| Morrígu a întrebat:

Bună ziua.
Ce este moartea pentru voi? Și ce credeți că se întâmplă cu energia noastra? Consider mult prea vag, moarte și nimic altceva după. Intr-adevar viața este iluzie și moartea adevăr?
Voi in ce credeți?

Răspuns Câştigător
| Mihai9820 a răspuns:

Buna Madalina
E o intrebare foarte buna...Fizica ne spune ca tot ce este in jurul nostru este energie si ca energia niciodata nu se pierde ci doar trece dintr-o stare in alta. Deci e foarte posibil ca dupa moarte energia noastra sa existe in continuare,insa nu stiu daca o sa fim si constienti de acest lucru, dat fiind faptul ca, constiinta este inradacinata in creierul nostru...
Cu toate astea, pe mine personal ma linisteste faptul ca poate, dincolo de moarte mai exista ceva...

O zi buna.

15 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Sfarsitul constientizarii persoanei mele. Energia noastra e creata din materia pe care o luam din mediul inconjurator eliminand alta, lucru pe care doar organismele vii il fac, odata mort organismul, schimbul inceteaza, de fapt incetarea lui inseamna moarte, energia existenta se pierde iar alta nu se mai creaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceasta intrebare o sa gasesti o sumedenie de raspunsuri din diferite domenii despre acest subiect.
O sa gasesti raspunsuri atat din domeniu stiintific din domeniul biologic, psihologic, religios etc.
M-am gandit adeseori la acest aspect al vietii si am citit posibilele variante legate de acest fenomen dar nu prea m-am lamurit.Nu cred ca se va descoperi cu exactitate ce va fi dupa moarte de asta nici nu cred ca o sa meditez prea curand despre subiect.

Eu cred ca zeii sunt invidiosi pe noi. Avem ceva ce ei nu au si anume:murirea. Ce-ar fi viata fara moarte? Probabil un sir lung de evenimente repetabile si retraite pentru care la un moment dat ai vrea sa mori.
Daca ne uitam din alt unghi fenomenul acesta al mortii ne invata si multe lucruri folositoare. Ea [moarte] este cel mai mare impuls spiritual.Cum altfel sa pui omul in miscare decat spunandu-i ca va muri odata si ca viata lui nu va tine pana la nesfarsit? Tocmai aceasta efemeritate il face pe om sa-si traiasca cu adevarat viata pentru ca vezi tu viata e scurta si merita traita.Cautand un scop al existentei tale in spatiu si timp eu zic ca pierzi esenta vietii deoarece nu il vei gasi niciodata.
Multora le este frica de moarte cu toate ca n-ar trebui sa le fie. big grin
Odata ce intelegi ca va trebui sa mori nu te vei mai speria.Si pun pariu ca o sa fie chiar misto cand o sa mor [cel putin pentru mine laughing ].
Stii...probabil "moartea nu e chiar asa de rea precum s-ar spune pentru ca nimeni n-a venit sa se planga."

Inchei cu un citat, mai depresiv de fel, care mi-a placut tare mult:

"Indi­fe­rent ce faci în viaţă, va fi nesem­ni­fi­ca­tiv. Dar e foarte impor­tant să o faci." [pentru ca nimeni altcinva n-o va face] - Mahatma Gandhi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un vis real, din care nu te mai trezesti.Asta e pentru mine moartea.Acum tot intr-un vis traim, moartea celeilate vieti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu crezi in Dumnezeu asa ca nu are rost sa iti scriu vrute si nevrute..De asemenea nu am chef sa filosofez despre iluzia mortii, a vietii etc etc.O sa iti dau un link.O teorie a unui medic celebru, Robert Lanza.
http://www.descopera.ro/......unui-medic

Opinia mea e ca nu este nevoie sa te complici cu lucrurile astea pentru ca adevarul nu il vei stii niciodata datorita viziunii noastre total relative si a gandirii noastre limitate. Pentru noi totul va fi vag. Adopta o gandire luciferica bazata pe intuitie, sentimente etc etc..Altfel de viziuni nu iti vor da niciodata un raspuns complex, corect. Deci iti pierzi timpul din toate punctele de vedere. Iti recomand de asemenea un film foarte bun As Below, So Above care este foarte sugestiv daca esti in stare sa il si descifrezi. Iti va da o viziune mai clara asupra lumii vazute si nevazute.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca plimbati link-ul ala, ati inteles macar de ce moartea e o iluzie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am inteles foarte bine tot ce e acolo te asigur. Nu cred ca esti in masura tu sa ma intrebi asta. Nici nu are rost sa iti raspund la asa o chestie. Intrebarea e daca tu ai inteles? Eu cred ca nu. E o teorie interesanta. D-aia am pus link-ul. Probleme?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai inteles, de asta te ataci. Nenea zice ca si viata e o iluzie, realitatea subiectiva e creata de creier, el a creat si moartea, pentru ca altfel vorbim doar de un schimb de atomi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

SI AM zis eu ceva? AM interpretat eu altcumva? Eu spre deosebire de tine nu am premise fixe TANTI! Realitatea e perceputa de noi intr-un fel. Exista deoarece noi o percepem! DA! Care este problema TANTI? Cand m-am atacat?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai zis nimic, de asta te-am intrebat, si pentru ca ai raspuns cum ai raspuns, nu e greu de sesizat faptul ca te-ai autoatacat, adica n-ai inteles, NENEA. laughing Si acum te-ai autoatacat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing AM raspuns asa pentru ca mi-e lene mereu sa argumentez tot tot. E obositor.O sa ma inelegi si tu la un moment dat. Tanti! Desi nu stiu daca ai sesizat dar ti-am dat dreptate "Realitatea e perceputa de noi intr-un fel. Exista deoarece noi o percepem! " daci daca si cand spun asta ma auto-atac atunci NOCOMMENT! Apropo cand ma autoatac ar trebui sa ma si contrazic.Cel putin poate nu stiu eu termenul si trebuie sa ma inveti tu! Si nu trebuie sa iti faci griji, poti sa ma crezi o data pe cuvant fara sa ma obosesc. Oricum trebuia sa im raspunzi daca ziceam ceva si ziceam gresit, nu daca nu ziceam nimic. Asta e Tanti...

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa ce am zis eu. devil
Te autoataci cand raspunzi unui atac inexistent. Eram curioasa daca ai inteles de ce zice nenea ca moartea e o iluzie, ca am vazut link-ul intr-o intrebare despre viata dupa moarte, n-am citit inca tot articolul, m-am oprit la partea cu realitatea subiectiva, sau cum a formulat nenea doctor, sau ce e, si am intrebat daca a inteles, inca n-am vazut sa imi fi raspuns, banuiesc ca nu si crede ca daca moartea e o iluzie, exista viata dupa moarte, ca nu mori de fapt, fiind ceva cu stiinta, dovezi, hopa, crestinismul are dreptate. Da, da. oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sergiu Nicolaescu credea ca nu urmeaza nimic dupa moarte.Si eu sunt de aceeasi parere deoarece neg existenta lui Dumnezeu asadar a raiului sau a iadului.De asemenea, nu cred nici in reincarnare.

| DamnedShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi atunci cum îţi explici viaţa? Ce anume animă toate fiinţele, astfel încât acestea să poată să crească, să se înmulţească, ş.a.m.d? Totul începe de undeva, de la o energie care pune lucrurile în mişcare. Nu ai de unde să ştii dacă se pierde sau se transformă; cum de altfel nu ştii sub ce formă se află Dumnezeu, dacă există. Cred că ar fi mai potrivit să crezi în orice idee, decât să le negi pe toate... oricum, Universul este mult prea complex pentru a fi pe deplin înţeles. Cel puţin deocamdată. Dacă ar fi să mă iau după părerile altor oameni cum ai făcut tu, ti-aş reaminti că până şi Einstein era deschis la ipoteza că există ceva, acolo.

| NのON a răspuns:

De la un timp ma framanta si pe mine subiectul asta, si cat de insignifianta ar fi viata mea daca eu as fi doar o masinarie biologica care nu ar mai simtii nimic o eternitate dupa moarte. Gandul asta ma cam frustreaza si chiar ingrozeste de multe ori. Vreau sa cred ca este ceva mai mult, ca individualitatea mea va continua. Oricum. exclud vietile de apoi expuse de dogmele religiilor, cred in ceva mai aproape de adevar, de natura faptelor. Cred in spiritualitate, in demoni, ingeri, entitati divine intr-o oarecare masura, dar si in stiinta. Consider ca se imbina perfect daca iti deschizi mintea si nu te cantonezi pe o singura convingere.
In concluzie, nu stiu ce este moartea, doar sper ca nu este sfarsitul.
Dar, daca se dovedeste a fi sfarsitul, macar ma voi odihni in pace.

| fkfgjgfgd a răspuns:

Corpul nostru este un avatar tu esti ceea ce gandesti