| anonim_4396 a întrebat:

Cat de importanti sunt banii in viata?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Banii,draga Ray, inseamna in primul rind siguranta, apoi stabilitate, confort si nu in ultimul rind un instrument care ne usureaza viata; totul e sa stii ce sa faci cu ei.

| RAY a răspuns (pentru WhatheWow):

Sa stii ca ai dreptate, degeaba ai multi daca i arzi pe tigari si bautura

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Banii sunt necesari unui trai decent.Dar ei nu iti aduc fericirea.Cu bani poți cumpăra un pat, dar nu poți cumpăra somnul, poți cumpăra cărți, dar nu și înțelepciune, poți cumpăra hrană, dar nu și pofta de mâncare, o casă, dar nu şi un cămin, medicamente, dar nu sănătate, luxul, dar nu şi fericirea, imaginea, dar nu şi caracterul, religia, dar nu și salvarea.

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

poți cumpăra hrană, dar nu și pofta de mâncare

serios? ca doar eu stiu 100 de metode de a capata pofta de mancare cu ajutorul banilor laughing

| EmaS a răspuns (pentru IMC90):

Ce pot eu sa iti fac daca nu ai prins esentialul?

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Am inteles esentialul, dar citatul tau e idiot si trebuie modificat (pentru ca nu reflecta realitatea si risti sa pierzi din credibilitate) laughing

| EmaS a răspuns (pentru IMC90):

Asa este cine nu pricepe ceea ce este scris.

| harciog a răspuns:

N-am reusit sa fac un scop din ei...

| mgtow a răspuns:

Sunt pe planul 2 pentru ca e important sa-ti iubesti parintii apoi sa ai bani pentru asigurarea viitorului tau.

| IMC90 a răspuns:

Banul a distrus omul. Inca de cand s-a batut prima moneda in Babylon, s-au ''cernut'' clasele sociale.
'' Au scăpat de sub zăvoare lenea, răutatea şi trufia
Or să meargă în lume şi-or să cuprindă minţi neştiutoare, prea nevinovate şi prea slabe încă să le stea împotrivă''
Combinate cu lacomia au declansat usor dar sigur goana dupa averi si putere. Pentru ca istoria ne invata ca mereu banul a insemnat putere.

| Romanian a răspuns:

Banii imi sunt mijloc pentru a-mi procura alte mijloace si pentru a-i manipula pe cei slabi.
Nu banii sunt cei mai puternici in aceasta lume.Nu banii sunt cea mai mare bogatie. Poti obtine orice folosind frica.Frica este un mijloc mult mai bun decat banii.Iar frica de moarte este cea mai mare bogatie ce poate fi folosita impotriva oamenilor sau pentru ei.Caci oamenii dau orice, chiar si acei bani, pentru a se apara de moarte.Un glont costa cativa centi, insa cu acel glont poti schimba istoria lumii.

| Musique a răspuns:

Într-o ordine, aer, apă și bani.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Atat cat sa imi cumpar mancare, sa platesc electricitatea, apa,, internet si atat.

| FadetoBlack a răspuns:

Puţini bani, nu fac bine.
Mulţi bani, din nou, nu fac bine!
Deci sunt importanţi cât pentru un trai decent!
Pa-pa!

| oliviaaa a răspuns:

Sunt ca un drog in viata omului. inchipuieti ca un degradat nu poate fara droguri, asa si noi suntem obsedati si ne omorim pentru ei.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Banii nu aduc fericirea dar aduc confortul, facilitatile si multe alte lucruri din viata noastra. Fara bani nu putem avea o viata normala. Bineinteles decat daca locuim pe o insula unde avem tot ce ne trebuie in materie de hrana si lichide. Acolo cred ca nu ne-ar trebui banii...
Din pacate in ziua de azi si femeile se casatoresc cu barbatii doar pentru banii acestora, nu exista nici un fel de dragoste. Daca vezi pe la televizor sau in alta parte un cuplu in care femeia are 20 de ani si barbatul are 60-70, femeia s-a casatorit cu el (sau sta cu el) numai din interes. Si care ar fi interesul decat banii? Parerea mea ca femeia isi strica cei mai frumos ani din viata stand cu un om mai invarsta, doar pentru bani, nicidecum iubire.

| positivity a răspuns:

În zilele noastre, nu poți face nimic fără bani, absolut nimic.
Deci, îți dai seama că sunt destul de importanți.

| dragos9234 a răspuns:

Fara bani nu poti face aproape nimic.
Deci banii sunt extrem de importanti in viata(mea).

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns:

Nu sunt importanţi, sunt doar necesari.În viaţă sunt importante alte lucruri pe care sunt sigură că le ştii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt multi oameni care pun banii, mai presus decat orice. Trist, stiu.
Banii te fac fericit, dar trebuie sa ai grija sa nu ti se urce la cap big grin fiindca te pot transforma intr-o scarba.

| YONTU a răspuns:

Fara ei nu poti trai!
"Banii nu aduc fericirea!"

| Florazul15 a răspuns:

Cei mai importanți. Logic

| Loora a răspuns:

Eu cred ca banii au un rol important in viata noastra. Pentru bani muncim si vorba aia: " dragostea trece prin stomac"! Si intr-o relatie daca nu ai ceva bani nu prea cred eu ca merge, deoarece apar discutii, certuri, etc. In concluzie, orice necesita o suma cat de mica de banihappy, parerea mea...

| Serenade a răspuns:

Daca viata nu are nici o importanta cu atat mai mult banii care de fapt nu au nici o valoare reala. Daca de maine 60% din oamenii de pe planeta nu mai recunosc valoarea banilor, tot sistemul monetar a picat.
Desigur si astazi mai sunt oameni care nu folosesc sistemul monetar.

| Vlelupu a răspuns:

Nu ar trebui sa fie pe primul loc, dar fara ei nu poti trai. Important este ca omul sa nu se lase stapanit de forta si atractia lor.
Sa stiti ca nimeni nu va putea spune ca are suficienti bani. Unul va spune ca nu are 1 leu pentru paine; altul ca nu are 1 miliard pentru o afacere.
Si unul si celalalt cred ca acei bani le sunt absolut necesari.
Totul se rezuma la scara valorilor.

| euforiaa a răspuns:

Am crezut pana acum cateva luni ca sunt foarte importanti, apoi mi-am dat seama ca i-am supraestimat! Se mai spune ca nu te face fericit faptul ca esti bogat, ci momentul in care te imbogatesti.

| RAY a răspuns (pentru euforiaa):

Fericirea e o clipa nu cred ca poti fi fericit non stop

| brusturel a răspuns:

Fara ei ce faci?

| trolloll a răspuns:

Pai nu stiu ia incearca sa te descurci complet fara

| sk1NNNeT009 a răspuns:

Pai hai sa oluam logic. Chiar si tu daca nu aveai bani nu dispuneai de internet pentru a te loga pe TPU sau pentru ati luat un pc si sa ai abonament la net care se plateste cu bani.Dar din pacate banii nu pot cumpara prietenii adevarati si o viata de om asa ca nu ar trebui sa te bazezi pe bani 100% ci doar in proportie da 50% pentru ca prieteni si viata cuiva sunt mai importante decat banii care ii pot face pe altii sa isi dea in cap unul altuia.....sau ceva de genu. SPER CA TE-AM AJUTAT big grin

| lolly2 a răspuns:

Depinde de persoana.Pentru fiecare om banu e important in alt mod.Pentru uni sunt atat de inportantii incat ar fi dispusi sa iti dea ani din viata la schimb, au fost unele cazuri in care oamenii si-au vandut proprii copii pe bani, cel mai intalnit caz e cel de prostitutie in care femeile se vand.Pentru altii bani nu reprezinta foarte mult, pentru ei iubirea, sanatatea si cunoasterea sunt mai presus.
Daca ar fi sa o luam logic nu ar trebui sa ne distrugem sanatatea si sa ii neglijam pe cei dragi pentru bani, pentru ca s-ar putea sa ne trezim cu o mana de bani in plus dar fara sanatate si prieteni, in concluzie bani sunt inportanti dar nu sunt cei mai inportanti.

| MirunaStars29576 a răspuns:

Dupa mine banii nu sunt atat de importati poate doar 50% dar nu te baza prea mult pe banii....BAFTA