| RAY a întrebat:

Daca nu ar exista moartea oare existenta ar avea vreun sens, scop?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, ca exista sau nu moartea, e tot una, faptul ca exista moarte, nu da sens vietii absolut deloc. Viata in afara sa ne bucuram de ea, n-ar avea vreun sens, pai hai sa o luam pe rand:

1 - Te nasti, pana la scoala mai ai viata.
2 - Incepe scoala, teme, ore, putin timp liber, stres ca te asculta, ca-ti da note mici la n materii, examene, nenorociti (ce or zice unii ca era frumoasa copilaria nu pricep).
3 - Dupa scoala ai scapat de dracu ai dat de nevasta-sa, munca, neajunsuri poate, poate nu, nesiguranta loc de munca, rate, timp liber ce-i drept putin mai mult ca la scoala, ca dupa munca nu faci teme, dar vi la 19 acasa in loc de 14-15, mmm.
4 - In acelasi timp faci si o relatie ca zici ca mama ce fericire este, frumos e 1-2 in inragosteala, dupa aia constati ca incompatibilitatea este relativ mare, sansa sa nu va intelegesti este mare, de multe ori asta se intampla, iar suferinte, dezamagiri. Dar sigur, posibil sa fie si bine. Mai faci si un copil care iti poate manca si zilele alea care le ai, dupa aia cat ii dai esti bun, apoi nu mai esti bin, apoi pleaca si dus e.
5 - Cand zici ca scapi de munca, apar bolile, dantura jos, uratenie, degradare generala (batranetea insasi este degradare), o pensie de cele mai multe ori anemica, iar dupa un timp este posibil sa mori murat in propriile chestii si pana atunci mai mananci zilele si la altii. Ai parcurs drumul de mai sus ca sa ajungi la acest final, deci care a fost sensul? Deci moartea nu da sensul, din contra.

Am explicat ca sa fie mai clar si sa tragem toti o concluzie daca are sau nu, evident vor fi pareri subiective. Si o sa vezi ca bucuria, zilele placute vor fi factorul care va decide daca viata are sau nu sens. Cei ce au zile placute cat mai multe, o sa zica ca are mult sens.
Daca moartea nu ar mai fi, sensul creste, ca te bucuri mult mai mult de ce te-ai putea bucura, fara moarte, nu mai sunt nici boli, batranete, deci si mai bine!

Sens ca lumea are pentru privilegiati doar. Frumosii + bogati, aia o duc brici, au timp liber, 80 % din viata e placere, la aia are sens cu adevarat. La astia inteligenta conteaza mai putin. Sti cum e, mai bine un dram de noroc decat un car de minte.
Sa vedem ce zic si altii.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Dar nu mi ai raspuns la intrebare, daca nu am muri ar avea sens existenta

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca daca nu e moarte, existenta are sens ca ne bucuram mai mult de orice.

Sens existenta in sine nu are nici daca moartea e sau nu e (cred ca tu la asta te refereai), si nici daca ne bucuram sau nu. Tu te referi la existenta in sine, fara legatura ca in asta ne si bucuram adica in existenta care nu are sens. Nu are sens, si daca nu mai suntem ce? Nu e nici o problema. Existenta aduce multe suferinte de fapt.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Eu observ la tine ceva, esti hedoist de fel, ai prefera sa traiesti intr-o simulare a fericiri continue

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai sa da un motiv pentru care nu as vrea asta? Atunci de ce mai traiesc? Ce rost ar mai avea? Care ar mai fi motivatia sa vreau sa traiesc?

| RAY explică (pentru Mosotti):

Cum ai putea sa stii ce e fericirea daca nu stii ce inseamna suferinta, ai fii doar un drogat atat, viata este o diversitate de stari, emoti, sentimente nu doar o singura stare

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Dar de ce trebuie neaparat sa stiu ce e nefericirea ca sa stiu ce e fericirea?! Esti culmea, ma simt bine si e ok si asa ramane, nu trebuie sa stii altceva. De ex in clasa 9-a tot anul am fost bine constant, nu am avut nici o nefericire, era super bine. Diversitate de emotii bune sa avem, asta da, alea rele sunt paguba. Bine, nu ma refer la mici chestii, ca alea sunt ok, ca nu-ti ies un soft, ca nu sti sa faci un ex de mate, ca asta te ambitioneaza, ca daca nu stii cum e sa nu le faci, nu te-ai mai bucura ca le faci, acolo e altceva. Sunt negative dulci sa zic asa, eu ma refer la suferintele mari, alea de iti f viata, de NU mai poti fi fericit.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ce sens,scop ar avea,ai exista intr-o existenta plina de iluzi, nu ai mai aprecia fericirea, existenta, totate decizile tale ar insemna doar fericire, nici nu ai progresa cu nimic, ai fii un drogat atat

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Bun, si tu cum vezi viata? Cum trebuie sa fie? Ia sa vedem.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nu stiu cum ar trebui sa fie, vad existenta inuila

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai inutila este, e adevarat. Insa ideea era asa in cazul asta, cum sa fie viata, dar daca nu ai idee, aia e.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nu detin adevarul absolut,nu as putea sa fac o generalizare,pot spune e pentru mine viata,daca doresti iti spun,pentru mine viata este un culum de experiente,incercari,viata este minunata,vreau sa simt sa experimentez totul, sa calatoresc,sa iubesc,sa sufar, sa ma informez, sa gasesc pacea, linistea, sa imi gasesc un prieten cu care sa vorbesc

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai asa! Deci asa vezi viata, foarte bine, e o viziune buna.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nihlism optimist, budism

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă nu ar exista moartea naturală (de bătrânețe) și ar exista doar moartea accidentată(călcat de mașină, împușcat, căzături, etc) cred că scopul vieții ar fi să te ții la distanță de lucrurile care pot cauza o moarte accidentală.

Dacă nu ar exista deloc moartea cred că, cu timpul totul ar deveni un haos total, nemaivorbind de faptul că planeta poate ține un număr limitat de oameni, deci opinia mea e ca nu ar mai exista un scop, sau scopul ar fi să trăiești și ar fi automat îndeplinit pentru că nu poți să mori.

| Dom1 a răspuns:

Pentru a avea o viața fericita trebuie sa ai un scop, indiferent de cât ai trai.

| RAY explică (pentru Dom1):

Ce fel de scop?

| Dom1 a răspuns (pentru RAY):

Un țel, mai bine zis, sa îți propui sa faci ceva sau sa ajungi ceva...

| RAY explică (pentru Dom1):

Nu un ultimatum scop sau absolut?