| victory a întrebat:

Care sunt cele mai importante valori morale?
dar cele sociale?

1 răspuns:
| Madallina3 a răspuns:

Valori morale

Ce sunt valorile morale?

Fiecare dintre noi se ghideaza in viata dupa anumite principii sau idei proprii. Valorile sunt exact aceste principii la care tinem si dupa care ne alegem drumul in viata.
Este absolut necesar descoperirea valorilor morale si fructificarea capacitatilor acestora. In procesul de dezvoltare este necesar sa ne cunoastem cat mai bine valorile, deoarece valorile morale sunt cele care ne plaseaza in timp si spatiu si datorita lor luam deciziile pe care le luam si ne alegem drumul in viata.
Atunci cand lucrurile nu merg ca la carte si nu gasesti raspunsul la problemele tale, afla ca raspunsul la aceste lucruri se afla la nivel spiritual, undeva la,, cutiuta cu valorile morale".

Ce avem de facut?

Din cand in cand, putina curatenie in aceasta cutiuta nu strica.
Oamenii sunt plini de valori morale, ce-i drept... unii constientizeaza aceste valori altii nu...dar le avem! Varianta cu :,, eu nu am valori" nu exista!

De fiecare data cand apare o problema nu mai cautati raspunsuri la exterior (la cei din jur), cautati raspunsuri la interior (la dumneavoastra) si sunt sigur ca ve-ti gasi mult mai rapid rezolvarea problemelor.

Putina teorie...

Valorile morale este un cuvant etimologic si provine din limba latina,, MOS-MORIS" care inseamna moravuri.
Valorile morale sunt de mai multe feluri :
- fundamentale
- secundare
- derivate

Despre valorile morale sunt multe lucruri de spus si zeci de pagini de scris dar incerc sa va fac un rezumat fara a intra in teorie.

1. Valorile fundamentale
Valorile fundamentale sunt : binele, dreptatea, omenia, iubirea, aprecierea, dreptatea etc.
Acestea sunt valorile care stau la baza celorlalte valori si care stau la baza construirii omului. Orice om are la baza aceste lucruri...
Multi o sa spuna ca nu este asa...dar este asa!
Sa spunem ca suntem intr-o casa obisnuita cu o cutie in brate si in aceasta cutie se afla valorile noastre morale. Avem 2 optiuni : Una ar fi sa le asezam prin casa sa creeze armonie, caldura sufleteasca, iubire si alta ar fi sa le lasam in cutie si sa le punem ori in pod sa se aseze praful pe ele ori la subsol unde e intuneric si frig.
Deci le avem, dar multi nu le constientizeaza si nu doresc sa le puna in valoare si sa le fructifice.

2.Valorile secundare sunt cele de ordin,, fizic". Spun intre ghilimele fiindca nu gasesc termenul potrivit.
Un exemplu ar fi :,, persoanele descurcarete". Multi oameni stiu sa se descurce foarte bine in viata.Sunt rezistenti si stiu sa faca alegeri in viata pe care si le sustin pana la capat ...si aceasta este o valoare secundara care deriva din valorile fundamentale.

3. Valorile derivate - sunt oricare valoare care deriva din cele fundamentale si secundare. Exemplu : cei care invata bine si au capacitatea de memorare a informatiilor foarte mari. Aceste valori se desfasoara pe plan fizic. Granita dintre cele secundare si derivatele este foarte mica, de multe ori facandu-se confuzia intre cele doua.

Exemplu de valori morale : responsabilitatea, armonia interioara, autocunoasterea, dezvoltarea personala, competentele, loialitatea, sinceritatea, spiritualitatea.

imi dai funda te roog dolche?!