| Heidi_4120 a întrebat:

V-ati gandit vreodata ce o sa fie dupa moarte? Dupa apocalipsa? Dupa sfarsitul lumii? Nu va ganditi ca sunt vreo ciudata dar sincer a inceput sa ma preocupe pentru ca nu gasesc nici un raspuns care sa ma linisteasca. Cea mai mare temere este: ce vom face pana la nesfarsit? Ce este nesfarsitul? Vreau raspunsuri si pareri serioase.

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Nu cred ca ne putem raspunde la aceasta intrebare nici daca incercam din rasputeri, pentru ca mereu va fi ceva care ne va baga in dificultate si ne va face sa ne simtim si mai confuzi. adevarul nu-l vom putea stii niciodata cu desavarsire, tocmai pentru simplul fapt ca gandirea noastra limitata nu poate concepe ca ceva etern, adica "nesfarsitul", poate exista undeva. Biblia spune ca dupa moarte urmeaza acea "viata vesnica", pe care se presupune ca ne-o alegem inca de cand suntem in viata pe acest pamant, dupa stilul de viata pe care-l avem, dupa pacatele pe care nu mai contenim sa le facem sau dupa lucrurile bune pe care le savarsim. adica dupa viata pe care o traim, "buna" sau "rea", ne alegem si viata de dupa moarte, care consta in "rai" si "iad".
asta spune Biblia. insa niciodata nu o sa putem stii dinainte daca toate acestea sunt adevarate. decat dupa ce vom muri; sau mai bine zis sufletul nostru va stii cu ce sa se confrunte dupa aceea, pentru ca corpul ajunge in pamant, intre patru pereti. insa nu ne mai putem intoarce pentru a povesti si celorlalti. de aceea totul ramane o enigma, pe care fiecare dintre noi o va rezolva in mod individual, dupa moarte.
cat despre sfarsitul lumii, eu nu cred ca el reprezinta ceea ce credem noi; adica nu ar trebui sa-l asociem cu apocalipsa. despre cea din urma se relateaza si in Biblie, unde se spune ca va fi o a doua venire a lui Iisus pe pamant, atunci cand se va decide soarta tuturor, si ca acel moment va veni pe nepregatite, cand ne asteptam mai putin, dupa voia lui Dumnezeu. insa nici despre acest pasaj nu putem stii ca spune tot adevarul. iar sfarsitul lumii poate fi intr-adevar reprezentat de fenomene ce se pot intampla la nivelul scoartei terestre, sau in afara ei, deci in Univers. unul dintre fenomene ar fi moartea Soarelui, care ca orice stea, se va stinge o data si o data. cercetatorii spun ca Soarele a ajuns la jumatatea vietii sale, si mai are vreo cateva miliarde de ani pana ce este predispus distrugerii. atunci, dupa ce el se va stinge, noi ca oameni vom mai trai ceva, deoarece lumina si caldura fiind mult mai rapide dureaza in timp. dupa aceea se presupune ca Pamantul va fi cufundat intr-o bezna totala, si pentru ca noi ca fiinte depindeam de Soare, nu va trece mult pana ce vom disparea. probabil ca planeta va ramane in continuare intacta, insa ca toate celelate din sistemul solar. nimeni nu poate stii. happy

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista viata dupa moarte! Moartea este trecerea spre locul care ti l-ai pregatit de aici. Daca il primesti pe Isus ca Domn si mantuitor,vei fi cu El in rai,iar daca refuzi sa Il recunosti ca Domn, vei regreta pentru ca iti vei petrece vesnicia in iad, despartit de Dumnezeu.Citeste noul testament si vei intelege ca exista rai si iad.

| EmaS a răspuns:

O fi stupid pentru tine, dar este chiar adevarat! O sa ai surprize neplacute dupa moarte.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Eu nu înţeleg ce se întâmplă cu voi.
Categoria ştiinţe şi filozofie este plină de întrebări legate de sfârşitul lumii. Tu nu îţi dai seama că sfârşitul tău poate fi chiar în seara asta dacă dă o maşină peste tine, sau dacă aluneci în cadă, îţi spargi capul, pierzi sânge şi mori? De ce te gândeşti la sfârşitul lumii, şi nu la al tău?

Baftă!

| cristi202 a răspuns:

Vrei raspunsuri si pareri serioase? Poate vei gasi si aici, insa exista o carte care ne poate oferi o imagine despre ce va fi - Biblia. E adevarat, e o carte greu de citit, insa iti poate oferi raspunsuri la multe intrebari pe care le ai, si sunt raspunsuri pertinente.
Ce este nesfirsitul? Nu stim. Pentru ca nu putem intelege, pentru ca nu exista ceva asemanator in aceasta lume si viata cu care sa putem compara. Imagineaza-ti timpul ca o axa, o linie de la stinga la dreapta. Fiecare punct e un anumit moment din timp, iar noi ne miscam o data cu prezentul de-a lungul acelei linii, de la punct la punct. Nesfirsitul va aparea cind timpul va disparea (timpul este o alta dimensiune a materiei), atunci cind vom iesi de pe acea axa si vom trai un prezent continuu, fara trecut, fara viitor. Nu stiu daca intelegi, si mie mi-e greu sa inteleg cum va fi, dar pot doar sa imi imaginez cam cum va fi. Si oricum va fi, dupa cum spune Biblia, va fi extrem de frumos, sau extrem de aiurea, depinde de raspunsul fiecaruia la sacrificiul lui Isus Hristos pe Cruce.

| mihaibrasov a răspuns:

Uite imi place ca ai votat ca cel mai bun raspuns, un text ce incepe astfel: "Nu cred ca ne putem raspunde la aceasta intrebare...". Nu ma deranjeaza asta, dar daca vrei raspunsuri, cauta-le pana le gasesti. Exista grupari de oameni (asociatii ezoterice daca vrei sa le numesti asa) care iti pot raspunde clar la aceasta intrebare, dar mai mult decat atat iti pot demonstra. Subliniez, ei iti demonstreaza raspunsurile intrebarilor fundamentale ale vietii! (in timpul vietii, ca doar nu te omoara ca sa afli laughing ). Dar, din moment ce esti de acord ca nu ne putem raspunde la aceasta intrebare...

| Parintele a răspuns:

Buna. Pana la nesfarsitul cui? Tu, ca si noi ceilalti, ca si animalele, vei avea un sfarsit natural, inevitabil. Probabil te nelinisteste teama de necunoscut si esti inca dominata de sentimentul de nesiguranta pe care ti-l serveste religia datorita nepotrivirii ei la firea umana; de aici apare frustrarea pe care o simti si care este foarte daunatoare ratiunii umane care se naste sanatoasa. Cand vei scapa de ideile stupide ale religiei vei scapa si de teama de moarte, de teama unei judecati stupide ale carei exigente depaseste pana si inocenta unui copil. Apocalipsa e o injuratura adresata inteligentei umane, in timp ce "sfarsitul lumii" are deja la noi automat conotatii religioase datorita dogmei cacacioase a crestinismului. Nu mai crede in asa ceva, invata, cauta, fii sceptica si nelinistea va disparea.

| wales a răspuns:

Nu gasesti nici un raspuns care sa te linisteasca pentru ca nu cauti unde trebuie,daca cauti astfel de raspunsuri la oameni vei primi raspunsuri ca de la oameni,dar sufletul tot gol va ramane si nelinistit,ce astepti de la oameni? si ei traiesc cu acelasi sentiment de nesiguranta a vietii, diferenta este ca unii au curaj sa marturiseasca si altii nu.
Singurul care are raspuns la toate problemele si intrebarile tale este Dumnezeu, tocmai de aceea la trimis pe Fiul Sau in lume pentru ca oricine crede in El, sa nu moara ci sa aiba viata vejnica; Ioan 3:15.
Daca vrei cu adevarat un raspuns real la toate intrebarile tale te indemn sa citesti Biblia-Noul Testament prima data, si roagal pe Dumnezeu sa-ti dea pricepere pentru a intelege ce citesti.

| wales a răspuns:

Draga danut,nu te gandi la o pricina anume,ci la simplul fapt ca N.T. vorbeste direct despre noul legamant care a fost dat de Dumnezeu pentru toti oamenii prin jetfa Fiului Sau Isus Hristos.
Cartile bibliei nu sunt asezate chiar cronologic,ex in V.T,cartea Iov dateaza cu aproximatie inainte de Avram, deci vorbin dejea ca perioada de timp = cu cartea Genesei, iar cartea Iov este asezata in biblie inainte de Psalmi si inainte de Iov sunt 17 carti.Ca sa intelegi mai bine cauta sa citesti explicarea cartilor V+N Testament.
Ma refeream doar la faptul ca V.T.este mai greu de digerat daca nu ai ceva cunostinte despre istoria poporului Israel si despre voia Lui Dumnezeu pentru oameni. N.T.descrie pe larg raspunsurile la intrebarile puse de Heidi si in general raspunde tuturor oamenilor la toate problemele legate de viata si cum poti dobandi mantuirea.
Sunt societati care editeaza separat N.T,invers nu ai sa gasesti sau foarte rar un V.T fara N.T.
Pentru a-L cunoaste pe Mantuitorul este suficient sa citesti doar N.T, nu acelasi lucru se intampla daca citesti doar V.T.
Acest lucru era un simplu sfat, nu o interzicere.

| danut a răspuns:

"wales a răspuns: Nu gasesti nici un raspuns care sa te linisteasca pentru ca nu cauti unde trebuie...Singurul care are raspuns la toate problemele si intrebarile tale este Dumnezeu, tocmai de aceea la trimis pe Fiul Sau in lume pentru ca oricine crede in El, sa nu moara ci sa aiba viata vejnica; Ioan 3:15.
Daca vrei cu adevarat un raspuns real la toate intrebarile tale te indemn sa citesti Biblia-Noul Testament prima data, si roagal pe Dumnezeu sa-ti dea pricepere pentru a intelege ce citesti."
Dar Vechiul Testament ce pricina are? De ce prima oara Noul si nu Vechiul Testament ca in Biblie sunt asezate in ordine cronologica (istorica) si logica cele doua Testamente.

| Angel0 a răspuns:

Citeste o carte serioasa de ezoterism,(recomand Gurdjieff pentru inceput) si dupa aceea intelegi mai usor orice carte de spiritualitate din orice religie, inclusiv Biblia.

| dexro a răspuns:

Eu am doua posibile raspunsuri...
Daca timpul este infinit, daca universul se renaste dupa moarte o sa traiesc iar pentru ca in univers o sa fie un infinit de posibilitati. Eu nu o sa mai fiu eu dar o sa am toate amintirile de acum si toata personalitatea de acum, o sa ma nasc in fiecare timp al istoriei o sa ma bucur de toate fericirele posibili si o sa sufar in urma tuturor supararilor posibile. Uneori o sa ma nasc si nu o sa imi amintesc ca azi am trait, alteori o sa imi amintesc, uneori o sa fiu om alteori nu. Perioada dintre vieti nu o sa o simt pentru ca nu o sa exist constient.
Dar daca timpul este finit lucrurile stau altfel. Mor si gata. Sau poate ca omenirea sau o alta rasa, niste extraterestrii gasesc/gasim o posibilitate sa prelungim timpul sa repornim universul, daca asta o sa se intample si este destul de probabil sa se intample o sa fiu iar nemuritor ca prima data. Sper ca ai inteles punctul meu de vedere...

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Thx pentru funda happy

| Ichigo a răspuns:

Deci eu vad chestia asta din 2 puncte de vedere...ori accepti biblia si dupa ce mori ori ajungi in rai si traiesti in bunastare pe vecie sau in iad si traiesti in chinuri pe vecie ORI imagineazati viata din punct de vedere biologic. inainte sa te nasti nu stiai nimic, nu erai nimic pur si simplu era o bezna pretutindeni fara vreo constiinta anume, era ca si cum ai fi dormit.un somn cu o stare de vis fara posibilitatea macar de a te gandii la ceva.acuma cand te nasti traiesti mori. traiesti ca orice organism dupa aceea revii la acea stare de neant in care nu esti constient de nimic.ca si cum ai dormii.pe scurt viata e o intrerupere a unui somn cosmic permanent fara vreo constiinta despre propria ta persoana...si mai pe scurt somn-----rahat ( viata ) ------somn

| Reek54 a răspuns:

Pai. nu vom putea stii pana nu experimentam laughing
ci decat sa presupunem.
daca ne luam dupa stiinta. vom muri si gata.
pentru ca creierul va mai inceta sa gandeasca. straight face
daca ne luam dupa religie...
sufletul se va reincarna. si vom ajunge in rai/iad. laughing stii povestea mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-am gandit si nici n-am s-o fac. Viata-i scurta si am altele pe cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa moarte? Gandeste-te la somn in general, vei avea aceeasi stare pe vecie. Iar dupa sfarsitul lumii, cred ca va ramane o planeta nelocuita, goala, seaca, doar cu pamant, in paragina.
Pana la nesfarsit, ne vom naste si vom incerca sa ne facem un rost in viata. Iar parerea mea este ca apocalipsa nu vine asa dintr-o data, se va produce incet - incet, omorandu-ne intre noi, printr-un fenomen al naturii distructiv sau prin stingerea soarelui.
Iar nesfarsitul...gandeste-te la o cutie goala si neatinsa.

| Lyiia a răspuns:

Sti,mereu stau si ma gandesc la asta.Ca lumea se va termina odata si odata si noi nu vom mai trai,nu am zis nimanui, pur si simplu stau si plang. Unii oameni imi zic ca lumea nu se va termina NICIODATA, dar eu nu ii cred.Insa cineva in care am incredere mi-a spus ca lumea se va termina peste zeci de mii de milioane de ani.Sincer,nu stiu ce sa cred.Ma gandesc,ca atunci cand voi muri,sufletul meu se va duce in Iad sau Rai, iar dupa multi ani va incepe o alta lume, in care vom fi altcineva.Deci,nimeni nu te poate lamuri concret, numai Dumnezeu stie ce va fi.Insa daca ar fi cineva care sa ne spuna ce se va intampla, este nemaipomenit.Cu totii ne-am dori sa nu moara nimeni[familie, prieteni...]dar omul nu are nicio putere.
Raspunsul ti-l gasesti tu insa-ti.Nimeni nu ti-l poate da...

| Smokaraieee a răspuns:

Haha...interesant,tu crezi ca noi nu ne intrebam? si chestia e ca intrebarea asta o lucreaza subconstientul fiecaruia, si nu are raspuns ...deci nu stim ce e dincolo ^^. totusi eu merg pe o varianta care e linistitoare laughing Mori si ramai sus! happy