| RAY a întrebat:

Dar daca nu ar exista moartea, existenta ar avea mai mult sens, scop?

Doar pentru pasionati de filozofie

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Da.

| SG1995 a răspuns:

Nu, absolut deloc.

| TristanTzara a răspuns:

Probabil nu. Fiindcă lucrurile care ne fac fericiți în acel fel în care să spunem "viața mea are sens" sunt că toate lucrurile de pe lume, trecătoare. Și dacă suntem nemuritori, o să trecem prin toate lucrurile prin care să ne dea scop vieții, la un moment dat o să rămânem fără nimic.

Deși totuși Albert Camus spune în "Mitul lui Sisif" că ar trebui să ni-l imagină pe Sisif fericit. Căci în ciuda faptului că e damnat să facă același lucru la infinit (să urce un bolovan sus pe un munte) iar apoi își vede mereu munca năruită, în ciuda acestei absurdități el totuși poate găsi fericirea. Deci totuși s-ar putea să trăim fericiți într-o viață fără de moarte, dar nu vom avea mai mult sens în ea decât avem acum--care să fim sinceri e destul de minimal.

| Andrei200202 a răspuns:

După părerea mea nu, viața nu are vreun sens sau un scop. Ți-o trăiești, te bucuri de ea atât cât poți și îți permiți și la final mori, ca orice viețuitoare.
Noi oamenii avem rațiune, putem gândi față de niște animale a căror existență e să trăiască, să facă pui și să moară.
Dacă stai bine să te gândești la fel e și la noi, doar că noi avem această rațiune care ne permite să ne punem acestă problemă, care dupa parerea mea e inutilă.
După cum spuneam asta e mecanismul, te naști, naști la rândul tău, mori și tot așa. Noi am avut strămoși probabil tot niște animale sau ce-or fi fost ele din care am evoluat și am ajuns până in stadiul ăsta și din ce știu vom continua să evoluăm, deci nu suntem noi mai presus ca să avem vreun scop anume. Nu e ca într un joc, te joci și scopul e ca să câștigi, dar de fapt după ce câștigi ce faci?
Suntem doar niște viețuitoare cu puțin peste ce e în jurul nostru (mă refer la tot ce e pe planetă, că cine știe ce ne ascunde universul). Dacă de exemplu întrebi un creștin care e scopul o să îți spună că scopul e să crezi în dumnezeu și nu mai știu ce, dar tu probabil nu ești credincios și cauti alt scop al vieții.
Ti-am deviat de la întrebare, dar o să îți răspund simplu și după părerea mea că nu. Sau cel puțin, aici pe pământ nu avem un scop, dar poate că undeva sus adica in univers este ceva, sau mă gandeam ce fain ar fi fost să dăm de o civilizație extraterestră și să reușim să comunicăm intre noi și să le punem această întrebare, dacă ei au vreun scoplaughing