| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Care este varianta corecta si de ce?

1. Omul a fost creat de Dumnezeu.
2.Omul a evoluat din maimuta.

26 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Amandoua, sufletul vine de la Dumnezeu, iar vasul (corpul) se trage de la maimute.

| Inferno a răspuns:

E o falsa dilema.

| Musique a răspuns:

Știință sau religie.
Tu în ce crezi?

| AFR81 a răspuns:

Nu exista o varianta corecta. Fiecare are dreptul sa creada ce doreste. Nu s-a dovedit ca omul a fost creat de Dumnezeu, dar nici ca a evoluat din maimuta.

| J0B0MAT a răspuns:

Daca tu vrei sa crezi ca te tragi din maimuta...Eu prefer sa cred ca m-a creat cineva atotputernic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Mie mi-ar placea sa STIU ce ma creat, nu sa cred, si sa cred bazaconii.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

In adancul sufletului nostru, fiecare om cunoaste raspunsurile la toate intrebarile.Doar ca in stadiul nostru nu le putem accesa. Sunt unii oameni mai evoluati spiritual care reusesc sa aiba acces la unele dintre ele, insa ceilalti slab evoluati spiritual nu ii vor crede.Asa ca fiecare trebuie sa afle raspunsul singur!

| sublime89 a răspuns:

E pacat ca mai exista astfel de intrebari la peste 150 de ani de la Darwin. Acest raspuns a fost stabilit inca de atunci, si e perfect valabil si azi. Dovezile pentru varianta a 2-a sunt peste tot. In anatomia noastra, in ADN-ul nostru, in fosilele de hominizi pe care le gasim, etc. Asemanarea dintre noi si maimute nu lasa loc decat variantei unui stramos comun pe care il avem cu ele. Cu alte cuvinte, noi oamenii facem parte din familia primatelor, alaturi de cimpanzei, gorile si urangutani. Aceasta dezbatere nu ar trebui sa mai existe, pentru ca evolutia e sustinuta de toate dovezile, pe cand creationismul nu e sustinut de nimic. Cei care resping evolutia o fac doar din cauze sentimentale, cum ar fi ca isi doresc neaparat ca d-zeu sa existe, biblia sa fie corecta, sau ca le e rusine sa recunoasca adevarul care arata ca omul e un animal, si ca e inrudit indeaproape cu maimutele. Trebuie sa invatam sa nu lasam nicio credinta sa stea in calea aflarii adevarului. Dovezile stiintifice sunt cele care arata realitatea, si doar dupa ele trebuie sa ne ghidam.

| untu a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu din tarana,a creat pe Adam, iar din coasta lui Adam, Dumnezeu acreat pe femeia lui ca sa nu fie singur si a creat din aceea coasta al lui Adam si a creat pe Eva, ei sint stramosii nostri! Va ros cititi Biblia, va veti intelege toate neamurile regelui David din care provine Domnul Iisus Hristos!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nici una.

| Eastwood a răspuns:

Prima in niciun caz, nu ma intelege gresit, te rog la cineva care nu exista, acuma, fiecare cu credinta lui dar asta e parerea mea, cate se intampla zi de zi : violuri, crime, sinucideri, jafuri unde e Dumnezeu creatorul nostru?
Am fost creati de un alt Dumnezeu, vorbim mai multe pe privat daca e, salut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul nu a evoluat din nicio maimuta, ci ambii au evoluat separat dintr-un stramos comun.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, toate cate exista au evoluat dintr-un stramos comun, anume Creatorul pe care fiecare il numeste cum vrea, in functie de religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta 3 -100% corecta

| LuciWv a răspuns:

Depinde
Ce cred eu?
da,am evoluat din maimuta,maimuta mai in jos din alt ceva,acel ceva din alt ceva si tot asa pana la celula dintr-un meteorit,dar meteoritul ala?
Cum o fi nimerit aici,eh?
Corpul este al naturi
Natura este a lui D-zeu
Deci dumnezeu exista,nu conteaza religia, toate au aceleas lucru, un dumnezeu, fie el alah tot la asta se refera
Doar ateii nu cred deloc! - nu ii condamn, nici d-zeu nu cred ca o face
Un om nu cred ca este judecat in lumea de apoi dupa ce drede/a crezut ci dupa fapte

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Omul nu are cum sa fi evoluat din maimuta. Sa stii si tu ca corpul evolueaza in functie de climat etc.
Daca omul ar fi evoluat din maimuta, acum ar fi diverse specii in continua schimbare si s-ar face multa galagie pe tema asta. Nu vad de ce ai crede in teoria cu maimutele. chiar mi se pare ceva jignnitor.

| pilaf a răspuns:

Omul nu a evoluat din maimuță. Au existat mai multe ramuri de hominizi (Australopitecul, Neanderthalul, Homo Erectus, Homo Habilis, Homo Sapiens), dar în prezent numai specia noastră a supraviețuit, pentru că s-a adaptat mai bine la condițiile naturale. Noi suntem Homo Sapiens Sapiens.

Cât despre Dumnezeu - religia a fost creată pentru a putea impune niște reguli astfel încât să poată conviețui cu toții în pace. Evident că regulile astea, dacă erau impuse de un om, nu aveau greutate, deci s-a creat Dumnezeu. și un triliard de alți zei.

| Alexandra4500 a răspuns:

2. Omul a evoulat din maimuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Inception a răspuns:

1. Omul a fost creat de Dumnezeu.

| Trickster a răspuns:

Amandoua

| Romb3r a răspuns:

Nu cred in religie si in nimic supranatural.Omul,ca tot ce ne inconjoara, a evolut dintr-un anumit lucru.Gandeste-te la pasari.Ele sunt tot ce-a mai ramas din dinozauri. Oamenii au incercat intotdeauna sa gaseasca o solutie supranaturala pentru lucrurile pe care nu le intelegeau. Daca Dumnezeu ar fi existat...crezi c-ar mai fi existat toate aceste razboaie si neintelegi intre oameni? Eu nu.De ce ar vrea creatorul nostru sa varsam sange in numele sau? De ce nu ne-a oprit cand faceam asta? Ce dovezi exista ca Dumnezeu exista? Biblia? Orice nebun poate scrie o carte.Atat timp cat nu exista dovezi la fel de multe precum in cazul evolutiei omului din maimuta, n-am de gand sa cred in asa ceva. Daca crezi ca Dumnezeu te ajuta, te sustin.Pe mine nu m-a ajutat in vreun mod vizibil.

| mihaiwz98 a răspuns:

Intrebarea ta parca e scrisa de un copil de 10 ani si mai vrei sa ti se si raspunda.In primul rand raspunsul sigur nu-l cunoaste nimeni, nu s-a demonstrat evolutia omului, sunt doar teorii, iar raspunsul pe care il astepti de la o persoana tine de crezurile acesteia.

| Gavris_Paul_1997 a răspuns:

Omul e de la Dumnezeu pentru ca teoretic daca am fi evoluat, ar trebui sa evoluam si acum, si ar fi printre noi creaturi in curs de evolutie

| server3xd a răspuns:

Nu ai de unde sa stii, poate cand vei muri vei afla

| Paula_Semida_2002 a răspuns:

Siner daca nu era Dumnezeu nu era nici o maimuta si noi nu am fi avut din cine evolua asa ca varianta 1.