| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Nu stiu daca am nimerit categoria, dar sunt disperata sa aflu ce se intampla cu mine.Am sa va spun ce sa intamplatbig grine acum cateva saptamani....am inceput savisez divere lucruri...care se adeveresc. Apoi ma gandesc la un lucru..si se intampla, sau ma concentrez asupra unui lucru si in 5 secunde mi se arata in minte tot felul de lucruri ce se pot intampla asupra acelui lucru.Va rog sa imi raspundeti cu multa seriozitate! Multumesc!

14 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Realitatea se schimba, devenim constienti de cine suntem iar tu incepi sa simti - poti accesa prin vis "diverse lucruri" probabile sa se intample cam aceeasi idee este si concentrarea asupra unui lucru si posibilitatile pe care le observi prin imagini; mi se pare normal sa te gandesti la un lucru si sa se intample tu iti creezi realitatea prin ganduri-imaginatie.
informatiile pe care le accesezi sunt tot de la tine, o parte a ta ce are persepectiva mai larga

| Mayar a răspuns:

Nu se intampla nimic ciudat. tuturor ni se mai intampla cateodata din astea.winking asa sunt oamenii big grin

| Miauti a răspuns:

Parca mi te asemeni... dar oricum poate esti clarvazatoare. Ai tr sa mi dai mai multe informatii.

uite aici ceva legat de vise.
http://pazniculviselor.blogspot.ro/2011/06/teorii-vise-precognitive.html

| Booolll a răspuns (pentru Miauti):

Uite...daca intelegi reactiile... putem vorbi serios pe messenger! uite aici id-ul meu :rockbybyemo!

| oliviaaa a răspuns:

Daca vorbesti serios poate fi ceva coincidente, la care se intimpla la toati oamenii o data in viata succes si nu te stresa totul e ok pur si simplu te gindesti prea mult la asta happy

| Wøodenpints a răspuns:

De ce nu visezi că ai câştigat la loto?

| mihaitaLGP a răspuns:

Visele sunt inmagazinari ale subconstientului, de obicei trairile intense din ultimele ore/zile.
Subconstientul inmagazineaza si imagini aleatorii fara nici un sens.
In concluzie nu inseamna nimic, este doar o interpretare a subconstientului in functie de proprile prejudecati/sentimente etc.

Subconstientul fata de constient lucreaza tot timpul iar tu interpretezi foarte intens pentru ca, crezi cu desavarsire in aceste lucruri.

Ocupa timpul cu diverse activitati care sa iti distraga atentia de la aceste interpretari.
Nu te mai gandii la ele, iesi afara cu prietenii.
Probabil petreci mult timp singur/a.

| Chio9 a răspuns:

Visele profetice

Visul profetic este cel in care vezi viitorul. Este greu sa determini daca un vis este profetic sau nu pentru ca este confirmat doar cand se adevereste actiunea visata. Chiar si in acele situatii, exista putine cazuri. Multe vise nu se adeveresc. Astfel, visele profetice pot fi doar simple coincidente.

In lumea stiintifica se considera ca puterile supranaturale nu exista. Savantii vad visele care se adeveresc ca fiind doar sugestii, parand, astfel, ca se adeveresc. Il faci tu, personal, sa se adevereasca. Un alt argument este ca poate ai tendinta sa-ti editezi visul astfel incat sa aiba rezultatul asteptat. Din cauza faptului ca visele sunt, adesea, uitate, amintirile legate de vis pot sa nu fie tocmai precise. O alta teorie este ca mintea care viseaza poate sa lege bucati de informatii mai rapid decat mintea constienta. Astfel, este capabila sa vada ce se va intampla, bazandu-se pe informatiile pe care le ai deja.

Totusi, exista persoane care cred ca visele pot prezice viitorul. Visele profetice se leaga, in general, de marile dezastre, razboaie, asasinate, accidente, numere la loterie sau castiguri la pariuri sportive. Astfel de vise au ajutat la rezolvarea unor crime. In trecut, se spune ca Abraham Lincoln s-a visat intr-un sicriu cu 2 saptamani inainte sa fie asasinat. Inginerul britanic John Dunne a visat eruptia unui vulcan din Franta inainte ca acest lucru sa se petreaca.

Daca ai vise profetice inseamna ca esti nelinistit si nesigur in ceea ce priveste viitorul. Iti doresti ca visul sa te ajute in luarea unei decizii sau sa te asigure ca esti pe calea cea buna.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Chio9):

Nu poti prezice in viitor/trecut, este un paradox.

Iar cat despre persoanele care o fac, exemple mai relevante ca Melisa sau Mama Omida nu cred ca gasesti.

Totul are loc la nivel de subconstient, subconstient care materializeaza orice gand in functie de prejudecatile subiectului.

| Chio9 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Nu am zis ca poti prezice viitorul.

n lumea stiintifica se considera ca puterile supranaturale nu exista. Savantii vad visele care se adeveresc ca fiind doar sugestii, parand, astfel, ca se adeveresc. Il faci tu, personal, sa se adevereasca.

| amaliaamely a răspuns:

Buna! Deci nu stiu ce e cu tine...paote ca esti singura si de acea iti imaginezii lucruri sau pote ca chiar tii se intampla si sa stii ca nu e nimic rau in asta.Mi se pare SUPER ce se intampla cu tine...big grin
sper ca te-am ajutat

| Weeedha a răspuns:

Cum era aia? Aa, da! ALo, Vrajitoarea Visinica? - Da! -Ghici cine-i la telefon! laughing tuturor ni se intampla asta cel putin odata in viata. esti perfect sanatoasa! :*

| TheMe a răspuns:

Ar trebui sa conulti un psiholog si sa-i explici aceste lucruri. Fara glumawinking