| MorcovMajestic a întrebat:

Cat de tare credeti ca v-au influentat desenele animate, filmele, muzica din copilarie? Cat de tare credeti ca isi pun amprenta asupra noastra lucrurile astea? Ne influenteaza personalitatea?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ca ne influenteaza cultura in care crestem: da, fara indoiala. In ce mod, precis? Asta nu se stie si nu se poate prevede.

| Brizbriz a răspuns:

Cauta cuvantul "indoctrinare" o sa ai o revelatie... MARE
pentru ca tot ce spui tu, face parte din asta

in pana mea, islamistilor li se pare ca Alah e un lucru bun, oricat de multi teroristi poate produce, si ca "e normal" ca femeile trebuie sa isi acopere TOT, oricat de imbecil de misogina e ideea, dar mai ales, li se pare ca NOI SUNTEM PE DINAFARA, ca nu credem in imbecilitatile astea

| mariamarin2006 a răspuns:

Eu pot zice că m-au influențat destul de mult. Eu obișnuiam să ascult cu părinții muzică folk, iar acum încă e muzica mea preferată (am început să mai ascult și muzică clasică și muzică populară, dar nu altceva).
Nu prea am vizionat filme cu violență (în afară de Home Alone), iar asta m-a influențat că nici acum nu sunt pro război, decât dacă țara este atacată de inamici.
Desenele animate m-au influențat pentru că mi-au arătat că există bunătate și răutate în fiecare om și că nu e o idee bună să acorzi o a doua șansă fiecărui om. M-au învățat să iert și să înțeleg de ce mă comportam într-un anume fel.
Ei bine, da. Personalitatea ne este influențată de desenele animate, filmele, muzica pe care le-am văzut sau ascultat în copilărie în bine sau mai puțin bine.
Sper că te-am ajutat!

| Helpmeeplease a răspuns:

Da, desigur.
Subconștientul nostru creează 95% din realitatea noastră de zi cu zi iar 5% din realitatea noastră o creează conștientul.
Toate comvingerile limitative pe care le ai acum, spre exemplu: viața este urâtă, banii se fac greu, trebuie să muncești din greu pe câțiva bănuți, prietenii sunt trădători etc.
Aceste convingeri limitative îți intră în cap încă de când ești mic, iar acestea îti controlează viața și alegerile tale de acum.
Deci da, este posibil și cel mai probabil ca acele desene, filme sau muzică să își fi pus aprenta în viața ta, numai în cazul în care acel film, desen sau muzică te-a făcut să îți creezi o părere despre ceva anume.