| Sixx_Klaw_1997 a întrebat:

Care este cel mai bun sistem moral?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Daca o sa inveti etica, o sa afli ca nu exista cel mai bun sistem moral, ci ca toate teoriile etice au fiecare lipsurile proprii. Exista un exemplu in care un chirurg poate opera o singura persoana, p-aia o salveaza si restul mor, si are de ales intre propriul fiul, un general important, o femeie gravida, un mare medic, etc. Teorii etice diferite dau raspunsuri diferite referitor la pe cine ar trebui sa salveze.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Al fiecăruia.

| T0T a răspuns:

Pentru tine, ăla pe care îl simți tu.

| vocea a răspuns:

Accela care nu manipuleaza masele de oameni.

| KNST a răspuns:

Nu exista sistem moral. Exista doar ce vor EI!

| xpoisonxdartx a răspuns:

Fram tu incerci sa construiesti un AI sau ce? laughing Nu pot sa spun exact care este un sistem moral bun pentru ca pentru fiecare om moralitatea este definita diferit. Adica fiecare crede ce vrea.