Întrebare recomandată | thebeggar a întrebat:

Cât de înrădăcinat este nepotismul în natura omului?

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nepotismul, privit oarecum ca o reacţie natural, firească, trebuie să aibă în mod normal corespondent doar în mediul privat. Când se întâmplă acest lucru în politică, situaţia este gravă.

| onasis1961 a răspuns:

În natura Românului este până în adâncul pământului.

| WhatheWow a răspuns:

La noi, cred ca de la inceputul comunismului, sunt ceva ani; asta e, "sangele, apa nu se face!"

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Fiecare trebuie sa-si puna intrebarea.

| Delicacy a răspuns:

Este cunoscut încă din Antichitate, dar citeşte tu singur de aici:
http://www.ziaruldeiasi.ro/opinii/o-scurta-istorie-a-nepotismului~ni5v96

| stpu a răspuns:

Vad tot mai des vorbindu-se despre nepotismul din politica... Insa acolo nu e vorba de asa ceva. Chestiile de genul le incadram ori la coruptie, ori la distrugerea unor sisteme democrate.
Caci in democratie, sa spunem un loc de consilier, ar trebui sa fie scos la concurs. Caci toti cetatenii au sanse egale de a candida si bla bla bla. Practic senatorul il numeste pe X. Ceea ce este clar o dovada de autoritate, intr-un sistem care se vrea democrat. Sa nu mai vorbim ca acel loc de consilier este platit din banii statului, deci, teoretic, trebuia scos la concurs. Astfel legaturile acestea devin, nu nepotisme, ci reusesc sa otraveasca un intreg sistem care nu va mai functiona. Bine, chestiile de genul exista peste tot in lume, iar de aceea continui sa spun ca in democratie pot crede doar nebunii sau idiotii.

| EmoDoll a răspuns:

Nepotismul, privit oarecum ca o reacţie natural, firească, trebuie să aibă în mod normal corespondent doar în mediul privat. Când se întâmplă acest lucru în politică, situaţia este gravă. Este foarte inradacinat