| Hamed134 a întrebat:

Credeți in viața de după moarte?

Răspuns Câştigător
| Cannibal a răspuns:

Nu, deoarece viața are un curs foarte logic.
Uite, îți dau un exemplu : părinții tăi te-au făcut pe tine, tu la rândul tău o să faci alți copii, iar copii tăi la rândul lor o să facă alți copii.
Oamenilor le este frică de moarte, pe mulți ii înspăimântă acest cuvânt, așa că au creat diferite povesti pentru copii, ori că mergi într un loc mai bun, ori că te reincarnezi.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Omul când moare nu mai stie nimic. Eclesiastul 9:5, 6,10. Dar va fi înviat în paradisul pămîntesc care va fi dupa sfârșitul acestui sistem rau de lucruri. Ioan5:28,29. Eu cred ce spune Biblia.

| RAY a răspuns:

Nu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur. Dupa moarte traim prin ceea ce lasam in urma - case construite, copii crescuti, semeni ajutati, carti scrise, copaci plantati, treburi de-astea.
@danay: Poate mai e speranta. Vezi un psihiatru, cred ca te poti trata. Prefer povestea cu Zana Maselutza.

| DeyCj a răspuns:

Da.Există viaţă după moarte.De cele mai multe ori se transpune în reîncarnare, ca drept dovadă rendez-vois - urile.Nu cred că exista om care să nu fi avut impresia că a mai fost cândva într-un loc, chiar dacă se află acolo pentru prima dată.

| xerxes1 a răspuns:

E inutil sa-i explici unui scolar de clasa a 2-a despre integrale si derivate.
Va face doar ochii mari in timp ce-si suge acadeaua preferata.
Toate la timpul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa facem diferenta intre existenta si viata. Sufletul nu poate fi ucis, asa cum spune Hristos-Dumnezeu la Matei 10, 28, si in acest sens isi continua existenta in vesnicie, dar viata vesnica e ceva mai mult, si anume impartasirea cu Hristos-Dumnezeu. Caci, spune Sfantul Ioan Teologul: "Dumnezeu ne-a dat viata vesnica si aceasta viata este in Fiul Sau. Cel ce are pe Fiul, are viata; cel ce nu are pe Fiul lui Dumnezeu, nu are viata." 1 Ioan 5, 11-12
Hristos-Dumnezeu il striga pe Lazar din mormant, a 4-a zi de cand acesta murise si deja trupul i se descompunea si mirosea. - Ioan 11, 39. Daca Lazar era mort trupeste si sufleste, ce rost mai avea sa-l strige pe el Iisus Hristos?! Pe cine ar fi strigat? Neantul? Deci, era o parte din Lazar care supravietuise mortii fizice. Sufetul sau s-a intors in trup, asa cum a fost si in cazul invierii fiicei lui Iair, tot de catre Iisus Hristos (Luca 8, 55), sau ca in cazul invierii de catre Proorocul Ilie a fiului vaduvei din Sarepta Sidonului, adica a viitorului Prooroc Iona. - 3 Regi 17, 22.

| Elide a răspuns:

Nu,eu vad moartea că pe un somn fara vise, doar o odihna continuă până la înviere

| MrJoker30 a răspuns:

Da. Cred ca spiritul trece in alta dimensiune.

| DOD0512 a răspuns:

Nu cred in viataarena de dupa moarte, adica daca mori nici nu stii ca aI existat vreodata si se termina totul ( asta e parerea mea) intr-o zi toti o sa aflam daca exista sau nu, desigur daca nu exista nu avem de unde sa aflam ca suntem morti si nici nu stim ca am existat laughing