| Mădă0611 a întrebat:

Care e treaba cu frigul si durerile de oase? La nivel atomic sau molecular ma intereseaza. thinking

12 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Probabil la o temperatura mai scazuta anumite substante se contracta si de aici vine durerea

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Narcis2007):

La frig se contracta, la cald se dilata. nu asa era? nu mai tin minte nici eu...

| Mădă0611 explică (pentru Narcis2007):

Pai stai mult in frig, imbracat sumar, si pe moment simti frig, abia dupa un timp durerea de oase, sau articulatii, care persista.

| Narcis2007 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Am gresit eu, asa e

| RAY a răspuns:

Frigul daca intra in oase da reumatism, acuma la nivel atomic nu stiu

| CinevaNou a răspuns:

Articulatiile, adica zona unde oasele fac contact intre ele, zona aia e umpluta de un lichid foarte alunecos(auzisem undeva ca e cel mai alunecos lichid cunoscut vreodatalaughing nu stiu daca asa o fi), ei bine cand e frig rau incepe sa nu mai fie atat de alunecos pe cat ar trebui si asa se produce senzatia de disconfort, sau impresia ca-ti scartie oasele sau dureri thinking
Sa te doara pur si simplu oasele din cauza frigului n-am auzit vreodata, cred ca lumea se refera de fapt la articulatii cand zice ca ii dor oasele.

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Da, dar nu te doare doar cand stai in frig, si nu trece cu statul la caldura. De exemplu stiu ca odata cu trecerea timpului "dispar" (copie dupa copie dupa copie, pana copia e atat de proasta ca pus si simplu dispare) multe celule care formeaza cartilajul si astfel oasele se ating la miscare, se freaca, de asta senzatia e de "durere de oase", ca oasele dor. Hainele groase sunt incomode, asa ca ma imbrac subtire, de fapt cam ca vara, pantaloni scurti si tricou sau hanorac, si mai stau si cu geamul deschis pentru aer curat, pot apoi sa stau la caldura tot restul zilei, nu se repara nimic. Sa omoare frigul celulele? nu prea cred, ziceam mai sus de gheata si piele.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu poti sa umbli iarna cu pantaloni scurti?:O
Ciudat, ar trebui sa-si revina daca stai cu genunghii lipiti de calorifer ceva vreme. Eu umblu fara manusi iarna de obicei, ca ma incurca, si de obicei imi ingheata pana cand abia mai pot sa umblu pe telefon, dar daca le tin in apa calda dupa aia o vreme isi revin thinking

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Prin casa si eventual pana la pivnita sau cand spal sau matura terasa. Nu "ingheata" ca mainile, pe moment simt frig, ma pot misca, dar nu pot sa alerg. oh go on Cred ca am pus intrebarea ca eram pe afara si a trecut unul pe langa mine cu o fuga de caprioara, ma gandeam ca eu nu mai pot face asta. De multi ani port adidasi iarna daca nu e zapada, si cum vara sunt mai imbracata decat restul, ar trebui sa se vindece totul, sa se echilibreze balanta, dar ciuciu, de asta ma interesa ce si cum cu atomii sau moleculele.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Nea, vara doar transpiri mai rau daca esti mai imbracat ca altii, nu cred ca poti sa obtii vreun echilibru cu chestiile astea. E ca si cu vederea sau altele, odata prapadite, asa raman. Poti sa te trezesti cu miopie din cauza ca stai cu nasul in carti sau pc toata ziua, dar degeaba stai si te holbezi dupa aia la indepartatele orizonturi ca tot in ceata raman...

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Pai nu prea ma pricep dar mi se pare evident raspunsul... celulele au nevoie de caldura pentru a se multiplica, regenera, chestii de astea, deci daca nu au caldura, dau rateuri. mor...stiu eu
suna bine ce am zis sau e o tampenie? laughing

| Mădă0611 explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Am observat ca daca pun gheata pe fata, pielea e fina, "vie" (are o culoare frumoasa, nu cat timp e inca rece), nu am nevoie de crema, de care am nevoie tot timpul ca ma spal des, cu sapun sau gel de dus, chiar si sampon daca miroase foarte fain si cu apa calda tot timpul, deci ce zici tu nu stiu cat adevar are.