| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Care este cel mai bun sistem moral?

18 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cel care rezulta din relatia mistica cu Divinitatea.

| Încrucişătorul a răspuns:

Haosul...

| Wøodenpints a răspuns:

Cel pe care ți-l faci tu, fără să ții cont de ceilalți.

| M25M a răspuns:

Fiecare crede in sistemul moral pe care si-l cladeste singur.

| Lizzu a răspuns:

Nu exista bun-rau in lume pentru ca toate lucrurile sunt relative, variatele personalitati ale oamenilor fac diferenta.
Nu poti fi obiectiv.

| Exilee a răspuns:

Depinde SI CE FEL DE SISTEM MORAL. De pilda, unii care sunt inculti, (nu vreau sa par a jigni pe cineva, dar exista si asemenea uscaturi) considera ca moralitatea se bazeaza pe frica, lasitate, egoism, lipsa de educatie etc.

Cel mai bun sistem moral?
Pentru a dobandi un sistem moral pozitiv, este esential sa prezinti disciplina, educatie, ratiune, si sa nu fi ipocrit, escroc, las, mizerie demna de dispret.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Dupa felul in care te exprimi, am vaga parere ca ai inceput sa te "usuci".

| HueyFreeman a răspuns:

Nu exista asa ceva. Moralitatea este subiectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel in care te complaci, simplu! doar nu vrei s-o dam in ipocrizii.

| sensualus a răspuns:

Etica

Răspuns utilizator avertizat
| agoodfriend a răspuns:

Dogma crestina! Moralitatea crestina este forma purtatoare de mister. Misterul reprezinta unica forma eliberatoare din nelinistile marginirii personale, inlantuirii cosmice si comunitare si perspectivului infinitului si a mortii

| sabin89 a răspuns (pentru agoodfriend):

Off topic - "perspectivului"? Nu era mai bine "perspectivei", avand in vedere ca acolo se cere un substantiv, iar "perspectiv" este adjectiv? Iti cer doar o parere. confused

| agoodfriend a răspuns (pentru sabin89):

NU!

| sabin89 a răspuns (pentru agoodfriend):

Multumesc de raspuns. M-ai ajutat sa inteleg.

| LegiuitorulX a răspuns:

Criteriul clestelui

| LucianSalvanLorand a răspuns:

Hmm... încerca sa nu încurci sistemul moral cu religia sunt doua chestii total diferite. Sistemul tău moral trebuie sa fie întotdeauna demnitatea ta, nimeni nu are dreptul sa te judece dacă tu te simți bine.

| sabin89 a răspuns (pentru LucianSalvanLorand):

Cum? Daca tu te simti bine comitand infractiuni, aia de la tribunal nu au voie sa te judece?