| maxim_6122 a întrebat:

Care este rolul viermilor in natura si in viata omului?

Răspuns Câştigător
| andy_3925 a răspuns:

Pai am auzit un caz forte interesant, cu un om care avea o infectie grava, iar doctorul ii punea in pansament niste viermisori care ii curatau rana. Dupa ceva timp, doctorul a decis sa intrerupa tratamentul cu viermi si sa ii dea antibiotice, iar omul a murit imediat.
Mai sunt si lipitorile, si viermi care curata si afaneaza solul. Oricum, fiecare vietate are rolul ei.

3 răspunsuri:
| gabriela a răspuns:

In viata omului au rol cunoscut. dar dupa moarte!

| cosmic_ray a răspuns:

Viermii sunt de mai multe feluri. cei paraziti nu sunt atat de apreciati deoarece traiesc in corpurile vietatilor si chiar si a omului. dar n-avem ce face. fara viermi s-ar dezechilibra natura.ar fi o veriga lipsa din lantul trofic. dar cum spune si anny ramele au o importanta deosebita in natura, la fel si lipitorile.

| Anny_8839 a răspuns:

Depinde la ce tip de viermi te referi.Rimele au un rol important pentu afinarea solului si descompunerea ramasitelor vegetale.Lipitorile sunt folosite in medicina...Fiecare specie are insemnatatea sa. Exista si viermii paraziti...care aduc numai probleme.