| UnBaiatDubios a întrebat:

Care e scopul vietii?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Viata este un test pentru eternitate.Scopul ei principal este mantuirea adica dobandirea vietii vesnice (asta a spus Mantuitorul). Orice alt scop care devine pentru om principal reprezinta un drum gresit si o viata pierduta caci Iisus Hristos si mantuirea este Calea, Adevarul si Viata.Numai bine

| harciog a răspuns:

Continua perpetuare.

| Bacemi a răspuns:

Sa faci ceea ce simti.

| Sentinel a răspuns:

Care e scopul tau?

| pwp a răspuns:

Pentru unii e intemeierea unei familii, pentru altii cariera...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te nasti, mananci, bei, faci un copil, sau doi, trei, cinci, si mori.

| PedoBarbie a răspuns (pentru anonim_4396):

La obiect. Aşa doream să scriu şi eu. Cum îndrăzneşti să îmi furi răspunsul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PedoBarbie):

Si ce o sa-mi faci? Iti spun eu: NIMIC

| LoveToHate a răspuns:

Intrebarea asta a ajuns sa fie chiar enervanta.Toata ziua e pusa la categoria Stiinta si Filosofie, e greu da dai un search pe Google?

| Userses a răspuns:

Unul simplu, rezumat la maxim un rând, nu un eseu de 2 pagini Word cum se încumetă unii să facă: supraviețuirea.
Te-ai născut ca să trăiești. Cum trăiești diferă de la om la om, de la animal la animal.
P.S. Realizezi că întrebarea ta e probabil cea mai întâlnită la categoria asta de ani de zile?

| YoMsG a răspuns:

De a o trai

| Kenichi a răspuns:

Moartea. Te nasti pentru ca intr-un final sa mori, trist dar adevarat, actiune si reactiune.

| Userses a răspuns (pentru Kenichi):

Asta n-o face un scop.

| iMaDreamer a răspuns:

Dragostea big grin

| Kapetanosable a răspuns:

Pai, intrebarea ta este interesanta.
In primul rand trebuie sa stii ca viata este darul sfant de la Dumnezeu.El ne-a creat pentru ca noi, oamenii, dar si vietuitoarele sa ne bucuram de prezenta pe Pamant, creatia Lui.Totusi, din punct de vedere stiintific, viata este o intamplare a haosului produs in univers.Cu alte cuvinte, scopul vietii este de a aprecia si de a ne bucura de valorile cu care intram in contact in lume.Nu trebuie neaparat sa ne gandim la moarte.

| paullaurentiu a răspuns:

De ce scopul si nu scopurile? Cred ca daca viata noastra ar avea un singur scop am fi niste masinarii mai simple si implicit nu am mai avea capacitatea de a ne pune aceasta intrebare. Inainte de a raspunde care este scopul vietii sau scopurile cred ca ar trebui sa raspundem la intrebarea : ce este viata? Asta ar putea fi unul dintre scopurile vietii happy