| anonim_4396 a întrebat:

Care este importanta postului in acceptiunea crestina si de ce adeptii altor religii nu postesc?

6 răspunsuri:
| andrei_5514 a răspuns:

Biblia arata ca Dumnezeu le-a cerut sa posteasca israelitilor cu ocazia Zilei Ispasirii, zi care prefigura venirea lui Isus. Dupa ce Isus a venit si s-a dat ca jertfa, Pavel a aratat ca aceasta sarbatoare a fost anulata ("Hristos... S-a adus jertfă o singură dată ca să poarte păcatele multora" - Evrei 9:24–28), asadar obligatia de a tine ziua Ispasirii a disparut, si la fel si obligativitatea postului.
Asadar, din punctul de vedere al Bibliei, postul nu este o cerinta. De ce tin majoritatea religiilor post sau multe alte sarbatori nebiblice, concentrandu-se asupra acestora si nu asupra bibliei? scrie-mi personal daca doresti raspunsul si la aceasta intrebare.

| adyth a răspuns:

Postul, daca te referi la mancare., .pfft...religia nu prea are de'aface cu matzul (ala care ghioraie)... parerea mea happy
da' e bine sa tii post, ajuta la sanatate totusi, purifici organismul de toxine si alte prostii.

| scootsie a răspuns:

Postul este o zi de jertfa pentru Creatorul nostru.Asta nu inseamna ca este legat de anumite sarbatori, sfinti, etc...Nu inseamna ca poti manca oricat de multa mancare de fasole si cartofi, legume, fara carne.Inseamna ca trebuie sa-ti revitalizezi relatia cu El, sa te abtii intr-adevar de la mancare, dar total, post negru cum se spune in popor.Curatenia sufletului ajuta la o legatura curata, nespurcata de ceea ce iese din gura, nu de ce intra in ea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Postul este o infranare a omului de la mancare, bautura, sex, si alte vicii daunatoare corpului in exces.deasemeni inseamna infranarea limbii de la a vorbi mult si prost, si slobozirea ei spre a aduce multumiri si rugaciuni Domnului. postul este o perioada de inaltare spirituala, in care ne impacam cu toti cu care ne-am certatsi implinim in noi chipul cel nestricat de pacat al creatorului nostru.atata cat putem fiindca Domnul a spus sufletul este harnic, dar carnea {trupul}este neputincioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate ai cunostinte despre alte religii cat praful de pe toba.
indienii (hindusi) nu consuma deloc carne si/sau alcool...
Musulmanii au un post mult mai riguros decat cel crestin...
Evreii au de asemenea perioada de post, in amintirea eliberarii din Egipt.
etc etc etc.