| adryyy a întrebat:

Unde pot sa gasesc si eu toate fomulele de calcul de chimie care se folosesc din clasa a 7-a pana in a 9-a inclusiv?(din alea cu masa, concentratie etc.) Vreau sa incep oarecum de la inceput cu chimia ca sa o inteleg mai bine si nu gasesc nicaieri toate formulele de calcul. Va multumesc, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Iluvwafflesvewwymuch a răspuns:

Nu cunosc vreo alta carte decat manualele, dar ti le pot scrie eu.
Masa atomica a unei substante este egala cu suma maselor atomice ale elementelor. (ex: CO2 -> 12 + 16 x 2 ) Numarul de moli este egal cu masa substantei supra masa atomica. (ex, daca avem 10 g de CO2: Nr. de moli = 10g : 48 ) Concentratia procentuala se aplica atunci cand vorbim de solutii, adica de o substanta diluata, de cele mai multe ori, in apa. Ceea ce diluam este numit solvat, iar lichidul in care diluam, solvent. C% = masa dizolvata (solvat) : masa substantei ( solvat + solvent ) x 100 (ex: in masa de 50 g solutie HCl de concentratie 50%, avem de fapt 25 g de HCl). Puritatea este la fel, doar ca sunt inlocuite masa dizolvata si masa substantei cu masa pura si masa impura. Sper ca asta iti va raspunde la intrebare. Mult succes!

1 răspuns:
| anutza a răspuns:

Se gasesc in librarii niste memoratoare, sunt micute si ieftine happy