Întrebare recomandată | Claudiuu a întrebat:

Care este momentul din viata care tia schimbat definitiv gandirea?

44 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu cred că a existat un astfel de moment, ci momente...succesive şi continui, care au fost, sunt şi vor mai exista.
Ca mulţi alţii, mă aflu într-o schimbare continuă şi nici nu aş prefera altfel.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Când mi-am pierdut părinții!
Pa, pa.

| sabin89 a răspuns:

Gandirea este un proces in continua schimbare, nu putem vorbi de un moment in care s-a schimbat si a ramas asa. Acum, de exemplu, ma gandesc cum sa interpretez evenimentele din Crimeea, lucru la care nu ma gandeam cu vreo saptamana inainte. Cine stie la ce va trebui sa ma gandesc maine sau saptamana viitoare? Totul depinde de timpuri si imprejurari.

| anna099 a răspuns (pentru sabin89):

Ba exista. Eu mi-am schimbat radical gandirea cand am aflat ca am cancer din cauza ca sunt fumatoare. Iar pentru toti fumatorii care se gandesc ca "lor nu are cum sa li se intample" - eu zic sa va ganditi mai bine. Si eu am zis la fel ca nu are cm sa mi se intample mie. ei uite ca are cum...

| sabin89 a răspuns (pentru anna099):

Da, vezi din cate unghiuri se poate privi o problema? Eu am vazut-o dintr-un unghi, tu mi-o prezinti din altul. Cred ca ambele sunt corecte. Asa cum un munte sau o cladire nu arata la fel vazut din fata, din spate sau din profil. Imi pare rau sa aud despre ce ai zis. Este un necaz. Este unul dintre miliardele care exista in lume. Lumea e imperfecta. Chiar si faptul ca fiecare din noi murim la un moment dat nu pare a fi 'perfect'. Dar, din moment ce nu putem schimba, trebuie sa luam lucrurile asa cum sunt. Si sa nu uitam ca in lume si in viata nu sunt numai necazuri si lucruri rele. Sunt si lucruri care ne produc bucurie, sa ne concentram asupra lor. Insusi faptul ca ne-am nascut si am cunoscut si noi lumea si natura din jurul nostrum este un motiv de satisfactie personala. Iti doresc sa ai parte de o gandire pozitiva si de zile senine.

| whatevernvm a răspuns:

Adolescenta in generale si maturizarea ne schimba tuturor gandirea cred eu happy

| Wehrmacht a răspuns:

Gandirea mi s-a schimbat treptat datorita mai multor "evenimente"...mai mult datorita demonstratiilor de prostie a oamenilor(a tiganilor in special si a cocalarilor) care mi-au facut foarte multi draci.

| Musique a răspuns:

Un fost coleg mi-a spus că-s prea sadică, că lumea nu e chiar atât de întunecată.Mi-a zis asta într-un moment în care aveam nevoie de cineva alături... și s-a întâmplat să mergem împreună acasă, locuind aproape.
Cred că din acel moment mi-am schimbat mentalitatea, poate nu total... însă în proporție de 60%. De atunci a început să fiu mai fericită.
Baftă!

| Miauti a răspuns:

Atunci cand capeti experienta si vezi lucruri pe care putini oameni au vazut.

| zurick a răspuns:

Când mi-am dat seama că nu pot să mă deplasez oricât doresc mi-am dat seama cât de importante îmi erau membrele.

| sublime89 a răspuns:

Momentul in care am realizat pentru prima data unde ma aflu, adica atunci cand am descoperit universul. Stiu ca suna ciudat, dar marea majoritate a oamenilor inca nu realizeaza unde se afla.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu as putea spune ca-mi poate schimba 'definitiv ' gandirea. Pot sa ajustez, sa evoluez, caci nu cred ca am idei fixe inca, dar au fost momente diferite, in viata, cand cred ca am evoluat: oameni noi intalniti, dragosti noi, filozofie noua, arta noua. prin 'nou' inteleg=inca nestiuta. Nu exista definitiv decat cand voi muri, si nici la nimeni, cred eu ca nu poate fi altfel.Numai mortii sunt 'definitivi', dar nici aia, ca sa fiu sarcastic, si aia putrezesc, se modifica mereu.
Oamenii sunt vii, deci se schimba mereu, si chiar ca slabesc si se ingrasa.
Daca as face insa un clik pe un moment esential al corectiilor vietii, cred ca m-a influentat Imanuel Kant, filozoful si logicul.M-a influentat, dar nu m-a schimbat caci o schimbare o poate face doar un om care face transplant de creier.
Eu inca nu am facut, nici nu vreau, sunt multumit cu putinul meu.La calculator poti schimba HD-ul, sistemul de operare, biosul, la oameni mai greu.Sau poti corecta. La oameni cred ca nu se poate asa usor.Dar tu? Cand ti-ai schimbat definitiv gandirea?

| PedoBarbie a răspuns:

Nu s-a întâmplat să mă schimb definitiv. Schimbări se petrec mereu în viaţă.

| Duucu a răspuns:

Cănd am început să văd găndiri duse la extrem.De cănd am început să văd oameni care își duceau viața la un punct de neatins.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu aveam prieteni in scoala, eram in friend-zone de ceva timp, ma imbolnaveam intr-una, relatia mea cu parinti era la pamant, nu stiam cine sunt si incotro ma indrept, increderea si stima de mine era distrusa, victima batausilor si ma zbateam intr-o lunga stare de depresie.

Suferinta te trezeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a existat ''un anumit moment'' ci mai multe insiruiri de evenimente care m-au schimbat.
Gandirea se schimba atunci cand cineva/ceva/ VIATA iti demonstreaza cu total altceva de ceea ce credeai inainte ca stii/detii/cunosti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit asta:
http://www.poezie.ro/......2ne%C5%A3e
Dar nu atunci mi s-aschimbat modul de-a gandi, s-a schimbat dupa ceva timp, cand am incercat sa inteleg ce citisem cu ceva timp in urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentul care mi-a schimbat definitiv gândirea este momentul în care am păşit în altă lume, viaţa mea s-a cam schimbat radical, am cunoscut persoane diferite, am avut de-a face cu momente dureroase şi am realizat că pentru a te bucura de fericire trebuie să existe şi astfel de momente şi oameni care îţi fac rău, pentru că lucrurile astea te pot schimba în bine.Deci,am cunoscut şi momente prea frumoase si oameni frumoşi şi am învăţat să mă mulţumesc cu ceea ce am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când profa de română mi-a zis "Ai un dar de a face oamenii să fugă de tine"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand Iti Dai Seama De Tot Ce Se Petrece In Jurul Tau.Cand Iti Dai Seama Ca Sunt Oameni Destepti Care Ne Influenteaza Si Vor Sa Ne Faca Sa Nu Mai Luam Noi Deciziile In Viata Noasta.De Exemplu Skull And Bones, Masonii, Illuminati, Cavalerii Lui Columbus, etc.Multi Oameni Mari(JZ, Obama, George W. Bush, George Bush...)Fac Parte Din Aceste Fratii.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Ziua de vara in care am realizat "importanta educatiei".

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Cand a trebuit sa ma descurc de unu singur fiindca nu puteam imbatrani la parinti.
Cand, daca nu ma descurcam muream de foame pe intuneric si fara apa. Cand am realizat ca viata este al dracului de dura si nedreapta si oamenii nu sunt egali. Cand mi-am dat seama ca sunt obligat sa ma maturizez altfel mor fiindca oamenii se mananca intre ei mai rau ca animalele in jungla si ori esti ca ei ori mori. Si ar mai fi multe de comentat pe marginea acestui subiect dar din pacate nu am timp.

| BlackEyedGirl a răspuns:

Au fost mai multe momente, dar gandirea se schimba si in functie de inaintarea in varsta

| al9264 a răspuns:

Acel moment e chiar acum.

| Swan39 a răspuns:

Nu a fost doar unul. Toate momentele, experienţele prin care am trecut de-a lungul vieţii, din momentul naşterii şi până la momentul de faţă, m-au făcut să fiu ceea ce sunt azi, şi toate au avut un impact asupra mea, mai mult sau mai puţin. Şi evident, de acum înainte tot aşa se va întâmpla.

| EarsOfAFox a răspuns:

Nu exista asa ceva. Oamenii nu-si pot schimba gandirea radical.

| HidroGeNn a răspuns:

Sal. La mine primul moment a fost cand mi-am intemeiat o familie...si al doilea cand am avut primul copilwinking

| Zerathull a răspuns:

Am devenit ateu treptat si treptat mi-am schimbat modul de a gandi.Incepand, astfel, sa gandesc tot mai logic happy

| UltraLex a răspuns:

Atunci cand am realizat ca cel mai bun prieten nu este cine credeam eu ca e si am pus capat prieteniei noastre de atunci am inceput sa privesc altfel un om inainte de ai pune o eticheta si mi-am schimbat radical standardele si definitia cuvantului prieten plasand astfel alti,, prieteni'' la statutul de cunostinte

| MihaiN a răspuns:

Ne putem schimba gandirea, putem schimba multe lucruri la noi, dar nu ne schimbam noi ca oameni (suntem acelasi om acum ca si acum 5 ani, la fel si peste 15 ani).Pot exista multe momente, sau lucruri, sau lecturi...sau oameni happy care pot schimba ceva la noi (de la gandire, pana la anumite intelegeri despre noi sau despre lume).

| missandrab a răspuns:

Momentul in care am devenit mama!happy

| rody5 a răspuns:

Gandirea se poate schimba doar asimiland noi cunostinte, prin procesarea, digerarea lor. Un soc ar putea face asta posibil. Afland ceva neasteptat, ceva total nou pentru noi care sa aiba efecte asupra mentalului.
Tinerii in general asimileaza continuu noi informatii pentru a evolua si pot reactiona rapid in fata unor situatii.
Momentan ma gandesc la faptul ca n-au mai fost razboaie (cu munitie) de ceva timp si ca oamenii se zbat pentru supravietuire cu toate mijloacele si mai nou gasesc metode ascunse pentru a face asta (legal, ascuns si constant)