate supranaturala, va fi exmatriculata intai din scoli, apoi din societate si din viata. Oamenii se vor crede zei.

| MorganaM a răspuns:

Nu oamenii au scris Biblia, ci Duhul Sfant, prin itnermediul ei. imi pare rau, dar denaturezi adevarul si iti bati joc de religie. Asta e foarte rautacios din partea ta. Am vazut ca cu cat avansam in tehnologie si in timp, cu atat devine lumea mai desfranata si mai depravata, tocmai pentru ca reneaga religia si ceea ce este moral, iar tot ea se plange de acest lucru. Vad ca si tu incepi la fel.
Dumnezeu sa te ierte

Răspuns utilizator avertizat
| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru MorganaM):

"Nu oamenii au scris Biblia, ci Duhul Sfant, prin itnermediul ei. " Chiar si daca a fost inspirata de Duhul Sfant, tot oamenii au scris-o d.p.d.v. literar si tot oamenii sunt cei care spun ca a fost inspirata de la Duhul Sfant...

"dar denaturezi adevarul" Cu ce?

"iti bati joc de religie" De ce crezi asta? Nu m-am luat cu nimic de religie. Nu confunda niste indivizi cu pareri dubioase si care, oricum, nu sunt impetuos necesare mantuirii aceste pareri, cu religia in sine. Daca am fost "rautacios" fata de ei, nu inseamna ca am ceva cu religia.

"Asta e foarte rautacios din partea ta." Nu sunt rautacios nici fata de ei. O fi asa rautacios sa cred ca sunt ignoranti din moment ce tin cu dintii de niste pareri pe care si ei recunosc ca nu le pot dovedi?

"Am vazut ca cu cat avansam in tehnologie si in timp, cu atat devine lumea mai desfranata si mai depravata, tocmai pentru ca reneaga religia si ceea ce este moral, iar tot ea se plange de acest lucru." De acord. Insa, sa nu bagam toti oamenii in aceeasi oala. Sunt si oameni care nu si-au pierdut simtul masurii si isi vad lungul nasului, desi folosesc tehnologia, insa, se si roaga cu smerenie Domnului si pun pe seama Lui Dumnezeu succesele umane in domeniul tehnologic.

Pana la urma, discutia a pornit de la faptul ca eu cred in teoria heliocentrista si ca din cauza ca am avut obraznicia sa critic niste oameni care cred cu fermitate in teoria geocentrista, fara sa fie ajutati de vreo dovada, am fost rautacios... Daca asa este, atunci imi cer iertare!

| MorganaM a răspuns (pentru Ionut1492):

Iar tu cum de stii cu atata siguranta cele pe care le afirmi? Macar eu nu imi bat joc si nu jignesc in ultimul hal, precum o faci tu.