| IceCreamDoll a întrebat:

Cand deschid tv-ul si sunt stirile vad numai crime, violuri, sinucideri, trafic de droguri si multe, multe altele. Vad ca unii au luat-o razna. Ce credeti ca se va intampla cu lumea daca o s-o tinem tot asa. Eu cred ca totusi s-ar putea sa fie sfarsitul lumii in 2012 asa cum s-a preconizat, pentru ca Dumnezeu sa ne dea o lectie si sa o luam de la inceput. Sau in orice caz, daca nu va fi sfarsitul lumii, poate o sa fie niste calamitati naturale la care nu multi vor scapa. Fundita si voturi pentru cei care isi vor da cu parerea la tema deschisa de minewinking.

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna happy
noi nu putem stii cand va veni sfarsitul lumii.cutremure,eruptii,alunecari de teren, meteoriti care lovesc pamantul au mai fost si cu siguranta vor mai fi.dar daca se va intampla ceva in 2012, imediat vor aparea stiri de genu „vine sfarsitu lumii" si vor aparea oameni care sa spuna ca au mai gasit nu stiu ce dovezi ca ar veni sfasitu,da s-a mai zis de n ori ca va veni sfarsitul, si tot aici suntem.
au spus ca va veni sfasitul si in 1999, si anul asta in mai, pai, daca noi tot murim si inviem din 10 in 10 ani...nu-mi mai fac griji.

despre crime, violuri, droguri...acum e o perioada mai grea,multi si-au pierdut locul de munca,nu mai au bani,incep sa fure sau sa se apuce de alte activitati ilegale,devin alcoolici,sau se drogheaza si mai violeaza pe una,sau isi omoara parinti/frati/prieteni...

ce lectie sa ne dea dumnezeu? ne facem noi destul rau singuri,daca ar fi sa dam ortu` popii,ar fi bine,nu ar mai trebui parintii sa se gandeasca ce sa le dea de mancare copiilor,cu ce sa ii imbrace, nu ar mai trebui sa planga dupa copii morti, nu ar mai trebui sa munceasca pe salarii de *** cate 8 ore pe zi.etc.

la stiri...normal ca vedem lucrurile rele,ca doar nu vine protv-ul sa filmeze nunta vecinului,sau botezu lu` varu meu,ca nu intereseaza pe nimeni astea.

cum ziceam,eu sunt super-linistita in privinta „sfarsitului lumii" ca in primul rand, in Biblie nu scrie nicaieri ceva despre 2012, si in al doilea rand, daca e sa se intample ceva... oamenii pot sa se dea cu cu*u de pamant, si nu vor rezolva nimic laughing

16 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Neah, eu nu mă uit la știri, prefer să mă uit direct pe ID, acolo au crime, boli rare, violatori, fantome... tot ce vrei.
Vorbind de teoria ta, nu-i plauzibilă. God nu există deci nici nu poate să cauzeze calamități.

| carminaburana43 a răspuns:

Da? Si cind nazistii au ucis 6 milioane de evrei si au ucis pruncii din sinul mamei lor si au bagat in camere de gaze milioane de oameni aceea nu merita sfirsitul lumii ca s-a putut intimpla asa ceva? Si s-a intimplat doar cu 2o de ani inainte sa ma nasc eu nu a fost in evul mediu! Faptele respective nu meritau sa vina sfirsitul lumii? Meritau.Tu crede numai in Dumnezeu si lasa in plata lui sa aranjeze treburile lumii nu te gindi la lucruri negativepentru ca le atragi.Ar trebui sa-ti explic zile in sir de ce se intimpla multe lucruri pe Pamint si dar mi-ar lua zile intregi.Si eu in decursul vietii mi-am pus toate aceste intrebari si a necesitat 20 de ani de cautari sa aflu raspunsul adecvat.Dar in toti acei ani nu am renuntat sa aflu raspunsurile la intrebarile mele si in sfirsit le-am aflat.Si credinta nu se obtine de pe o zi pe alta.Dar daca intr-adevar vrei sa crezi t-i se deschid porti si certitudini si in acest sens.

| Hăgiul a răspuns:

Un alt subiect aberatie, al unui om semianalfabet.

| Andrei7520152 a răspuns:

E sensationalism ieftin. cam toate emisiunile de stiri au adoptat un fel de otevism pentru a scoate un rating cat mai mare

| AlxMro a răspuns:

In curand ne vom "juca" cu totii "supravietuitorii" sau "supravietuitorul".

| Măcrin a răspuns:

Sunt stiri de toate felurile si in egala masura... sunt multe stiri si despre cum se distreaza lumea la mare, ce nunti s-au mai facut, prin ce ţări a calatorit X. de parca ma intereseaza pe mine cum se distreaza ăia...
stirile despre violenta au un impact mai puternic. d-asta unii au impresia ca sunt mai multe.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Dumnezeu nu exista

| Ofiintă a răspuns:

Normal ca o sa ne dea, de unde stiu? Ai uitat de cutremure? o sa avem si noi parte de una in cel mai scurt timp, pacatosii vor muri iar cei care vor fi in viata se vor muta intr-o alta tara
Si crezi ca va fi mai bine? nu zic ca da dar sunt sigura c-o meritam
pa, pa

| Sparks_4392 a răspuns:

Inainte n-aveai atata acces la stiri, d'aia nu vedeai atatea chesti, de'aia traiai mai linistit. I call bullshit.

| Sparks_4392 a răspuns:

Daa! si sa ne ****. Mult, sa procream, sa crape mai multi, si pe cat posibil sa procream cu etniile si religiile care nu ne plac, sa crape d'ai lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti multumita majestate, uita-te pe Discovery Science ca macar acolo inveti ceva sau te uiti la Acasa daca atata ne duce capul. Uite si o dedicatie: http://www.youtube.com/watch?
v=UX_nKMWv5h4

| ScumpikAlyssa a răspuns:

Este greu si dureros sa ne gandim cum vom ajunge daca o tinem tot asa. Legat de sfarsitul lumii, nu este nimic sigur, nimeni nu stie doar afirma acest lucru fara sa se gandeasca ca numai Dumnezeu stie si el face ce vrea cu noi.

| pitbull60 a răspuns:

Interesant subiectul abordat! Intr'adevar daca dai drumul la TV observi ca se discuta doar despre politicieni,despre hotie,nemultumiri pentru ca unii fura mai mult ca altii,apoi auzi stiri despre crime, violuri, accidente.toate astea nu fac altceva decat sa conduca la cat mai multe, de ce? pentru ca se uita si copii la tv, in ziua de azi din ce in ce mai multi.si ce invata? invata cum sa-i dea omului in cap ca sa ii fure banii sau mai stiu eu ce, invata ca trebuie sa fure masina lu tat'su si sa goneasca cu viteza.invata exact ce nu ar trebui,pentru ca asta ofera mass-media. Apoi, referitor la anul 2012, eu 1 nu ma indoiesc de prezicerile mayasilor, nu am de unde sa stiu daca va fi sfarsitul lumii, dar cum ai zis si tu calamitati si dezastre se vor produce categoric!

| adriana_3018 a răspuns:

In loc sa stam sa urmarim toate stea mai bine am face ceva.dar ce? ar trebui sa ne facem mai buni.sa stim sa ne respectam.sa ne iubim.sa nu ne mai barfim.sa fim uniti.sa nu aducemvorba de violente,de jigniri, injuraturi, sa fim toti pentru unul si unul pentru toti.si ce e mai rau...ca nimeni nu face nimic, degeba incerci ca oameii sunt fffff rai si asa de unusingur nu se poate.peace!

| alexandra_6780 a răspuns:

Baiii...imi place subiectul pe care l.ai abordat

E chair interesanta intrebarea. Io cred ca nu o sa fie sfarsitul lumii in 2012 sau cel putin asa sper pentru ca mai am o viata de om de trait laughing

Poate ca ai dreptate...o sa fie o calamitate, dar nici de aia nu prea as vreau. Oricum poate asa se mai cuminteste lumea asta nebunaaa laughing Ca sunt prea multe crime si violuri si altele...

Apropo...cred ca esti fata...ca un baiat in toate mintile nu cred ca s.ar fii gandita la asa un subiect de discutie laughing!

Imi place cum gadesti.ne mai auzim pe TPU big grin

| Ridima_9296 a răspuns:

Da,o sa murim cu totii, si eu cred ca va veni sfarsitul lumii, dar nu sigur pe 2012 ai vazut anuntul din 2009 ca pe 09.09. 2009 o sa murim dar nu s-a intamplat nimic oricum sfarsitul lumii se apropie de aceea unii oameni se drg, se omoara pentru ca satana coboara pe pamant si noi tinem cu ea iar dumnezeu ne rasplateste cu sfarsitul nostru si ai lumii. Daca mori acum sau maine nu ai de ce sa te plangi pentru ca pana la urma vei muri odata, asa ca eu nu ma complic. Asta este parerea mea fundita