| stefanik04 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, pentru ca sunt in clasa a 8a si nu stiu exact ce profil sa aleg
Intr-un timp am vrut sa merg la arte, imi place foarte tare desenu si sunt destul de buna, dar m-am razgandit
Apoi m-am gandit ca la mate-info nu ma duc pentru ca nu rezist cu atatea ore de mate pe saptamana, si nu prea vreau sa ma duc acolo.La romana si limbi(nu stiu care e profilu) m-ar tenta sa ma duc dar nu sunt tocmai cea mai buna la exprimat corect, iar la engleza nu sunt nici acolo foarte buna, dar merg cat de cat bine la amandoua. M-am gandit sa ma duc la stiintele naturii pentru ca imi place chimia, dar nu imi place biologia(asta nu e o mare problema, dupa spusele surorii mele care a fost la stiintele naturii), Sunt foarte nehotarata...
Mi-e mi-ar placea sa fac o facultate de psihologie, asa ca sa ma duc la un profil de stiinte sociale, sau sa ma duc la stiintele naturii? Si in ce consta stiintele sociale? Va rog sa ma ajutati pentrru ca sunt foarte nedumerita.
Am aflat ca la stiinte sociale se face foarte multa istorie? E adevarat? Mi-e imi place, dar nu sunt foarte buna la tocit.
Si pentru cei ce sunt din Cluj Napoca? Liceu de stiinte sociale bun, care e, media nu e neaparat o problema deoarece am in jur de 9.70 -9.80 sau asa ceva, depinde de examenele nationale, dar nu am de gand sa i-au nota asa mica la examene incat sa imi strice foarte tare media. Aaaa, si unde se face spaniola ca a doua limba in cluj? La ce liceu bun?
Deci, as avea nevoie de ajutorul vostru, va rog frumos.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| KaMy a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi dilema... chiar nu stiu ce sa aleg.

pai tu spui ca la mate nu rezisti- daca nu-ti place matematica atunci nu te duce ar fi un chin...

la bilimf-ai spus ca te descurci cat de cat numai ca pronuntia nu e punctul tau forte (nu-i ninic asta se rezolva prin invatarea regulilor)

la- stiintele naturi poate nu stiai dar e cam acelasi lucru ca mate-info se pune accent pe matematica fizica dar si chimie si biologie

la profilul stiintele sociale se pun bazele pe phsihologie, economie, filozofie, logica si da faci si istorie...

Pentru ca vrei sa te duci la o facultate de psihologie atunci du-te pe stintele sociale...

Eu ti-am explicat ce ore faci la fiecare, acum tu ai de ales ce iti place...

succes! funda?big grin

3 răspunsuri:
| KaMy a răspuns:

Multumesc pentru funda!>big grin

| elly83 a răspuns:

Daca vrei sa ai o facultate de psiholog mergi la stiinte sociale, mai ales daca tie iti place, la filologie nu-i nimic daca nu stii sa te exprimi,, extraordinar'', poti sa deprinzi acest dar al exprimarii prin citire si daca vrei sa fii psiholoaga trebuie sa citesti si sa te documentezi mult; daca inima ta iti spune sa fii psiholoaga atunci alege filologie si la filo faci istorie multa, sau stiinte sociale bineinteles.Succes!

| Ancaaa a răspuns:

La stiinte sociale as vrea si eu sa merg.am inteles ca se face mai mult romana, istoria, si toate stiintele specifice profilului[a9a - logica, a10a - psihologie si atp, a11a - economie si sociologie, a12a - filozofie. din care dai teza la toate mai putin atp si sociologiewinking ] ele se fac la toate profilele.doar ca aici se pune accentul mai mult pe ele. mate faci pana intr-a12a, dar in a11a si a12a se reduc la 2 ore pe saptamana. stiintele naturii [bio, chimie, fizica] nu se mai fac dintr'a11a. asta e tot ce stiu.
succes in continuare!:*