| Steregoi a întrebat:

Care e cea mai mica presiune care exista si poate exista?

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Brenodurum a răspuns:

Pai vidul perfect, din moment ce nu e nimic in el care sa creeze presiune.

| Steregoi explică (pentru Brenodurum):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum

Spatiul cosmic are presiune 3 x 10 ^ ( -15 ) Pa.

Perfect vacuum: "Even if all particles of matter were removed, there would still be photons and gravitons, as well as dark energy, virtual particles, and other aspects of the quantum vacuum."

| Brenodurum a răspuns (pentru Steregoi):

Sursa pentru valoarea presiunii?

| Brenodurum a răspuns (pentru Steregoi):

Fotonii sunt si ei particule

| Steregoi explică (pentru Brenodurum):

Particulele virtuale si energia neagra sunt apropiate de nivelele de energie ale duhului sfant.

| Brenodurum a răspuns (pentru Steregoi):

Si care sunt nivelele de energie ale duhului sfant?

| Steregoi explică (pentru Brenodurum):

Nivelele de energie ale Duhului sfant sunt intre zero si constanta Planck. Toate acestea sunt distribuite in tot spatiul si in toata materia care e plina cu goluri cuantice asemenea unui burete. Oamenii de stiinta pretind gresit ca nu exista nivele de energie sub constanta Planck dar faptul ca ei nu le pot detecta cu aparatura nu inseamna neaparat ca astfel de nivele de energie nu exista. Din aceste goluri cuantice actioneaza Duhul sfant al lui Dumnezeu.

| Brenodurum a răspuns (pentru Steregoi):

"Daca nu le poti detecta nu inseamna ca nu exista"
Probabil, dar de asemenea nu poti sa afirmi ca ceva exista daca nu poate fi detectat.
Asa pot sa zic si eu ca e o masina de spalat ingropata pe luna intr-un crater, si nu poti sa o vezi. Nu poti sa demonstrezi ca ea nu e acolo, asadar, ea exista?

| Steregoi explică (pentru Brenodurum):

Nu poti compara masina de spalat cu Duhul sfant. Din acest moment meriti un ignore.