| RAY a întrebat:

De ce trebuie sa ne conformam unui sistem moral inventat de unii și acceptat de majoritatea?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca acei unii au fost mari bogatasi, inteligenti si au dominat lumea, au format sistemul moral care le-a convenit lor, si lumea l-a preluat fara ca sa judece cu mintea lor, de cele mai multe ori.

De exemplu, e rusine sa faci prostitutie, aiurea, de ce?! Si sa muncesti pe nimic la un bogat nu e rusine?! Nu e, ca asa s-a stabilit. Ca inainte de mult, prostitutia nu era rusine, deci cand au vrut, nu era rusine.
Sau trebuie neaparat sa te castoresti, sa faci copil ca altfel nu ai cum sa fi bine, aiurea, de ce?! Cand din contra de multe ori poate fi si mai bine.
Sunt doar cateva exemple.

Si ce e bun in moralitate, au facut tot ca asa le-a convenit, aveau nevoie de liniste in societate, altfel nu mai puteau eu asupri, munci oamenii ca sa urce buzunarele lor la infinit.
Cu copiii vine de la faza ca aveau nevoie de cat mai multe slugi sa lucre pe nimic, si uneori sa aiba multi soldati ca sa cucereasca tari, deci interes major, sa faca lumea, neaparat. Ca si daca se micsora populatia nu era problema, si chiar daca disparea, tot nu era problema, universul merge inainte si fara noi pe pamant.

"Sa nu furi", pai de la cine puteai fura inainte de mult? De la bogati, ca de la saraci nu aveai ce.
Si sub masca religiei, omu respecta ca na, daca asa a zis dumnezeu, daca imparatu a fost pus de dumnezeu acolo, suuper.
De aia au si facut religia de fapt, sa nu contesti conducerea.

Politica pura! Interese financiare, moda cine o initiaza? Tot smecherii, sa vanda multa imbracaminte la fraieri.
Ca intai apare cumva aparent asa "intamplator", si dupa aia e preluata, nu lumea cere alta moda, ei formeaza o piata de fapt.
Cand lumea nu mai are bani asa global, ai sa vezi ca modele nu se mai schimba des.

| gemeni6226 a răspuns:

Poti face ce vrei tu dar atunci suporti consecintele.

| StrongHeart a răspuns:

La care sistem moral te referi? La cel legislativ? La cel religios?
Cam toate au la baza niste principii bune care au un scop bun pentru majoritatea oamenilor, de exemplu majoritatea e de acord ca nu e ok sa omori sau sa furi.De ce? Pentru ca nici tie nu ti-ar conveni sa fi furat sau omorat.
Aceste principii se bazeaza pe zicala "ce tie nu-ti place altuia nu-i face".
E simplu, eu imi joc particica mea, rolul meu in societate, contribui la binele comun, tu faci la fel si amandoi prosperam. Avem de castigat amandoi.
Sistemul asta a devenit in timp o caracatita si o masina de stors bani prin sutele de legi noi si politici create este vina celor ce au ajuns in functii inalte si s-au infiltrat in toate institutiile statului, au desfasurat fapte infractionale de coruptie prin santaj, mituire, amenintari.
Banul conduce tot ce misca.Cine controleaza banul controleaza populatia,presa,corporatiile,tot.
Bancile cer dobanzi ametitoare,ei creand bani din nimic,toti banii care circula sunt creati din nimic,adica ei se imprumuta dar nu au nicio garantie,sunt doar hartii sau digital,un numar intr-un cont.
Cand vezi o stire noua,despre orice ar fi ca se maresc pensii ca se taie,ca e covid,ca e nu stiu ce,trebuie sa te intrebi mereu cine are de castigat din asta si cand ceva pare prea frumos sa fie adevarat de obicei asa e,sunt jocuri politice,asta a devenit lumea,o tabla de sah, noi cetatenii care nu avem functii inalte suntem doar pioni.
Stim cine sunt regii si reginele.Aceeasi care au fost si acum sute de ani, descendentii lor au acumulat averi colosale, adica la cateva miliarde de oameni cati suntem, sub 1% controleaza peste jumatate din averea planetei. Politicienii sunt doar personaje care vor sa ciupeasca si ei din roata asta mare de cascaval, sunt doar niste sobolani.Adevaratii jucatori niciodata nu se fac vazuti sau remarcati,stau linistiti in palatele lor si se joaca de-a Dumnezeu.
La baza,sistemul legislativ, politic, economic aveau o baza, sa existe o ordine, dar acum se voteaza legi in prostie, neconstitutionale.
Intrebarea nu e de ce trebuie sa ne conformam unui sistem moral inventat de unii ci de ce au ajuns in functii personaje care nu au nici cel mai mic interes pentru cetatean si sa ne controleze vietile pana la cel mai mic detaliu.
Sigur esti liber, dar daca nu ai bani, te poti numi cu adevarat liber? Cum te desfasori? Cum te misti?
E o lume de fraier si smecheri cum zicea S.O.V chiar daca ma scarbeste personajul.

| Dalmore a răspuns:

Ca să nu trăim în haos.

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca instinctul rational are si el necesitatile lui morale, se numeste epimeleia heautou. Deci daca lupul bun are necesitatile lui morale trebuie sa admitem pozitiv ceea ce este potrivit acestui instinct iar negativ tot ceea ce este in contra lui.
Lupul bun poate sa se stinga, el trebuie sa brilieze. Deci lupul cel bun are oikeiosis-ul lui care ne face sa avem stima pentru anumite lucruri valoroase si in conformitate cu el si lipsa de stima pentru lucrurile imorale care vrea sa il omoare.
Asa cum se poate rani corpul asa se poate rani si lupul bun. Trebuie sa respingem tot ceea ce ii face rau. El poate sa se dizolve daca nu avem grija de el. Parmeneide spune ca lupul bun poate ajunge la Nefiinta. Materialestii spun ca noi nu mai avem subiectivitate, ci reactionam ca robotii. Deci ca sa nu ajungem la nefiinta trebuie sa ne ingriim de lup asa cum ne ingrjim si corpul. http://psihoteca.ro/grija-de-sine-self-care/

Dupa aceea este instinctul de autoconservare si abia dupa aceea vine acel instinct de conservare a speciei. Acestea pot sa inhibe oikeosis-ul principal. Chiar si cel tertiar il poate inhiba pe cel secundar. Biologii spun ca acet instinct tertiar poate sa afecteze sanatatea pentru ca afecteaza instinctul secundar... si pe cel principal. Deci trebuie sa ingrijim lupul cel bun si acesta este un instinct. http://www.biogeneticstructuralism.com/tuttune.htm