| anonim_4396 a întrebat:

ce determina cresterea nasului?
Eu am nasul mai mare ca a tatalui si a mamei.
Credeti ca daca bag mana intr-una in nas e posibil sa-mi creasca nasul in timp? Sau e un mit?

Poate pare amuzanta intrebarea dar pe mine ma preocupa asta.

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Daca ma mananca narile, ma uit si eu stanga dreapta, si bag degetu in nasuc si aia e.P.S sa nu va scarpinati niciodata da, NICIODATA in nasuc, cand conduceti.Plec eu linistituc de la semafor mai lent ca un ardelean,ma scarmam frumusel in nasuc, bai frate si dau printr-o groapa, jur, am zis ca mi-am atins creieru, mi-a alunecat ditamai degetu in nas de m-am lecuit laughing de asta, o buna perioada de timp am simtit ca mi s-a largit nara respectiv ca dracu laughing)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Organismul tau, codul tau genetic, ADN-ul, cu variatii mostenite de la parint, bunici si alti stramosi. Acesta este raspunsul pentru prima intrebare.

Legat de ceea ce vrei tu sa faci... de ce? Ce are nasul tau mic? Este mai frumos asa, lasa nasul sa creasca cum vrea el, nu baga nimic in el ca poti sa ajungi la complicatii dupa. Ai grija.

Bafta! ^_^

| laSoledad a răspuns (pentru DoarBogdan):

"Ce are nasul tau mic?"

Cel care a pus intrebarea: "Eu am nasul mai mare ca a tatalui si a mamei."

laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru laSoledad):

Dar o zicea in asa fel incat voia sa mai creasca, si ma gandeam ca il considera mic. Dar acum ca stau sa ma gandesc mai bine... poate ai dreptate laughing

| laSoledad a răspuns (pentru DoarBogdan):

Se speria sa nu-i creasca mai mare laughing

| Nilsson a răspuns:

Am auzit că nasul este printre părțile corpului care cresc pe tot parcursul vieții, iar dimensiunea depinde de factori hormonali și genetici.
În ceea ce privește băgatul mâinii (!?) sau a degetelor, s-ar putea să contribuie la creștere fiindcă este ca un fel de masaj care ajută la o vascularizare mai bună a celulelor și implicit le impulsionează creșterea.

| RKBlue a răspuns:

E logic faptul ca daca iti pui un obiect(in cazul asta e de fapt degetul) in nas, pentru o perioada mai lunga ti se va largi nara, deci implicit si nasul.
Aici nu cred ca se pune problema ca ti-ai tine degetele in nas mai mult de cateva secunde.
Daca insa pusul degetelor in nas e o actiune repetata(de cateva ori pe zi si zilnic), odata cu timpul va duce la cresterea nasului.
Stii cum unii baieti isi pun acei cercei care le fac gaura in lobul urechii? Ei bine, chestiile alea(nu-mi vine numele lor acum) sunt mai mici la inceput si apoi le tot inlocuiesti cu unele usor mai mari pana la una de dimensiunea unei monede de 50 de bani.
Desigur,marirea gaurii se face prin mai multe metode si e un exemplu de marire rapida.
In cazul tau, care e mult mai diferit, marirea nu ar fi foarte mare.
Dar mai bine eviti cu totul sa pui degetele la nas.

Ps.
Urechile si nasul nu se opresc niciodata din crestere, de aceea multi batrani par sa aiba nasuri(babele, in special) si urechi(mosii, in special) disproportionat de mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-a zis cineva recent ca daca bag mina in nas, el se adapteaza si narile se maresc......habar n-am daca e un mit, voi ce ziceti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci vreti sa spuneti ca chiar mi-a crescut nasul pentru ca am bagat mina in nas? nu stiu daca are sens, eu sunt doar paranoic...
Acum ca mai toti spun asta, o sa intreb un doctor, chiar sunt dezamagtit ca, corpul nostru e facut asa...

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Ideea este ca indiferent daca se largesc narile sau nu, nu este in regula sa bagi degetele in nas! Nu este nici politicos, daca o faci de fata cu cineva si mai ales nu este igienic! Incearca sa renunti la acest tic.