| Quest a întrebat:

Deci, Adam si Eva au fost primii oameni creati de Dumnezeu si ei erau ca si noi, ok intrebarea mea este... Aveau ei Buric?
(stiu ca pentru voi asta suna stupid dar va rog nu raspundeti la misto, multumesc.)

11 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Adam si Eva sunt personaje mitologice, nu au existat vreodata. Si ei, si d-zeu sunt creatia omenirii si nu invers.

| Gizăz a răspuns:

Voiam să punctez faptul că întrebarea ta nu are sens dar văd că deja a făcut asta neluL. Am înțeles de fapt ce ai vrut să spui dar e construit haios.
Eu unul nu cred în varianta creștină de Dumnezeu dar o să-ți răspund pe fir „logic". Nu aveau! De ce? Pentru că au fost creați direct adulți din „pământ". Știi ce e de fapt buricul? Pe gaura aia te hrăneai tu când erai în pântecul mamei tale, acolo era conectat cordonul ombilical. Din moment ce ei doi nu au trecut prin asta e logic să presupunem că nu aveau așa ceva.

| Rayyy a răspuns:

Bună!
Toate lucrurile ce au legătură cu Creatorul nostru şi facerea omului sunt nişte noţiuni abstracte, ce în opinia mea depăşesc cu mult gradul nostru de înţelegere. Deci, eu în locul tău m-aş lăsa păgubaşă în descrifrarea acestor întrebări. Şi oricum, orice răspuns ai primi, nimeni nu a fost acolo. Că au avut, că nu au avut rămâne la concepţiile fiecăruia.

neluL
| neluL a răspuns:

Daca ''ei erau ca si noi'' intrebarea mea este : tu ai Buric? (daca doua lucruri sunt identice (ca forma)poate sa fie si diferite in acelasi timp?)

| username_5501 a răspuns:

Nu au existat nici o data.Sunt numai povesti.

| LilyOfTheValley a răspuns:

Nu, nu aveau.

| AnonimaPunct a răspuns:

Salut! Nu te supara, dar (sincer) cred ca aveau buric, deoarece ei au fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, si Dumnezeu nu cred ca s-a nascut din cenusa, ci cineva i-a dat viata deci... eu cred ca DA

| barbiedoll_2931 a răspuns:

Erau exact asa cum esti sh u... sh toti oamenii dp planeta dealtfel... pentru ca noi ne'am mostenit din ei nu ei din noi, e ceva logic, think about these

| ionutdj a răspuns:

laughing po sigur ca aveau. pentru ca dumnezeu cand ea creat.(ea facut complet nu incompleti.pe bucatele. cum esti u. asa erau si ei.din cap pina in piceoare. ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca raspunsul meu ar pune capat razboiului in libia, sau prostiei omenesti, as raspunde.dar auzii ca mama prostilor e gravida iar.deci ...cred ca toti santem creati intr-un mod sau altul.iar ca murim e sigur.

| gabri3lla a răspuns:

Buna.uite ce raspuns am gasit eu pe un site religios:aca Adam nu a fost nascut din femeie, atunci el nu avea cum sa aiba cordon ombilical, asadar nu avea nici cicatricea, deci nici buric. Sa luam in considerare acum Geneza 2.21-23, "Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adânc peste om, şi omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui şi a închis carnea la locul ei. Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a făcut o femeie şi a adus-o la om. Şi omul a zis: Iată în sfârşit aceea care este os din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi, femeie, pentru că a fost luată din om."Geneza 3.20 spune: "Adam a pus nevestei sale numele Eva: căci ea a fost mama tuturor celor vii." Prima femeie (prima sotie) a fost facuta direct din Adam. Nici ea nu a fost nascuta dintr-o alta femeie. Adam si Eva au fost unici. Niciunul din ei nu a avut buric. Daca stai sa va ganditi, faptul ca ei nu aveau buric trebuie sa fi fost o dovada de netagaduit pentru orice ii vedea. Ei aveau dovada ca sunt primii oameni