| anonim_4396 a întrebat:

Nu am citit Biblia, asa ca nu stiu daca unul dintre Adam si Eva a fost de culoare. Daca nu, cum se poate sa iasa oamenii negrii daca ei au fost primii oameni creati si erau albi?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In general rasele sunt cel mai vizibil delimitate de culoarea pielii (dar mai sunt si alte caractere mai putin observabile ). Aceasta este data de cantitatea de melanina, pigmentul tegumentar care ne protejaza de actiunea nociva a radiatiilor ultraviolete. Nordicii sunt mai albiciosi, mai blonzi, avand foarte putin pigment in piele, pe cand cei din zonele ecuatoriale il au din abundenta, fiindu-le cu mult mai necesar, intensitatea radiatiei solare fiind mult mai mare si ei umbland in permanenta aproape goi. Practic in asta consta si bronzatul: organismul fiind iradiat cu uv produce melanina, tocmai pentru ca uv sunt nocive, cu efect mutagen, si astfel organismul se protejaza, dar la negrii, prin reglaj genetic, cantitatea de pigment se produce inainte de nastere. Organismul are o mare capacitate de adaptare, iar conditiile de mediu il modeleaza. La reliefarea caracterelor unei rase mai participa si alti factori dar in mod deosebit izolarea geografica. Inmultirea in cadrul unei comunitati, mai mici sau mai mari, asigura o oarecare uniformitate in distributia zestrei genetice a acelei comunitati si nu e de mirare cand vezi oamenii dintr-o zona ca au anumite trasaturi foarte asemanatoare, care ii deosebesc de cei din alte parti. Au format in timp un genofond specific. Unii se adapteaza la aer rarefiat, altii la nivel ridicat de radiatii(de exemplu cateva comunitati din Apuseni, in zone uranifere), altii la temperaturi extreme, etc. Practic totul se intampla la nivel genetic.

| BlackMetalIsMyLife a răspuns (pentru EmaS):

.Si de chinezi sau japonezi cu ochii lor de forma aia si aspectul acela ce mai zici? hm.

| BlackMetalIsMyLife a răspuns (pentru EmaS):

Asa si de chinezi sau japonezi cu ochii lor de forma aia si aspectul acela ce mai zici?

| BlackMetalIsMyLife a răspuns (pentru EmaS):

Asa, de chinezi sau japonezi cu ochii lor de forma aia si aspectul acela ce mai zici?

| LgMihail a răspuns (pentru BlackMetalIsMyLife):

Nu m-am legat de gramatica ta. M-am legat de cunostiintele biologice. Dar nu-i nimic. Daca nu ai terminat liceul (sau nu esti la liceu) nu e nici o problema. Esti mic, ai timp. Daca insa l-ai terminat si te prezinti in halul asta...aici e o mare problema - mare si grava.

Daca ai citii, cum ti-am explicat, Biblia(valabil pentru toti) n-ai mai pune intrebari stupide. Dupa potop, fii lui noe si sotiile lor s-au raspandit in lume. Avem si noi, trecut explicit in Hronograful lui G. Chedrinos, originea noastra in fii lui Noe.
Credeam ca nu trebuie sa mentionez: Incestul a fost permis o perioada, apoi a fost interzis de catre Dumnezeu. Egiptenii practicau incestul (dovada istorica la ce spun) pentru conservarea sangelui albastru. Atunci, in prima faza, se proba afirmatia mea si copiii ieseau sanatosi. Au fost insa, ulterior, cazuri de faraoni-monstrii, realmente, din cauza bolilor genetice. Deci Dumnezeu a incetat acest "ajutor" genetic dat umanitatii. Astfel ca, daca o familie populeaza un tinut si se inmulteste acolo, iar apoi are loc ce zic eu, este randuit ca probabilitatea cea mai mare sa aiba loc (adica, trasaturile copilului sa fie in proportie cat mai mare similare cu ale parintilor). Nu vor iesi, astfel, de aici incolo, toti similari?

Apoi, aici am dezbatut ceva extrem - un mit(mitul rasial). Conceptia raselor - ariana, ape, etc. e o tampenie in care se pare ca a crezut si Hitler. E cunoscut ca in Europa nu mai exista de mult puritatea rasiala. Deci ce ai spus tu e eronat. In Germania chiar nu sunt toti blonzi cu ochii albastrii (lucru care nu e in esenta caracteristic germanilor ci popoarelor nordice in general). Pentru popoarele nordice, cineva a explicat anterior - lipsa de melanina.

| Rapunzell a răspuns (pentru BlackMetalIsMyLife):

La turnul Babel, cand Dumnezeu a incurcat limbile oamenilor s-au creat rasele, avand ulterior fiecare trasaturi fizice specifice. Formarea neamurilor de atunci reprezinta schimbari nu doar la nivel lingvistic, ci si fizic si intelectual.

| MMihai a răspuns:

Biblia nu este o carte științifică, Ancuța.

| Rapunzell a răspuns:

Hai mai fata ca s-a tot pus intrebarea asta pe aici.
Oamenii negrii sunt urmasii lui Ham, fiul lui Noe. Dupa potop, Noe si familia sa au cultivat vie, au facut vin, si Noe a fost primul om care s-a imbatat. Beat fiind, a adormit dezbracat. Ham a fost blestemat de tatal sau pentru ca i-a vazut goliciunea si, in loc sa il acopere, a ras de acesta. In urma blestemului, urmasii lui ham au iesit negrii. Gata.

| ramona30 a răspuns:

Pai nu trebuie sa citesti Biblia pentru a afla de ce unii oameni sunt albi si unii negrii. iti trebuie carti stiintifice nu o colectie de basme vechi si amuzante.

| LgMihail a răspuns:

Foarte simplu. E o explicatie biologica si destul de simpla. Ce faci cand stai la soare foarte mult? Te bronzezi. Cand ajungi de la mare, acasa, si nu mai stai expusa asa mult la soare, iti revii (incet-incet). Imagineaza-ti sa traiesti nu la Marea Neagra, vara, ci in Arabia sau in Sudul Africii, o viata intreaga. Generatie cu generatie se va intiparii pigmentul modificat de mediul in care traiesti in adn-ul copiilor. Procesul devine pana la urma ireversibil. Funda?

| Zangetsu a răspuns:

Probabil dupa ce s-au mai inmultit, s-au dus unii in africa si din cauza ca au stat prea mult in soare, s-au innegrit permanent.
nu ca as crede in asa ceva.

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Asa si cum de sunt oameni cu ochii verzi,albastrii,blonzi,cu parul cret, drept? haide-ti crestinilor, cum explicati asta? odata ce ziceti ca Adam si Eva aratau la fel.

| LgMihail a răspuns (pentru BlackMetalIsMyLife):

laughing)))))) in ce clasa esti? laughing) Ai termiant macar liceul? Vezi ca se fac ore de genetica printr-a noua, suficiente pentru ce-ti trebuie tie. Exista o probabilitate ca in formarea embrionului, cromozomii sa rezulte diferite trasaturi. E o probabilitate DETERMINABILA ca omul sa iasa sanatos sau nu, blond, roscat, castaniu, cret, cu parul drept, etc. Combinatiile de cromozomi se pot realiza la toti la fel, sau diferit. Sunt INFLUENTATE de trasaturile parintilor, dar nu depind in totalitate de ele.

Si sa mai lamurim o problema. Asa se face si in cazul incestului. Copii, cu cat gradul de rudenie e mai mare, cu atat sansa ca ei sa iasa bolnavi e si ea mai mare. DAR mereu e sansa sa iasa sanatosi (mica, mare, nu conteaza. e determinabila). Conform Hronografului lui Gheorghe Chedrinos, realizat dupa o traducere ce dateaza de pe vremea lui Avraam, spune ca Adam si Eva au avut 50 de perechi de gemeni(fata-baiat). Trebuie sa fi idiot (nu ma refer strict la tine) sa treci peste faptul ca Dumnezeu a creat lumea si pe om (deci sa pornesti analiza biblica, fiind de acord cu teoria asta), ca apoi sa pui intrebarea "si negrii cum au aparut? si cum nu erau bolnavi in urma incestului? si cum au aparut aia...si aia...si aia". Crezi ca daca Dumnezeu a facut sa apara OMUL, complex, tot-unitar, ii era greu sa controleze o determinabila cromozomala?

Exista in prezent DOUA MARI TEORII. Evolutionismul, care prezinta INTAMPLAREA, norocul, acel "random" si Creationismul, in care lucrurile sunt facute dupa o randuiala! De vreme ce ai pornit analiza creationista, dar tu inca ai in cap bube evolutioniste (cum ar fi..."la intamplare") normal ca vei da gres, lamentabil. Totul e facut cu randuiala, adica nu exista NOROC. Asta e credinta creationista si nu o poti combate altfel, cu evolutionism. Sunt doua paralele de la inceput! Daca tu ma intrebi "cum?" eu iti raspund "cum a vrut Dumnezeu". Foarte simplu.

Altfel iti ramane varianta "Biet animal rational si vorbitor, care vine de nicaieri si se indreapta catre nicaieri".
Iti dau o tema pentru acasa. Studiaza ochiul, in detaliu. Ochiul uman. Dupa ce vei analiza atent ce scrie stiinta despre ochi sa-mi spui tu mie in cate miliarde de ani trebuiau zodiile si astrele si "noroacele" sa se alinieze ca milioanele de legaturi care au loc cand omul este fat, in burta, sa se uneasca si sa iasa ce vezi tu acolo (sau CU ce vezi tu acolo).

iti las mailul meu sa-mi dai raspunsul. LG. mihail@yahoo.com

Spor!

| BlackMetalIsMyLife a răspuns (pentru LgMihail):

Haideti^ nu ''haide -ti''.am scris in graba laughing.de parca voua nu vi se mai intampla.pff.

| BlackMetalIsMyLife a răspuns (pentru LgMihail):

Hai scuteste-ma!

| LgMihail a răspuns (pentru BlackMetalIsMyLife):

Cred ca si la tine o problema de ordin genetic... big grin

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Si in legatura cu ce spui tu acolo.ce explicatie dai tu faptului ca in toata Germania sunt numai blonzi cu ochii albastrii? doar nu imi spui ca in Germania au rezultat numai cromozomi de acelasi tip si ies majoritatea blonzi cu ochii albastrii.Si de chinezi sau japonezi cu ochii lor de forma aia si aspectul acela ce mai zici?

| baubau11 a răspuns:

Pai fato, tu nu stii ca Dumnezeu a zis:„-Sa se faca om dupa chipul si asemanarea mea!"?

| Wehrmacht a răspuns (pentru baubau11):

Adica Dumnezeu era si alb si negru?laughing

| alina58 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Http://www.realitatea.net/......24237.html
din 2 negri a iesit o fetita blonda cu ochi albastri, ce au facut parintii? erau jumatate albi jumatate negri?

| baubau11 a răspuns:

Pai fato, tu nu stii ca Dumnezeu a zis:„-Sa se faca om dupa chipul si asemanarea mea!"? Deci practic:daca Dumnezeu era de culoeare alba si Adam si Eva erau albi...

| anonim_4396 explică (pentru baubau11):

A fost o simpla intrebare, asta nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu.
"Crede si nu cerceta" a spus Dumnezeu happy

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde? Arata-mi concret unde a spus. In Biblie?

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

"Crede si nu cerceta" e o sintagma ce apartine filozofului grec Celsus, un opozant al religiei crestine, care a trait in sec 2 dupa Hristos. Origen, teolog crestin, l-a combatut in lucrarea "Contra Celsus".

Biblia, in schimb, vorbeste despre a cauta, a cerceta. Sunt indemnuri la cercetarea Scripturilor. "Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla;". E stupid sa fi crestin si sa crezi ca un alt crestin nascocit (trecut in Biblie) o aberatie ca asta.

Asa ca eu sunt sigur ca daca Duminica te vei trezii dimineata si vei merge la Biserica, dupa slujba vei putea sta de vorba cu un preot ceva mai informat decat colectivul TPU si sa-ti raspunda. Altfel...te poti multumii cu... mine big grin sau altcineva:
LG. mihail pe Y! Messeger.

| opium a răspuns:

Abia astept sa spuna careva ca negrii sunt negrii pentru ca au mostenit pacatele stramosilor happy

| Cristina_5283 a răspuns:

Dumnezeu cand a zis „-Sa se faca om dupa chipul si asemanarea mea!" nu s-a referit la fata ci la suflet desi noi am inceput sa o luam razna. Daca nu credeti in Dumnezeu nu veniti aici sa puneti intrebari idioate.Mai bine crezi degeaba decat sa nu crezi si dupa sa iti para rau. Daca vrei raspunsuri bune si acceptabile intreaba un preot sau un profesor de religie nu pe un site de socializare in care esti zapacit si mai mult.

| Simmons a răspuns:

Buna intrebare, serios.Pai ar fi doua raspunsuri logice:
1.Ca oamenii de culoare au aparut in urma unei modificari ADN care apare la orice nou nascut din genele mamei si ale tatalui, probabil ca la inceput numarul lor a fost foarte mic fapt care a condus probabil si spre rasism.
2. Dupa ce Dumnezeu le-a incurcat limbile oamenilor pentru a nu mai putea construi turnul Babel(turn ce trebuia sa ajunga in ceruri)Oamenii ar fi mers in locuri diferite pentru a vorbi aceeasi limba in acea anumita zona, asa s-ar fi creat tarile, unii mergand spre zonele mai calde au avut nevoie de piele neagra pentru a se adapta la conditile mediului.

| elilili a răspuns:

Dumnezeu a creat pe Adam si Eva, EL stia de mutanti si alte dereglari genetice( vezi gigantii)... dupa cei 2 sfinti parinti Adam si Eva a mai creat din ei oameni, nimeni nu s-a impreunat aiurea, parinti cu fii si neamuri

| elilili a răspuns:

In fiecare zona geografica a creat oameni