| XXXL a întrebat:

Este altruismul un sistem moral al dictaturii?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Dar,XXL,altruismul nu e sistem,e o notiune! Este foarte adevarat, insa, ca el tine de morala.Altruismul e un principiu moral,opus egoismului si presupune o actiune dezinteresata a cuiva pentru binele celorlalti oameni.Un individ altruist adopta atitudini,savarseste fapte sau emite judecati ce dovedesc o maxima generozitate fata de semenii sai. Tinand cont de aceste lucruri este de neconceput un dictator altruist,dat fiind ca toate actiunile acestuia sunt determinate de tendinta de a-si impune vointa, ideile, faptele asupra celorlalti, conducandu-se dupa principii pe care le socoteste bune numai fiindca coincid cu cele ale sale.Arareori puterea nelimitata de care dispune un dictator e pusa in slujba celorlalti, ca sa-l putem socoti altruist; s-a vorbit in stiintele politice de dictatorul luminat; numai ca existenta lui pare a tine mai mult de utopie decat de realitate.Numai bine.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Zi-mi si mie ce fumezi, pare bun! Dictatura + Moralitate?!?!?! Cand vreodata? Sa nu mai vorbim ca ai adus altruismul in ecuatie, alta gafa monumentala.

| Intuneric a răspuns:

Nu, deoarece cetateanul cand nu participa inseamna ca lasa la indemana reprezentantilor doleantele lor iar reprezentantul daca simte aceasta slabiciune profita cum si cetateanul profita sa i se rezolve asteptand pica para.