| Archangells a întrebat:

Cine stie cum se formeaza aurul si metalele la nivel atomic in interiorul pamantului? Si care sunt factorii ce duc acolo.

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Elementele chimice mai grele se formeaza in Soare.

| relian a răspuns:

Zic cei care se ocupa ca aurul in cazul de fata nu s-a format pe Pamint, ca de altfel nici oxigenul si alte elemente ci in stele la presiuni si temperaturi colosale.Acum avem o teorie,mine avem alta si tot asa, dar nimic sigur. Pina mai acum ceva vreme se credea ca aurul se formeaza cind stelele devin supernove, dar acum au o alta teorie, dar in general lasind la o parte exact ce si cum vor ei sa afle cam asta ar fi modul in care aurul apare la explozia unei stele ceva de genul asta, asa in mare vorbind.De fapt tot ce vedem nu s-a format asa pe pamint ca nu au cum.Toate elementele sau format in stele poate mai putin hidrogenul care se pare exista dintotdeauna.Tot ce misca sau cunoaste omul la ora actuala s-ar fi format din Hidrogen in anumite conditii.Ai un ex la indemina ce se intimpla intr-o stea.O stea are marea masa hidrogen care supus la presiuni si temp uriase fuzioneaza si apare astfel un alt element nou si total diferit. Daca am supune produsul rezultat adica heliu la mai stiu eu ce conditii am obtine iar un nou element si asa mai departe, pina cind am avea ce vedem astazi.Acum nu stiu daca se stie exact ce anume sta la baza formarii aurului, ma refer exact ce element si ce conditii ar duce la aparitia lui.

| sublime89 a răspuns:

Toate elementele chimice grele din care e formata planeta noastra, au fost create in interiorul stelelor care au explodat cu mult timp in urma, si au imprastiat acele elemente in spatiu.