| IoanaAndrei a întrebat:

Voi ce credeti, care este sensul vietii? Si nu zic despre un sens subiectiv, ca "sa fiu fericita" sau "sa ajut oamenii". E vreun sens obiectiv, general? Si daca nu e, ce-i de facut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata nu are sens viata unui om nu are sens omul isi creeaza singur sensul in timp

20 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Savarsirea binelui.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sensul vietii este clar si obiectiv, in afara de cele care ai zis si tu(sa fii fericit, sa ajuti etc)este mantuirea si lupta duhovniceasca pentru mantuirea.Asa ne-a zis Hristos, asa iti zic.

| cristi202 a răspuns:

Sensul obiectiv: sa iubesti si sa fii iubita
Sensul subiectiv: sa gasesti ceva in viata asta careia sa i te dedici cu totul, pentru care sti ca merita sa lupti si sa faci orice pentru a duce acel lucru la indeplinire. Mai tragic e ca cei mai multi nu stiu pentru ce traiesc, nu au pentru ce lupta, nu au un sens si o directie in viata, dar cei ce stiu sunt cei ce fac ceva cel mai adesea in aceasta lume.

| mihaibrasov a răspuns:

Fiecare om are un alt sens al vietii. Nu se poate generaliza obiectiv nimic.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Sens obiectiv, general, nu există. Doar supravieţuirea, la fel ca şi la restul animalelor. Ne-a fost dată raţiunea pentru ca pe lângă un scop obiectiv, să îndeplinim şi un scop subiectiv, pe care fiecare îl face, şi care totuşi se reduce la fericire, indiferent cum ai lua-o.

| Angel0 a răspuns:

Sensul vieții este viata însăși.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca luam in calcul reincarnarea, sensul ar fi ca la fiecare viata, spiritul nostru sa evolueze.

| thealchemist a răspuns:

Sa faci bine.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu traiesc pentru Dumnezeu! happy
Gbu :]

| GyeBaek a răspuns:

Viata este facuta ca sa fie traita.

| greudespus a răspuns:

Existi, deci cumva trebuie sa te configurezi ca si comportament.
Apoi daca nu iubesti aceleasi lucruri cu D-zeu, vei fi inlaturata(dupa ce lumea va lua sfarsit).

Mai rau este sa zici ca iubesti cum este Dumnezeu, dar de fapt tu nu ai putea niciodata sa fii umil, sau modest, sau altruist, sau alt atribut de al sau.
Majoritatea oamenilor dezaproba prin fapte caracterul lui D-zeu, dar il aproba prin vorbe, pe care le spun de frica sa nu fie pedepsiti.Pe aceasta teama mizeaza si biserica sa-i stoarca de bani.
Dupa selectie, vor ramane putini, fata de cei ce vor fi desfiintati.
Pana atunci D-zeu se comporta la fel fata de toti oamenii, fara favoruri, altfel ar fi impartial, si lipsit de etica. De aceea necazul si bucuria vine si peste unii si peste altii.
Nu va fi mereu asa. Dupa triere, marea familie, va ramanea mai mica, insa cu aceleasi valori morale, si cu acelasi comportament,
care se va perfectiona in vesnicie.

| deeeeeebora a răspuns:

Sensul vietii e sa ne decidem viata viitoare vesnica.nimeni nu poate alege numai tu propia persoana.asta e sensul...si daca e Un singur Dumnezeu care ma iubeste si vrea sa-mi dea tot ce are de ce sa nu-L slujesc si sa primesc Darul Lui? http://www.youtube.com/watch?v=ApGYMw-U0Nk&feature=related

| InoKo a răspuns:

Fiecare are un obiectiv aparte. Daca nu ai unu trebuie sa ti-l faci.In general sensul vietii nu e sa traim sa-i fim placuti lui Dumnezeu.Insa sunt multe alte obiective care trebuie singura sa ti le formezi. Ce rost o sa aiba viata daca nu stii ce vrei de la ea.Solutia nu e sinucuderea sau abtinerea de la orice placere sanatoasa, dar solutia trebuie sa fie una rationala. Daca nu ai un scop, formeaza-ti unu.Gindeste serios la ceea ce vrei si la posibilitati si puneti un scop.Nu un scop aiurea:sa am bani multi sau sa imi fac casa mare. Un scop bun o sa fie sensul vietii tale.Acuma depinde de cit de reala esti.Ai grija cum procedezi.Bafta! Sper ca ti-am fost de ajutor.

| InoKo a răspuns:

P.S.sorry am vrut sa spun la inceput ca sensul vietii e acela de a capata favoare in fata lui Dumnezeu.acesta e un sens standart al vietii.

| personaljesus a răspuns:

Eu mereu am crezut ca sensul vietii e sa iubesti. nu stiu ce cred ceilalti ar eu sunt o persoana care depind numai de dragostebig grin

| diverson a răspuns:

Perpetuarea speciei in general si oarecum eu cred ca viata este un test prin care noi crestem sau scadem in ochii lui Dumnezeu, prin care se decide unde ajungem. =)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu te referi la sensul vietii ca si cum ar fi acelasi pentru toti, ca si cum toata lumea ar trai la fel. Nu cred ca este asa, fiecare are propriul scop in viata si acest scop da sens vietii lui. As definii scopul ca fiind un motiv al unei persoane de a trai, ca ceva pe care doreste sa atinga, ceva dupa care se ghideaza, o aspiratie, un motiv sa mearga mai departe. Nu privii tot ce am spus pana acum ca fiind '' subiectiv '', trebuie sa gasesti acel ceva pentru care crezi ca merita sa traiesti ( ma refer la orice, fie ca este un el, sau un plan de viitor pe care il aveai de mult, o cariera, o dorinta... ) si apoi sa incerci sa-l atingi ( sa faci tot ce iti sta in putinta ). Poate unii oameni nu inteleg in toata viata care este sensul vietii, pentru ca poate fi interpretabil, dar parerea mea este ca sensul vietii este ceva pentru care sa-ti doresti sa traiesti.

P. S. : Iarta-ma daca am fost prea subiectiv...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai cei lasi vor un sens incercind sa nu insele asteptarile celorlanti despre ei. Un om adevarat va distruge asteptarile altora pentru ca nu se afla pe pamint pentru a se inchide in conceptele celorlanti. O sa ramina liber.

| Lucifer_5933 a răspuns:

Sensul vietii este sa te luminezi

| DanieruDesu a răspuns:

Am vazut aici rapunsuri "sa gastigi favoarea Domnului?" stai putin ca El deja te are ca favorit u nu poti sa faci nimic pentru asta, parerea mea pentru sensul vietii este asta : noi cei care sunte chemati in numele lui Hristos suntem pusi deoparte si intr-o zi Iisus va veni sa ne mute din aceasta lume pentru ca noi nu suntem acasa aici suntem doar pelerini in aceasta lume, locul nostru este cu Tatal,
Cand va deveni Eclisia (adica biserica) completa vom fi luati de aici si mutati, si vom fi preoti si regi supa ordinul lui Melchezedec (mai marele preot si rege al nostru fiind Iisus)
Deci salvarea este gratuita pentru oricive o cere se va da fara oprire, asta u inseamna ca poti sa pacatuiesti fara probleme, acum daca vei fi bun si vei avea fructe spirituale la sfarsit cand va fi Iisus in fata ta te va "premia" cu coroane dupa cum te-ai descurcat unii o sa primeasca mai multe alti mai putine, nu toti fac parte din biserica dar cei care vor sunt au un destin super XD sa vezi ce misto o sa fie :X Domnul sa va binecuvanteze big grin papa