| thebeggar a întrebat:

Care ar putea fi diferența între creator și creativ în lumea de azi? A nu veșteji cu DEX'u întrebarea, mulțumesc. Iar cei cu vocabular îmbogățit cu "uraniu, a nu fascina cu snobism radioactiv". Încă o data mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Pai,cersetorule,sa vezi...Creativul e reprezentarea naturii si a incriptatului in codul genetic.Creatorul e reprezentarea muncii si a perseverentei, a continuei cautarii a formulii care sa fie nu magica, ci recomandata, perfect incadrata, ca la puzzle.

Creator - Creativ e un caz cum nu se poate mai clar de Nurture VS Nature.Suficient de citet?

| thebeggar explică (pentru Dumnezău):

Foarte citet, multam fain Creatorule

5 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

In primul rind ca sa poata fi inteles mesajul gindesc ca trebuia sa scrii creatorul cu litera mare.Era mai multa dezbatere.Despre mine nu pot spune decit ca inteleg ca un creativ nu poate decit veni in sprijinul creatiei respective.

| WhatheWow a răspuns:

Din punctul meu de vedere, atunci cind vorbim de creator, vorbim de cineva care creeaza un lucru iar in creatia lui predomina utilitatea sau despre un lucru care, la rindul lui ar putea da nastere la ceva. Creativ e cineva care pune o baza artistica in crearea unui lucru.

| Paulhd98 a răspuns:

Creator: cel care creeaza lucruri sau...
creativ: plin de idei de ex. daca se rupe ceva imediat ii vine o idee ingenioasa sau un pictor... ce are creativitate plin de idei...

| thebeggar explică (pentru Paulhd98):

Multumesc, dar dupa semnul intrebarii am mai pus cate ceva, nu ma refeream la semantica...