| Aicilef a întrebat:

Cat la suta, in mare, va sunt ascultate rugaciunile catre Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| only me a răspuns:

Depinde, in general Dumnezeu ne indeplineste toate rugaciunile, daca sunt posibile si logice, mai devreme sau mai tarziu, daca ne dorim acel lucru.
mie cel putin asa mi s-a intamplat. nu pot spune ca mi s-au indeplinit 100%, dar oricum peste 90%...

26 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Zero % - Ca să fie ascultate, trebuie ca fantoma sfântă, fiul născut dintr-o virgină şi omul invizibil din cer să existe!
E ca şi cum ai întreba cât la sută din înjurăturile aruncate de mine unui scaun de care tocmai m-am împiedicat sunt recepţionate de obiectul de mobilier. Şi totuşi, acolo cred că 1% că măcar scaunul există.

| Parintele a răspuns:

Zero la suta

| Razvan a răspuns:

Avand in vedere ca nu cer mai nimic, 95% sa zicembig grin

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Întreabă-L pe Dumnezeu, nu pe noi.
Pa, pa.

| thealchemist a răspuns:

Ascultate, 100%. care se indeplinesc, asta este voia lui Dumnezeu.

| ania a răspuns:

De ascultat le asculta pe toate dar pentru mine e fascinant modul in care imi raspunde.
Cand m-am rugat pentru un loc de munca dupa terminarea facultatii si dupa mai multe interviuri unde an fost respinsa in principal din cauza lipsei de experienta, m-am rugat: Tu vezi ca nu sunt descurcareata, nu am relatii nu mai stiu ce sa fac, nu te am decat pe Tine, te rog da-mi Tu un loc de munca! A doua zi m-am intalnit cu o cunostinta: Vai nu stiam cum sa dau de tine. O prietena vrea sa angajeze un asistent social si m-am gandit la tine. A zis de luni sa mergi la lucru. Fara interviu, fara perioada de proba.
Cand sotul meu a fost in armata, ma descurcam mai greu cu un singur salariu si uneori ma rugam pentru mancare. Dupa o rugaciune, am primit fara sa cer merinde de la o prietena care si ea primese pachetul de la o cunostinta care era suparata pe mine. Dupa ce am mancat amandoua, la iesire am intalnit persoana care pregatise pachetul si nici n-a vrut sa ma salute. M-am distrat singura ce simt al umorului are Dumnezeu si de cine si-a gasit sa se foloseasca ca sa-mi raspunda.
Altadata aveam un conflict cu o colega la locul de munca, inclusiv cand eram singura ma certam cu ea in minte.Am inceput sa-i cer lui Dumnezeu sa o convinga cat de mult greseste fata de mine.Si timp ce eu ii explicam Lui cate mi-a facut, El ma intrerupe: Lauda -Ma pentru calitatile ei! Am fost socata.Am incercat, ma miram si eu ce fata valoroasa e colega mea si cum de nu realizasem pana atunci.
Pe urma am discutat mai calm cu colega mea, am inteles si partea mea de vina, am devenit foarte bune prietene.
Altadata m-am rugat: Imi doresc sa daruiesc multi bani! A doua zi cineva mi-a dat 1000 de dolari, sa fac ce vreau cu ei.
Altadata am postit si m-am rugat mai multe zile sa-mi dea bani ca sa merg la o nunta. N-am primit nimic, n-am fost la nunta si am fost extrem de frustrata. L-am intrebat : Ce ai vrut sa ma inveti, Taticule?
Raspunsul Lui: Sa nu iti idolatrizezi dorintele!
As putea continua mult si bine.
Rugaciunea nu e magie, in care daca rostesti formula potrivita obtii orice doresti ci o comunicare in urma careia esti tot mai fascinat de bunatatea si frumusetea caracterului lui Dumnezeu.

| Gospell a răspuns:

In primul rand vreau sa spun o rugaciune se spune numai si numai cu multa evlavie, caci atunci cand o zici trebuie sa fii cu gandul cat mai aproape de Dumnezeu - nu sa ne gandim ce am facut aseara.
In mod normal rugaciunea este conceputa pentru a ne apropia de Dumnezeu...
Insa - DACA suntem evlaviosi si il iubim pe Dumnezeu si ii cerem sa ne ajute. El ne va ajuta (numai dupa voia Lui)... si daca nu ne indeplineste cererea - El stie ce este mai bun pentru noi si ne va da ceva mai bun decat ii cerem noi ( Biblie - Romani 8:28 "Si Stim ca Dumnezeu toate le lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemati dupa voia Lui").

| karellen a răspuns:

Calculeaza si tu cat inseamna x% din 0

| deeeeeebora a răspuns:

Eu m-am rugat sa-mi dea un raspuns si a doua zi l-am avut

| Floreenofficial a răspuns:

Nu se poate vorbi in procentaje.
Dumnezeu asculta orice rugaciune a noastra si o indeplineste intr-un fel sau altul!

| Luori a răspuns:

Nu cer multe lucruri si mari, de aceea este peste 50 %. Majoritatea depind de mine sa se intample.

| AndutzaAndu a răspuns:

N-am de unde să ştiu cât la sută Dumnzeu îmi ascultă rugăciunile, dar cert e că ni le ascultă, nu ne lasă la greu.happy

| marrr a răspuns:

Ascultate sunt 100%happy Depinde de cat de mult crezi in ceea ce te rogi.

identitate
| identitate a răspuns:

Cand il sun pe mobil, nu prea sunt ascultate pentru ca sunt liniile ocupate(si semnalul nu e bun). Asculta cca. 53, 45 %. Daca il sun pe fix, astia asculta tot(100%...in procente)!winking

| Kitty a răspuns:

100%, numai ca nu toate imi sunt indeplinite, deoarece unele sunt absurde.

| campanario a răspuns:

Buna. Mie personal 100 %. happy Am un loc de munca, sunt sanatoasa atat eu cat si cei dragi mie. Asta este cel mai important lucru' pentru mine.

| Incubus a răspuns:

Ar fi culmea sa stie careva, sa fie ascultate este una si sa iti si raspunda favorabil este alta

| jhonny_2304 a răspuns:

Stii cum se zice: "Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista" sau ceva de genul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

90% (si le si indeplinestehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 99%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100 la 100

| Mistik a răspuns:

85% iar restul cand mai am vreo nevoie

| anndellinna a răspuns:

Eu nu stiu daca sunt ascultate dar stiu ca mi le indeplineste 100%

| Teutza98 a răspuns:

Sincera sa fiu... 50% cred.

| danutzalbes a răspuns:

Eu nu ma rog de multe ori, poate doar cand imi e greu si poate nici atunci, dar stiu ca acolo sus sau undeva cineva vegheaza asupra noastra.Atunci cand cred ca nu mai am nicio sansa si sunt terminat, ceva ma ajuta si ma ridica.Acum sunt fara loc de munca si cu ceva datorii dar nu ma lasa sa cad...ma ajuta sa merg inainte.Eu consider ca faptul sa te rogi nu conteaza asa de mult precum conteaza sa crezi ca El exista si te ajuta intotdeauna.Deci...trebuie sa CREZI!

| s100 a răspuns:

Intrebarea e buna. si dupa felul in care e pusa se asteapta un raspuns cat de cat fundamentat stiintific (e vorba de procentaje, calcule pana la urma, nu?).

Dupa cate stiu eu niciun studiu stiintific nu a pus in evidenta un "efect al rugaciunii" (daca ar exista dovezi in acest sens toti credinciosi s-ar bate cu pumnul in piept sau ar arata cu degetul spre studiul respectiv).

Cum ramane totusi cu convingerea interna ca "ceva ne ajuta... cineva ne asculta"? Cu alte cuvinte cum putem verifica ca o dorinta a noatra a fost indeplinita de noi sau "de mana Domnului"? Daca pornim de la premisa ca tot ce se intampla pe Pamant este "din voia Domnului" atunci, clar, nu mai avem ce discuta. Din perspectiva asta stiinta nici n-ar mai trebui sa existe, tot ce ne trebuie vine de la divinitate... noi trebuie doar sa ascultam "vocea divina" si sa ne rugam.

Parea mea e ca ceea ce unii considera raspunsuri la rugaciuni sunt de fapt rezultate ale actiunilor lor si a celor din jur. Raspunsurile "din alte dimensiuni" sunt de fapt raspunsuri interne (formate prin educatie si experienta de viata) si reflecta de fapt ceea ce vrem noi sa credem.