| Lololol01 a întrebat:

Ce parere aveti despre desenele animate violente? Cum influenteaza ele copiii din ziua de azi?

6 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Baietilor le plac aceste desene violente! Sincer invata copii numai prostii si se comporta si ei asa!
Influenteaza copii in rau!

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Ii influenteaza in rau...eu stiu multe cazuri

| ことみ a răspuns:

Buna! Mie nu imi plac desenele animate violente. Desenele animate trebuie sa fie fumoase si sa ii influenteze pe copii pozitiv. Daca sunt violente ii influenteaza pe copii negativ...

| UsErNaMeTPU a răspuns:

Nici mie nu-mi plac denele violente dar pe copii mai mici sigur ii influenteaza in rau! de ce? fiindca vor sa fie si ei ca 'eroii' de la TV!

| Lovepoison a răspuns:

Buna! Intr-adevar desenele violente influenteaza in rau multi copii. Mintea unui copil e ca o foaie de hartie pe care poti sa scrii ce vrei, dar cerneala aproape ca nu se mai poate sterge... Mintea lor, subconstientul lor e foarte usor de influentat de orice desen animat, fie bun, fie rau. Ei nu stiu ce e bine si ce nu, deci, imita toate acele personaje violente, li se pare ca ar trebui sa le ia ca exemplu. Desenele animate clasice sunt cele mai bune si cele mai frumoase. Mesajul lor e doar sa te bucuri de copilarie. Prin pura lor naivitate ele influenteaza copiii in bine, sunt calmi, linistiti si nu dau cu pumnii, ca "eroii" din serialele lor preferate. Parintii ar trebui sa fie mai atenti la ce se uita copiii lor. Ei nu prea pot deosebi fantezia de realitate, si de cele mai multe ori aleg fantezia, bineinteles... De vina mai sunt si posturile TV si reclamele care promoveaza desenele violente, ar trebui sa se faca ceva in privinta asta. O zi buna!

| PaulGrozavul a răspuns:

Salut, poate ca nu scriu prea bine deoarece sunt plecat din Romania de mic...in legatura cu desenele animate violente e ceva asa de normal in regatul asta absurd numit pamant.
Copii pot invata privind desene animate dar in ziua de astazi ce invata din desene caci toate sunt violente, cine-va isi pune intrebarea ce invata un copil din desene ca 'Mondo Mini Shows' sau 'Buffy the Vampire Slayer'?
Si sa nu uitam ca copii intre 2-5 ani nu disting fantezie si realitate, eu nu am copii dar daca as avea as fi foarte atent ce priveste.