| UserNameLost a întrebat:

Care este cel mai bun lucru pe care l-ați învățat pe TPU?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Că sunt mulți oameni care nu au argumente și totuși susțin multe lucruri și chiar dacă le dai și decid că nu au cum să își sprijine cauza, ei tot o vor susține pe a lor. Concluzia? Nu schimbi nimănui nicio opinie după o conversație. Astea se schimbă în timp, chiar după experiențe definitorii... Se aplică vorba: „Nu învăț până nu dau cu capul de sus".
M-a mai învățat să exprim opinii logice pe care pot să le argumentez și să fiu deschis la argumente logice.
M-a învățat că fiecare e liber să creadă în ce dorește, atâta timp cât nu bagă o chestiune nedovedită pe gât altora.
M-a învățat că unele chestiuni au nevoie de dovezi. Nu merge întotdeauna cu „asta e opinia mea".
M-a învățat că există oameni obsedați și cu probleme la cap, dar ăsta e un fapt care nu poate lipsi. Trebuie să trăim cu ei și să îi ignorăm atât cât putem.
De asemenea, m-a învățat că oamenii pot, aparent, să se înțeleagă, dar asta să nu însemne că sunt în cu totul pe aceeași lungime de undă.
M-a învățat că oamenii sunt subiectivi, indiferent de ce funcții dețin. Nu contează că reprezintă o autoritate, în cele din urmă sunt oameni care sunt influențabili și comit greșeli. Nimic nu e obiectiv când e vorba de gândirea umană, iar justiția legată la ochi e un basm pentru copii.
M-a învățat că oamenii pot avea o gândire deschisă, însă în niște limite impuse de trendul social... Atunci când depășești acele limite, gândirea lor se închide.
M-a învățat multe altele, dar pe astea mi le amintesc acum.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca ideea de toți pentru unul și unul pentru toți este o gândire foarte bună spre progresul imunități, România este foarte dezbinata, iar ceea ce propune acest web site ar fi o idee foarte bună

| J0B0MAT a răspuns:

Muzici, filme, seriale, cărţi, persoane faine, dar şi mai puţin faine de la care am avut multe chestii de învăţat,

| Theo94 a răspuns:

Imi place site-ul si ideea de "Toti Pentru Unu", cineva care are nevoie de ajutor sa fie ajutat de comunitate, fiecare contribuie cum poate (daca vrea bineinteles).
Nu tin minte sa fi invatat ceva important de pe TPU, dar imi place sa petrec timp pe site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stupid will be stupid.

| TheStrategist a răspuns:

Am învățat că majoritatea oamenilor vorbesc despre anumite lucruri chiar dacă nu sunt deloc informați în legătură cu acel subiect și au impresia că ceea ce spun este 100% corect. Și nu are rost să te contrazici cu astfel de oameni, nu vei reuși să îi înveți nimic.

| tudorvolcano a răspuns:

Faptul că România este într-o stare de tranziție foarte ciudată, în urma comunismului.

Valorile comunității nu s-au definit încă clar. Care vor fi principiile prin care românii își vor guverna destinul: creștinismul ortodox, secularismul și neoliberalismul occidental, neoconservatismul, naționalismul, rasismul, sau cu totul altceva?

Am văzut tot felul de oameni în comunitatea TPU, comunitea TPU este destul de diversă, deși cei cu caractere unicate mi se pare că sunt sub-reprezentați, și prea mulți sunt puternic influențați de instinctul de turmă care este în favoarea neo-liberalismului occidental și al secularismului.

| Anonim67377882 a răspuns:

Deocamdata nimic.

| wedonttalkaboutBruno a răspuns:

Ma simt super cand vad ca altcineva imi rezolva problemele? ok, fara gluma, pe TPU sunt persoane faine care arata o oarecare simpatie, iar cel mai bun lucru pe care l-am invatat ar fi ca oamenii te ajuta chiar daca nu va cunoasteti, humanity faith restored ❤