| andreeeaaaaa12 a întrebat:

Bună! Trec clasa a 12-a și nu am idee la ce facultate as putea sa merg. La liceu am profilul mate-info. La început ma gândeam sa merg la facultatea de matematica si informatica din București, dar nu am auzit lucruri prea bune și m-a pus pe gânduri. Ma puteți ajuta cu niște idei? Simt ca nu mai am timp sa ma decid, chiar daca mai e pana atunci. La politehnica se da admitere pentru orice ramura ai alege?

3 răspunsuri:
| healerdx7 a răspuns:

De ce vrei sa faci facultate? Ce asteptari ai de la facultate?
Ai examen scris la admitere doar la Automatica si Calculatoare si la Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei.
La restul specializarilor din cadrul Politehnicii nu se sustine examen scris de admitere, ci se face pe baza de dosar.

| andreeeaaaaa12 explică (pentru healerdx7):

Pentru ca, în ziua de azi, ca om de rand, e greu sa faci ceva fără studii superioare. Ca așteptări, sincer, vreau sa îmi deschidă niște portițe pentru un viitor bun, însă chiar nu știu ce îmi place sa fac și în ce domeniu mi ar plăcea sa lucrez.

| healerdx7 a răspuns (pentru andreeeaaaaa12):

Facultatea iti deschide portite in masura in care ai minime idei despre profesia pe care vrei sa o urmezi. Daca te duci la facultate si speri ca cineva o sa iti ofere un loc de munca dupa absolvire doar pentru ca ai o diploma, ai sperante desarte.