| pep a întrebat:

Care credeti ca este scopul vietii umane?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Scopul este sfintirea noastra, pregatirea pentru o alta viata.

21 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Scopul vietii este sa-l descoperim pe Dumnzeu in noi...sa ne apropiem cat mai mult de perfectiune prin desavarsire spirituala, si atunci vom termina cu intrebarile.

| fabiola a răspuns:

Chiar daca viata noastra este limitata si nu putem face nimic in acest sens(,, cu o moarte toti suntem datori"), scopul nostru este sa-i dam continuitate vietii...sa lasam o urma! Daca conteaza acea urma in Univers, nu stiu!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Scopul vietii este sa-ti gasesti sinele suprem sau pe Dumnezeu din tine, sa ajungi la o Cunoastere dincolo de perceptia umana.Sa inveti din propriile greseli si sa ajungi la un autodidasticism, sa iti perfectionezi ideile ca sa le poti aplica practic.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Fiecare dintre noi se naşte cu o menire... Unii reusesc să o afle foarte repede, altora insă le trebuie multă vreme pentru a o afla şi a o duce la îndeplinire. După credinţa sau educaţia pe care o avem, poate dura ani sau multe vieţi prin care să trecem pentru a ne afla şi mai apoi pentru a ne implini menirea. Sunt adepta celor care susţin faptul ca traim doar pentru ca sufletele noastre să se maturizeze suficient pentru a evolua...Viaţa umana, ca sa fiu clara, în accepţiunea mea, este o etapa...mai departe spui tu... înţeleptule...

| Alexandrinaa a răspuns:

CREATIA de orice fel, devine sensul vietii umane, dupa cum spune Blaga si e cea mai frumoasa interpretare cu privire la sensul vietii: omul este fiinta intru mister si pentru revelare, ea se deosebeste de animal, care este intru imediat si pentru securitate, deoarece e in stare sa se sacrifice pentru creatia sa! Omul este creator de cultura. Scopul nostru este sa lasam ceva folositor in urma noastra, sub forma unei creatii culturale. (Desigur, aici nu vorbim doar de opere literare, poti vorbi de un copil, o casa, orice CREATIE, important e sa o faci cu suflet si sa te sacrifici pentru ea) Vezi Mesterul Manole happy Nu-i frumos?

mlm
| mlm a răspuns:

Indumnezeirea este scopul vietii umane.

| andrei_5514 a răspuns:

Omul a fost creat sa se bucure de viata pe un pamant paradisiac spune biblia (Gen 1:28). pentru ca prima pereche nu a ascultat, noi ca urmasi trebuie sa ne demonstram loialitatea fata de Dumnezeu (sau nu). Dumnezeu va pune capat rautatii si acestei controverse in curand (Matei 24:3-17) si cei care vor fi acceptati de el (in baza faptelor lor care au demonstrat interes fata de Dumnezeu), vor putea trai in noua lume instaurata de EL (Revelatia 21:4)

| Cryss a răspuns:

Eu inca nu mi-am gasit un scop anume, oscilez intre mai multe happy.
Cred ca fiecare om are un anume scop pe care trebuie sa il descopere big grin.

| pep explică:

Rog, cercetati si cugetati asupra semnificatiei si intelesului cuvantului "mântuire" si veti afla raspunsul.

| tukhey23 a răspuns:

Nu cred ca exista, sau daca exista. eu personal nu am gasit-o

| Linda a răspuns:

Sa invatam cum sa fim conectati la Dumnezeu si unii cu altii (Biblia)

| gabimaris a răspuns:

Sa dai viata unui om, sa sadesti un pom, sa faci o casa!

| CenturyChild a răspuns:

Asta o considera fiecare in felul lui. Eu consider ca scopul vietii umane e sa faci un om si sa stii inainte de a muri ca nu ai trait degeaba. ( ca ai ajutat alti oameni / animale, ca ai descoperit ceva important, ca ai realizat ceva ce altii nu puteau etc.) Ideea e : o viata avem, o viata traim asa ca de ce s-o irosim?

| kathessa a răspuns:

Sa evoluam, sa ne perfectionam, sa schimbam lumea in bine.

| ellai a răspuns:

Sa afli cat mai multe lucruri intr-un timp relativ scurt.sa te poti bucura de viata si in urma ta sa iti lasi mereu amprenta.sa continui ciclul vietii

| Ella_6365 a răspuns:

Scopul este implinirea voii Domnului, pe tot parcursul vietii

| gabriellas a răspuns:

Bucuria ca o treapta a intelegerii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea:
Dumnezeu ne-a dat viata ca sa o traim, asa cum vrem noi, nu sa o tinem in vitrina pe post de bibelou ca de aia ne-a dat liberul arbitru. Asta e scopul, traieste-ti viata fara sa iti bati joc de ea.
Nu ascunde cine esti tu cu adevarat si fa doar ce vrea sufletelul tau (in limitele bunului simt, si in limitele legale). Asta ar trebui sa facem toti, nu sa ne luam dupa societate: invatam, ne casatorim, facem copii, avem grija de nepoti si murim...nu asta e scopul...ci sa o pretuim ca pe un cadou si sa ne bucuram de elwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o traim pe placul lui Dumnezeu fiindca El ne a dat o, si tot El ne o va lua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul vietii umane este sa-ti traiesti viata cum vrei tu, nu dupa altii. Poezia asta iti da raspunsul :

Plangand tu te-ai nascut pe-acest pamant

Si cei ce te iubeau te asteptau razand.

Traieste astfel ca atunci cand tei vei stinge,

Sa-i parasesti razand pe cei ce te vor plange"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cartea :sfantul Serafim de Sarov si vei gasi raspunsul. caci ....cine cauta gaseste. te va folosi mai mult daca vei citi.