| aDEeLAa a întrebat:

Care credeti ca e scopul vietii?

28 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

O persoana isi poate propune un scop. Un lemn sau un atom nu are scopuri. Noi suntem personae, intr-adevar. Avem multe obiective (sau scopuri) in viata si lucram la indeplinirea lor. Numai despre cel care decide ceva se poate spune ca are un scop. Eu am decis sa imi construiesc un garaj, cu un scop, acela de a-mi tine masina in el. Dar daca sunt intrebat care este scopul vietii, trebuie sa tin cont ca nu eu am decis sa am aceasta viata, ci altii. Eu doar m-am trezit in ea. Deci, pentru scopul vietii ar trebui sa-i intreb pe parinti, ce au gandit atunci cand au decis sa ma aiba. Daca m-au facut involuntar, printr-o "pana de cauciuc", atunci nu au avut niciun scop. Dar... viata merge inainte, cu sau fara scop. happy

| MarianWLF a răspuns:

Nu exista un scop comun, noi ne cream proprile scopuri in viata.

| RAY a răspuns:

Sa ai sanate,banii,iubire, sa incerci sa te ingrijesti de astea
sanatate manca sanatoasa, sport, gandire rationala, cunoastere pentru creier e buna, sexul e sanatos pentru sanatate
iubirea avem nevoie de afectiune
banii fara ei nu am putea exista
toate astea 3 depind de noroc
incerca sa reusesti sa ai cate un pic din astea 3

| T0T a răspuns:

Să te bucuri de frumusețile ei.

| Dariusuu a răspuns:

Ia o foaie A4 şi scrie lucrurile care te bucură enorm.Iar după fă o acoladă şi scrie cu pix roşu -Scopul vieţii.

| AirănMeidăn a răspuns:

Poate ca nu are nici un scop.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Vreau branza

| drogh a răspuns:

De a trai si de a infrunta toate obstacolele vietii pana la moarte.

| drutzix a răspuns:

42 laughing (sper ca cineva sa se prinda)
Scopul vietii e sa produca mai multa viata. Omul totusi a devenit destul de inteligent incat sa isi aleaga singur scopul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca am mai vazut intrebarea asta de mii de ori.Eu cred ca intrebarea care ar trebui pusa este ''care e scopul mortii?''.De ce ne nastem daca trebuie sa murim ca si cand nu am fi existat niciodata?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Multi ar spune sa devina fericiti. dar exagerez putin ca sa intelegi: la ce bun unui drogat daca e fericit dar nu e implinit, educat, destept, inteligent si sanatos. majoritatea se arunca la femei care arata bine si la a fi bogati pentru a avea case+masini. dar la ce bun daca au probleme cu legea, nevasta le creeaza probleme degeaba ca e proasta rau, copilul le face probleme si ia droguri etc? scopul vietii il dam noi si nu zei imaginari. daca am sti scopul am fi ca niste sclavi care construiau marele zid chinezesc. ei stiau dimineata care era scopul lor... sa care pietre pana mureau de oboseala direct la "locul de munca". e mult mai bine sa fie loc liber in care sa ne putem forma singuri scopul.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Pe langa asta consider ca impreuna ar trebui sa avem scopuri de evolutie ca specie. pentru ca impreuna noi decidem ce se intampla cu ea: daca se va termina intr-un razboi nuclear sau daca vom coloniza intreg universul.

| VladyXR a răspuns:

Depinde ce doreste persoana perspectiva.

| kyliejenner a răspuns:

Sa iti indeplinesti visele

| aDEeLAa explică (pentru kyliejenner):

Cel mai bun raspuns pana acum! happy Multumesc! happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru kyliejenner):

Si daca visul unui om e sa faca bani tot timpul pentru a cumpara cocaina?

| kyliejenner a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Fiecare cu treaba si perceptiile lui

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru kyliejenner):

Really? daca parintii tai ar incepe sa se drogheze ar fi treaba lor? sau prietenii tai, colegii tai...

| catanavip a răspuns:

Folosind și câteva metafore spirituale, iată câteva răspunsuri posibile.

- Te-ai născut ca să înveți, să te descoperi, să decizi, să experimentezi, să trăiești, să crești fizic, mental, emoțional, spiritual, material, să dăruiești și să lași ceva bun în urma ta.

- Trăiești ca să experimentezi iubirea, fericirea, acceptarea.
- Trăiești ca să experimentezi puterea creativității în viața ta. Sunt lucruri pe care numai tu le poți face pentru binele oamenilor și al societății. Nimeni nu este ca tine, deci tu ai o responsabilitate pentru viață.
- Trăiești ca să fi om cu un spirit nou, într-o lume care se învechește și să fi un om cu o viziune frumoasă de viață când alții o urâțesc.
- Trăiești ca să îți cunoști vocația, să îți dezvolți talentele, să le exprimi pentru fericirea ta și a celor din jurul tău și din generația ta.
- Ai fost programat să reușești ceea ce îți propui și să devii biruitor, un campion în domeniul tău, în ceea ce ești tu însuți.
- Spiritual vorbind, ai fost creat să fi ca un pom sădit lângă ape, a cărui viață nu este ofilită, nu este bolnavă, nu este neroditoare.
- Ai fost creat ca să te bucuri și de această scurtă călătorie pe acest Pământ alături de familie, prieteni, colaboratori, parteneri, amici, chiar dușmani, vecini, animale, plante, soare, natura, etc.

- Tot ce poate ieși bun din tine trebuie să fie pe pământ datorită ție, în timpul vieții tale.

- Trăiești ca să fi binecuvântat, să dăruiești (necondiționat) mai departe ceea ce viața și Dumnezeu te-a învățat și ți-a dăruit. (Iubire, afecțiune, înțelepciune, timp, împărtășirea experienței tale de viață celor care au nevoie de un exemplu, de ajutor, de încurajare, etc.)

- Ai potențial. In plan spiritual, profesional, relațional poți să fi creativ, inventiv, productiv și să ai succes. Tot ce începi trebuie să duci la bun sfârșit și nimeni să nu aibă de suferit. Tu poți deveni, (prin credință) persoana de care societatea are nevoie și pe care Dumnezeu o va folosi pentru a contribui la progresul ei și de a ajuta oamenii de pe strada, satul, orașul sau țara în care tu locuiești.
- Cu cât cunoști mai mult iubirea și scopul divin pentru tine, cu atât mai mult devii frumos și bogat la suflet și cu cât te cunoști mai bine pe tine însuți, cu atât mai mult poți acționa în direcția corectă pentru viața ta. Împărăția divină începe în inima ta iar tu ești administratorul. Scopul vieții tale este deci în mâinile tale.

- Acest aspect este important deoarece, în opinia mea, el nu poate fi separat de scopul vieții noastre pe această planetă.

- Omul a înființat instituții religioase, educaționale. Ele sunt pentru a ne oferi un loc bun de educație, sprijin, prieteni, etc. Mulțumim pentru ele și trebuie respectate însă scopul lui Dumnezeu cu noi ca ființă umană, în mod personal, este cu mult peste ceea ce o instituție ne poate învăța și ajuta.

- Prin fericire și suferință, prin bine și rău, în succes și eșec, viața pune la dispoziția omului toate resursele necesare să se dezvolte spiritual, mental, sentimental, profesional. Folosindu-le omul se va modela ca să devină omul frumos pe care Dumnezeu a intenționat să fie chiar înainte de întemeierea timpului. Oriunde ești acum, ești pus acolo cu un motiv și prin ce situații treci, treci cu un motiv. Cu cât înțelegi asta mai repede cu atât mai repede scapi de multe necazuri inutile.

| muffinXXL a răspuns:

Să lași ceva folositor posterității.
Să contribui la dezvoltarea omenirii.
Să fi fericit.
Să îi ajuți pe cei din jurul tău.
Să lași în urma ta persoane care să își aducă aminte cu drag de tine.
Să schimbi în bine destinul unei persoane.
Să îți dai seama cât de norocos ești că exiști, când șansele erau atât de mici.
Scopuri există suficiente, trebuie doar să le găsești și tu.

| cocoStylecoco a răspuns:

Scopul vietii, nici eu nu stiu sigur, mereu am crezut ca traiesc de geaba, si totusi am vazut ca cineva vrea sa traiesc neaparat, nu stiu dumnezeu ce planuri are cu mine, dar el stie pentru ce te-a creat, sa stii un lucru, el are planul lui cu tine, tu trebuie sa il uremezi happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru cocoStylecoco):

Ma optimistule, nu stiu ce plan are cu tine Dumnezeu, dar pe mine ma vrea tapan intr-o cutie de lemn sub pamant.

| cocoStylecoco a răspuns:

Scopul vietii, nici eu nu stiu sigur, mereu am crezut ca traiesc de geaba, si totusi am vazut ca cineva vrea sa traiesc neaparat, nu stiu dumnezeu ce planuri are cu mine, dar el stie pentru ce te-a creat, sa stii un lucru, el are planul lui cu tine, tu trebuie sa il urmezi happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru cocoStylecoco):

Nu stii ce planuri are cu tine pentru ca nu exista. parintii tai stii ce planuri au cu tine.

| aDEeLAa explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu intotdeauna stim ce planuri au parintii cu noi. laughing