| Archangells a întrebat:

Cine stie ce se intampla la nivel atomic, cuantic cand fotonii de lumina se reflecta dintr-un corp?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se reflectă din el, ci de pe suprafața lui.
La nivel cuantic se întâmplă lucruri din acea lume.
Se absorb cuantele lungimilor de undă care pot fi absorbite de către atomii din suprafață. Aceasta se face prin cuante. Electronii sunt excitați și absorb anumite cuante, anumite lungimi de undă. Ce nu se absoarbe, e reflectat. Prin interacțiunea cu atomii din ultimul strat, ce nu este absorbit, este reflectat prin interacțiune elastică. Dacă știi mecanică cuantică, și scrii ecuații, știi ce se întâmplă.