| MariaMarya85 a întrebat:

Sunt foarte speriata...
Deci am 2 intrebari:
1. Cum scap de frica de paianjeni? Mereu cand vad unul fug nu mai stiu ce sa fac simt ceva in piept am o senzatie ciudata ca va sari pe mine!
2. Cand am cautat acum cateva minute pe TPU "cum scap de frica de paianjeni" am dat pe o intrebare, si cei mai multi ziceau asa: "Du-te la un psiholog, el va stii ce sa faca!". Ce imi face daca ma duc la psiholog? Imi va arata un paianjen de aproape? Mi-l va pune in mana?
Si nu vreau raspunsuri de genul "lasa-l sa se plimbe un pic in mana ta si ai sa vezi ca nu-ti face nimic" cum am mai vazut, asta n-am s-o fac niciodata!
Funda!

6 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Frica irationala se vindeca cu un singur mod, si anume te expui la paianjeni in loc sa lasi liber instinctului de a fugi ca o speriata. nu trebuie sa porti paianjenul pe tine. dar nici sa fugi. te apropii, iti faci curaj si frica cu timpul frica se va ameliora. Works every time.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Psihologul nu face asa ceva,te ajuta cu alte moduri care de cele mai multe ori sunt foarte eficiente.
E normal sa iti fie frica de geva, nu este o problema foarte grava, daca vezi un paianjen nu trebuie sa te gandesti la el, pentru ca dupa in subconstientul tau se invart zeci de lucruri.
Evita si nu te uita la el, ca e inofensiv.
Peace!

| AlexandraSt13 a răspuns:

Trebuie sa constientizezi ca paianjenii nu sunt atat de rai pe cat ti i-ai imaginat tu din cauza ilmelor de groaza sau cine stie de unde.Pana la urma nu poti sa mori din cauza lor(in cazul in care nu-s vaduve negre sau din aia mari laughing ).Din moment ce sunt niste paiienjeni mici gandeste-te ca t ii controlezi pe ei, nu ei pe tine.Pana la urma si ei se sperie de tine mult mai rau decat o faci tu.Incearca sa ai gandul asta mentinut in creier pe o perioada mai lunga si ai sa vezi ca in timp frica ti se reduce...e o chestiune de subconstient pe care sunt sigura ca o poti depasi cu o anumita doza de vointa

| MariaMarya85 explică (pentru AlexandraSt13):

De nicaieri nu mi-a venit frica asta!, doar asa, prima oara cand am vazut in paianjen am tresarit si m-am dus in bratele tatei. asa mi-a venit frica aceasta. de cand sunt mica!

| MariaaDaniela a răspuns:

Nu poti scapa de aceasta frica. Fiecare avem temerile noastre. Asa cum un copil nu poate scapa de obiceiul de-asi roade unghiile, in ciuda a tot ce i se spune, asa si frica ta e ca un obicei involuntar. Cand vei constientiza ca paianjenii nu reprezinta vreun pericol atunci vei scapa de aceasta frica. De ex. eu ma tem de viermi, foarte tare, de cand eram mica nu-i suportam, iar dupa 15 ani nu s-a schimbat nimic, dar nu ma grabesc.winking succes

| teodorafgm a răspuns:

Incerarca sa l ignori