| Lambru_Vasilica_1990 a întrebat:

Cu ce este diferita la nivel molecular apa normala de apa sfintita?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Cu nimic. Popa behaie cateva minute si uite asa apa devine sfintita. Like magic.

| danay72 a răspuns:

Cu nimic, iar conform Bibliei, busuiocul nu sfinteste nici o apa.

| mODIN a răspuns:

Cu nimic.

| milan9 a răspuns:

Pentru a te edifica in aceasta chestiune, cauta in baza de date a servicilor secrete documentarul despre proprietăţile ascunse ale "apei".
Bine, dacă nu găseşti acolo poţi căuta şi pe youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=tO44W8UoRa8

| Holiday a răspuns:

Nu e nici o diferenta bineinteles, dar de cand am citit indrebarea am fost sigur ca vine unul cu "memoria apei" si nu m-am inselat. laughing

| sublime89 a răspuns:

Ea nu este diferita cu nimic, doar in mintea oamenilor creduli e. Daca crezi cu suficienta tarie in ceva, acel ceva poate avea la o adica anumite efecte asupra ta. E autosugestia bine cunoscuta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Apa, element necesar vietii, suntem dependenti de ea. A facut Dumnezeu tot ceea ce este necesar pentru a intretine viata pe pamant. Dumnezeu prin Spirit Sfant a creat tot ceea ce este necesar pentru ca viata sa se desfasoare normal, armonios, si din iubire, pe pamant. Dar5 ceea ce a sfintit Dumnezeu, cine a spurcat? Omul? Dar, singurul care are capacitatea de-a sfinti este Dumnezeu si nu popii. Daca poti sa iei in considerare urmatoarele :,, preotii folosesc pentru aghiasma,, busuioc, si cruci de argint ". Busuiocul si ionii din argint purifica apa de bacterii si micro organisme. Astfel microflora apei se schimba. Este ca apa distilata. Dar nicidecum, nu preotii fac ceva deosebit cu apa, doar amagesc oameni. Gandeste te daca ei ar face vindecari miraculoase, ar fi transformate spitalele in cofetarii. Dar Dumnezeu ne promite ca va vindeca oameni ascultatorii si supusi lui de orice stricaciune Apocalipsa 21:3, 4; Isaia 65:20-25.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe net "memoria apei".
Religia a afirmat acum 5000 de ani ca materia poate fi influentata de gandurile noastre.
Oamenilor de stiinta le-au trebuit 5000 de ani sa faca primii pasi odata cu descoperirile din mecanica quantica.
Ca apara si in manualele scolare pentru a evita discutiile "stiintifice si rationale"o sa mai asteptam poate cateva zeci de ani.

| Lambru_Vasilica_1990 explică (pentru anonim_4396):

Nu zice nimic fizica cuantica de asa zisa proprietate de "memorie a apei". O asemenea proprietate nu a fost dovedita experimental. Te invit sa-mi arati un articol stiintific din domeniul fizicii cuantice (peer reviewed, publicat intr-un jurnal) in care dovedeste ca telekinezia este reala sau ca apa are memorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lambru_Vasilica_1990):

Mecanica quantica spune ca constiinta poate influenta materia.Este de domeniu public. Daca ai ramas la nivel scolar cu fizica cauta pe net experimentul celor două fante.
Daca intelegi bine, daca nu tot bine.

| Lambru_Vasilica_1990 explică (pentru anonim_4396):

Amice, iti garantez ca nu ai inteles rezultatele experimentului, nu e vorba de nicio constiinta, e vorba de principiul incertitudinii al lui Heisenberg, nu spune mecanica cuantica nimic legat de constiinta. Daca te uiti pe youtube la desene animate ca sa intelegi fizica cuantica, ajungi sa faci confuzii mari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lambru_Vasilica_1990):

"Cred ca pot sa afirm ca nimeni nu intelege mecanica quantica."
Richard Feynman, citat in Tony Hey, Patrick Walters, "The New Quantum Universe", 2003

Cu exceptia ta bineinteles.
Credeam ca anumite informatii sunt de domeniul public dar se pare ca m-am inselat.
Nu ma cert cu un troll.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argintul de la cruce si busuiocul introduse in apa!

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Absolut nimic, poate ceva mai murdara, poate.

Nu te lua după baliverne, tot apă e.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Tot ce spune fizica cuantică, e că materia tinde să se comporte diferit atunci când e observată, în NICIUN caz nu îşi schimbă proprietăţile. Deşi lucrul ăsta n-are absolut nimic în comun, cu întrebarea, căci la nivel molecular, apa "sfiinţită" e exact aceeaşi cu orice apă de pe pământ. Dacă ar fi diferită, am avea un nou element pentru apă, şi n-avem. Avem doar apă grea, în sensul de puritate, necesară pentru anumite "experimente", însă tot apă e şi aia la nivel molecular.

| HowdidIgethere a răspuns:

La nivel molecular nu cred ca este diferita. Poate daca am putea prospecta atomul cum prospectam o planeta ar fi ceva de observat, poate nici atunci, in cazul in care ce ar fi de observat tine de ce numim noi campuri, radiatie.

Suntem putin blocati in a gandi lumea doar prin material, doar prin ce putem pipai si vedea.

| Christel a răspuns:

Diferenţa, la nivel molecular, e una singură, din câte ştiu eu.
Atomii din molecula de apă normală se află într-o mişcare browniană continuă, adică se mişcă în orice direcţie, fără să se ştie dinainte unde vor merge.
Pe când, în Apa Sfinţită, atomii sunt aşezaţi într-o ordine perfectă.
Există şi documentare în acest sens şi chiar e demonstrat ştiinţific lucrul ăsta.
Bine, dacă analizezi "apa sfinţită" de la catolici, n-o să observi vreo diferenţă faţă de apa normală, dar Apa Sfinţită de un preot creştin-ortodox, fie el român, georgian, rus, grec, american, chinez, japonez, african, ungur, englez, iranian, irakian, israelit sau din orice altă ţară, va avea proprietatea pe care ţi-am expus-o mai sus şi care o diferenţiază de apa normală.

| Lambru_Vasilica_1990 explică:

@Daniel1492
"I think I can safely say that nobody understands quantum mechanics."
Richard Feynman, in The Character of Physical Law (1965). E o afirmatie de acum 50 de ani. Cine anume e troll, prietene? Am afirmat eu ca inteleg fizica cuantica? Stiu ce zic oamenii de stiinta din domeniu si nu e vorba de nicio constiinta care poate influenta materia in experimentul celor doua fante, este vorba de principiul incertitudinii, e de domeniu public, asa cum iti place tie sa zici.