| AvalohAlyn a întrebat:

Cand si cum e probabil sa se sfarseasca omenirea, viata pe Terra d.p.d.v stiintific?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Nu nu se va sfârşi printr-un cataclism. Ci doar vor fi încercări, foamete, tsunamiuri, războaie de guerillă, sau hibride sau de ce nu războaie normale.
Ce ai văzut tu în filmul 2012 e doar un film că se autodistruge pământul. Nu există aşa ceva cel puţin acum.
Omenirea nu se poate sfârşi dintr-o dată ci doar aşa treptat. Vor mai fi încercări în viitor. Nu trebuie să fi prevăzător sau clarvăzător ci doar să analizezi anumiţi factori din trecut prezent şi să previgurezi în felul ăsta viitorul.
Oricum conform cercetărilor celor de la NASA terra se află la jumatatea ciclului ei de existenţă5 miliarde de ani, şi îi va mai trebui încă atât până va exista un alt big bang.

12 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Singura posibilitate pe care o vad eu ar fi sa se distrgura atmosfera pamantului, sa i se opreasca rotatia, sa-i dispara gravitatia, altfel prin orice de cataclism razboi tot raman ceva supravietuitori.

| J0B0MAT a răspuns:

Einstein zicea ceva de cand o sa moara toate albinele, la cativa ani o sa dispara si omenirea.
Tu ce mai faci, fratiorul meu scump?kiss Mi-a fost dooor de tine happy

| AvalohAlyn explică (pentru J0B0MAT):

Ma duc in vizita la o ruda pentru ziua de nume(de maine, Mos Nicolae)
Si..ma pregatesc pentru tezesmug

Tu ce faci?:* :* :*

Oricum o sa plec ''da pi tepeu''sad
Sau mai bine zis fac o pauzabig grin

| J0B0MAT a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Distractie placuta si bafta la teze!
Si eu ies cu niste prieteni diseara ca e ziua unuia. N-am inteles de ce si-o face azi si nu maine, dar whatever.
Asa, eu, in general, fac foarte foarte prost.Am o stare naspa si oricat incerc eu sa rezolv din probleme, vin tot mai multe, iar unora nu am ce sa le fac.Ma simt neputincioasasad

| Radu284 a răspuns:

Peste cateva sute de milioane de ani, pentru ca nu va mai exista suficient dioxid de carbon in atmosfera.

Daca cumva se va rezolva problema asta (in mod artificial, sa zicem), peste vreo 2 miliare de ani soarele va fi prea stralucitor pentru viata (cu exceptia polilor poate, pesteri, etc.).

Peste vreo 5 miliarde de ani, soarele fie va inghiti pamantul, fi va ajunge nu foarte departe de pamant, si va arde tot.

| drutzix a răspuns:

Peste 5 miliarde de ani soarele o sa inceapa sa moara, atunci viata nu va mai fi posibila pe Terra.

| Anonimuserr a răspuns (pentru drutzix):

Ai dreptate da acum ne aflăm la jumătatea ciclului de existenţă al terrei.

| drutzix a răspuns (pentru Anonimuserr):

Scoate Big-Bangul din discutie pentru ca moartea sistemului nostru solar nu are de-a face cu el. happy

| Anonimuserr a răspuns (pentru drutzix):

Indiferent că este sistemul nostru solar sau alte sisteme, toate se vor autodistruge cândva. Nu e nimic etern.

| emi1998 a răspuns:

D.p.d.v stiintific absolut tot se poate termina in orice secunda. Sunt o gramada de video-uri care explica diferite calamitati care pot survenii la fiecare moment. Cea mai simpla de inteles este un asteroid.

| Anonimuserr a răspuns (pentru emi1998):

Mă îndoiesc că în viitorul apropriat un asteroid gigantic va lovi terra şi va distruge toată omenirea. Dar am explicat mai sus. Sunt şi documentare pe Discovery referitor la apocalipsă şi ce înseamnă apocalipsa, cm poate fi privită apocalipsa.