| Shery a întrebat:

Care este limita intre "caracter puternic" si "caracter... agresiv"?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Caracter puternic... Diferenta sta in atitudine. Cand esti puternic, stii sa iti sustii punctul de vedere, fara sa incalci drepturile celorlalti. Cand doar pari puternic, devii agresiv, fiindca nu te duce mintea la cum altfel sa iti sustii punctele de vedere. De asemenea, copiii cu o personalitate (nu un caracter, ca in copilarie nu prea e format "caracterul")puternica, tind sa devina agresivi, ca sa isi testeze limitele. Au un eu care se extinde usor. Si depinde de parinti sa indrume copilul catre un adult puternic, sigur pe sine, fara sa fie agresiv.

4 răspunsuri:
| sese a răspuns:

Caracterul puternic s-ar traduce prin vointa cel agresiv prin mitocanie.

| mihai1991 a răspuns:

In opinia mea un caracter puternic nu ataca fara motiv, precum o face cel agresiv.Aceasta cred ca este diferenta esentiala dintre cele doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un caracter puternic constientizeaza pe cind cel agresiv nu.

| maria4320 a răspuns:

Sunt doua trasaturi diferite, care nu se intrerfereaza, merg paralel, de preferabil cel agresiv sa nu se manifeste(adica sa poata fi controlat). Parerea mea.