| lolium a întrebat:

Care este diferanta dintre campul electric si curentul electric?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Campul electric este forta care actioneaza intr-un anumit punct, fara sarcina de proba din acel punct (E=F/q) iar curentul electric reprezinta miscarea ordonata a sarcinilor electrice. Cu alte cuvinte, nu au nimic in comun.

| Eugen000 a răspuns (pentru Inferno):

E - este intensitatea cimpului, nu insuși cimpul nene.

| Inferno a răspuns (pentru Eugen000):

?!?!

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

"reprezinta miscarea ordonata a sarcinilor electrice." - Cu ce viteza se misca acele sarcini? Si ce distante parcurg?

| Inferno a răspuns (pentru Eugen000):

Citez: "Câmpul electric " E " este definit ca raportul dintre forța electrică la care este supusă o particulă încărcată electric și sarcina acestei particule."

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Cu o viteza direct proportionala cu produsul dintre masa electronului (m) si constanta lui Plank (h) si invers proportionala cu lungimea de unga a acesteia (λ).

| Eugen000 a răspuns (pentru Inferno):

Repet: Cimpul electric NU ESTE RAPORTUL DAT. Raportul dat este INTENSITATEA sa - marime ce caracterizeaza cimpul dat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 litere.

| lolium explică (pentru anonim_4396):

Ma mistocaresti?laughing