| SecretKiss a întrebat:

In ce se masoara curentul electric?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heey!
Curentul electric nu se masoara. El se caracterizeaza prin:
-intensitatea curentului electric(notata cu I), care se masoara in Amperi(se noteaza A)
-tensiunea electrica(se noteaza U), care se masoara in Volti(se noteaza V)
Sper ca am fost de foloshappy

8 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Intensitatea curentului electric se masoara in Amperi (A)
tensiunea curentului electric se masoara in volti (V)

Alte răspunsuri
| Radioactive a răspuns:

Intensitatea curentului electric se masoara in amperi pe metrul patrat, puterea curentului electric se masoara in watti, iar tensiunea curentului electric in volti.

Alte răspunsuri
| mikkhhell a răspuns:

Curentul electric se masoara in amperi.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Unitatea de masura pentru curentul electric este amperul, iar instrumentul de masura este ampermentrul.
ppa

Alte răspunsuri
| Vasilică_Preda_1969 a răspuns:

Amperi