| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt principalele valori sociale si morale ale femeilor?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Inca de mic copil am fost educata in spirit crestin am invatat care sunt valorile etice si morale.Am niste principii sanatoase dupa care imi calauzesc viata.Am invatat ca mai important decat banii este sa fiu cinstita,sincera,sa respect ca sa fiu respectata, sa fiu un om integru, de partea dreptatii si sa-mi pastrez integritatea in orice circumstanta.Acest sistem de valori l-am transmis si eu la randul meu copiilor mei, am incercat ca eu sa le fiu un model.Nu regret ca am fost un om cu caracter interior placut, pentru ca Dumnezeu m-a rasplatit din plin.Ce seamana omul aceea va si secera.

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Valoare sociala-banii, valoare morala- banii si cele fara valoare socilala si morala de pe varianta- banii.

| Hombre a răspuns:

Ema, am impresia ca ma confuzi si numai prostii ai scris in postarea care te referi la mine "Cum poti sa crezi ca daca ai avea bani ai fi fericit?"- Numai fara bani poti fi fericit!?!?- "Cat de pretiosi sunt cei dragi din familia ta, ai putea sa renunti la unul din cei dragi in schimbul unei mari sume de bani?" N-am inteles stupizenia asta de intrebare si ca sa-ti tin la prostie, nu il dau pe degeaba. Vorbesti de moralitate intr-o tara degradata moral in care supravietuirea tine de bani. Societatea romaneasca este lovita atat de puternic frontal de imoralitate in toate structurile ei fundamentale si lupta pentru supravietuire este atat de incrancenata incat moralitatea a ajuns doar o vorba spusa gest-reflex. Ai impresia ca nu pot sa insir cateva pagini de vorbe frumoase despre valorile sociale si inalta moralitate de care se loveste si avioanele, hai sa fim realisti. Intrebarrea se refera la femei in general nu cum ai raspuns tu caracterizandu-te pe tine, tu nu esti femeile. Nu stiu de ce, era sa ma pacalesc crezand ca esti mai desteapta.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Oamenii sănătoşi la cap au valori sociale şi morale relativ apropiate între ei ca indivizi, indiferent de sex.
Când regula de mai sus începe să fie încălcată, atunci începem să vorbim de beţivi, violatori, curve, materialiste, etc. etc.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ema dixit: "Sunt atatia oameni cu bani, si nu sunt fericiti.".
Întrebări:
1. Exemple?
2. De unde ştii tu că-ntr-adevăr sunt nefericiţi?
3. Cunoşti persoane care trăiesc cu 200 de RON/lună şi care se declară fericite? Dacă da, îmi faci şi mie cunoştinţă cu ele?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ema: refuz categoric să dezbat cu cineva mondenităţile. Nu o lua personal căci n-am nimic cu tine la faza asta dar pur şi simplu mondenităţile nu sunt "sportul" meu preferat.
Eu vorbeam de oameni din clasa de mijloc şi (în special) din clasa de jos căci ăştia sunt mult mai mulţi.
Nu poţi să postulezi ca regulă că "banii nu aduc fericirea" bazându-te pe nişte exemple totuşi irelevante statistic.
Câţi oameni în România au banii şi stilul de viaţă al foştilor soţi Columbeanu? Dar al Adrianei Săftoiu? Dar al Mihaelei Rădulescu? Dar al lui Ilie Năstase?
În plus, Ilie Năstase sau Mihaela Rădulescu fac parte din categoria oamenilor care au tras din greu să ajungă acolo (Năstase a fost nr. 1 mondial în tenis - ai cea mai vagă idee cât de greu e să faci asta?) iar când eşti o persoană care a plecat de jos, e statistic previzibil să-ţi găseşti mai greu pe cineva cu care să-ţi împarţi viaţa întrucât şi eu dacă aş ajunge manager la Microsoft nu aş fi deloc încântat să-mi împart viaţa c-o proastă cu 4 clase, superstiţioasă, bigoată şi devoratoare de mall-uri, dacă-nţelegi ce vreau să spun...
Astăzi am întâlnit o doamnă care avea pensie de 53, 4 RON/lună. Eh... ai curaj să o priveşti pe dânsa în ochi şi să-i spui că banii n-aduc fericirea?!

| EmaS a răspuns:

@hombre
Nu stiu de ce, dar aveam impresia ca esti ceva mai matur.Cum poti sa crezi ca daca ai avea bani ai fi fericit? Cu bani nu poti sa cumperi iubire, nici sanatate, nici fericirea.Cat de pretiosi sunt cei dragi din familia ta,ai putea sa renunti la unul din cei dragi in schimbul unei mari sume de bani? Esti bogat daca ai o familie,daca ai sanatate,un acoperis deasupra capului,si cel mai bogat daca Il ai pe Dumnezeu! Banii sunt necesari unui trai decent, sunt pentru a fi folositi, nu iubiti.

| EmaS a răspuns:

Hombre
Am specificat ca banii sunt necesari, dar nu ei iti aduc fericirea.Sunt atatia oameni cu bani, si nu sunt fericiti.Doream sa te fac sa intelegi ca daca ai o inima multumitoare poti sa te bucuri de tot ceea ce ai si sa fii recunoscator, si la fel de bine poti sa fii foarte bogat si sa nu fii multumit niciodata sa doresti tot mai mult.Multumesc pentru,,/aprecieri,,

| EmaS a răspuns:

Kongeriket
Poti cumpara cu bani fericirea in familie? Avem atatea exemple :Monica si Irinel Columbeanu.
Ilie si Amalia Nastase
Dan si Camelia Sucu
Adriana si Claudiu Saftoiu
Mihaela Radulescu si Elan.
Nu mai zic de atatea vedete care sfarsesc in mod dramatic luand o supradoza.De ce? Pentru ca ei nu sunt fericiti si cauta cu disperare in tot felul de,, placeri,,imoralitate, alcool, droguri si sfarsesc devenind dependenti sau platesc cu viata.Pentru ca acestea nu pot sa aduca adevarata fericire.Voi chiar nu vreti sa intelegeti ce vreau eu sa spun? Eu nu am zis ca banii nu sunt necesari unui trai decent,doar ca cu ei nu poti sa cumperi fericirea, nici sanatatea, nici familia.Doream sa scot in evidenta ca trebuie sa-i iubim mai mult pe cei dragi pe care de multe ori ii neglijam muncind foarte mult ca sa castigam cat mai multi bani.Si multi copii tanjesc dupa dragostea parinteasca, pentru ca parintii sunt prea ocupati sau prea obositi ca sa le spuna ca ei au valoare, si ca sunt iubiti.

| EmaS a răspuns:

kongeriket
Ai dreptate,daca foarte multi bani nu pot sa aduca fericirea, cu siguranta mai putini, o pot aduce.Sa ai o zi buna.

| Flav a răspuns:

Tu o dai in minuni?
Ok, raspund printr-un link:
http://www.youtube.com/watch?v=WokO-IYhW8c

| NickiMinaj a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=DmeUuoxyt_E
si femeile "e" oameni. bine, nu Ema. ea e ultimul martir ramas pe pamant si, culmea!, e de sex feminin.

| PetreConstanta a răspuns:

Sa le dai bani sa-i toace ele cum stiu ele mai bine dupa care te arunca la gunoi

| Edd_4925 a răspuns:

Element: Femeia
Descoperitor: Adam
Masa: acceptata ca 55 kg dar poate varia intre 45 kg si 156 kg

Proprietati fizice:
*Sunt acoperite de obicei cu un strat de machiaj
*Incep sa fiarba din nimic si ingheata, aparent, din nici un motiv
*Exista o multime de clase de femei, variind de la o virgina pana la o femeie usuratica

Proprietati chimice:
*Reactioneaza bine la aur, platina si la toate pietrele pretioase
*Explodeaza dintr-o data, fara motiv si fara vreo avertizare
*Cel mai puternic agent de reducerea banilor cunoscut de om

Intrebuintari zilnice:
*Este foarte decorativa, mai ales in masini sport
*Poate sa iti confere o relaxare totala
*Este un agent de curatare foarte puternic

Pericole:
*Se face verde cand este pusa langa un specimen superior
*Posesia mai multor specimene e posibila cat timp ele nu au contact vizual

| NOBODY a răspuns:

Curvăria.

| AdelinaC a răspuns:

Care sunt valorile femeilor? Aceleasi ca si cele ale barbatilor(trebuie sa fie cuminte,sa se poarte mereu conform varstei,sa nu barfeasca,sa nu injure,sa stie sa se gospodareasca,sa aiba o meserie decenta,sa nu aiba fite,sa(se) respecte,etc) numai ca ea are o putere in plus si aceea de a da viata.
Are dreptate Ema cand zice ca banii nu pot cumpara iubire, sanatate, sau fericire si ca cei dragi sunt cu mult mai importanti decat banii.Nu pot intelege de ce majoritatea baietilor/barbatilor cred ca pe femei le intereseaza banii, eu sunt de parere ca mai intelegeti gresit reactia femeilor si o interpretati de multe ori in fel de fel de moduri. Spun asta pentru ca mi s-a intamplat si mie sa cunosc un baiat care la inceput parea de treaba, dar cand am vazut ca incepe sa imi vorbesca despre nu stiu ce haine de firma sau de masina pur si simplu am refuzat sa mai discut cu el pentru ca asa un materialist si un fitos nu-mi trebuie(si el a interpretat ca nu sunt eu multumita de ceea ce are si ca vreau mai multrolling on the floorpe naiba dar l-am lasat sa creada ce vrea)La fel si voi...interpretati aiurea totul.o fi si fete care sunt materialiste dar nu 100% si sa stiti ca ceea ce cautati, asta gasiti.Cautati fitoase care sa mearga toata ziua la shopping, gasiti fitoase.Ia cautati voi sa cunosteti fete intr-un mediu de oameni culti si veti avea alta parere

| Dominicc a răspuns:

Oameni buni, fara sa ne dam familia pe banii, nu stiu cum ati ajuns la ideeile astea, ati deviat putin.

Era vorba de principalele valori morale si sociale ale unei femei. De unde ati ajuns la familie? e adevarat, isi dorec relatii smd. dar?!

Indiferent de sex putem spune ca omul mediu are:
1. asteptari
2. dorinte
3. frustrari
4. complexe
5. preferinte
numim om mediu pentru ca toate caracteristicile de mai sus intra in limitele majoritatii.

Orice persoana are o preferinta sau doua care influnenteaza toate planurile. Sa-i spunem Pasiune. Cu ajutorul acesteia reusesc sa stranga in jurul lor oameni asemanatori. Pasiunile se impart in mai multe categorii:

1. Sociale (politica, bani, afaceri)
2. Sportive
3. Artistice
4. Tehnice (masini, motoare... )
5. Altele (colectii, machete, bricolaj...)

Cu ajutorul pasiunii, omul mediu scapa de complexe si intra in zona competitiva. Problema cea mai mare e ca isi genereaza noi frustrari.

| Dominicc a răspuns:

Baietii... sincer?! cand auziti de femei. va vine gandu la "curve, vor bani, masini" trist... si mai vreti si femei care sa fie cu capu pe pe umeri? credeti ca se mai uita la unu cu mentalitatea asta despre o femeie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In general valorile lor sunt maritatul si parerea celorlalti despre ele. Sunt si exeptii printre femei care, iarasi, subliniaza regula...