| sabin89 a întrebat:

Câtă lege și ordine este în natură! Observați o banală cădere liberă a corpurilor. Lași o pietricică să cadă liber de la o oarecare înălțime. Compari intervalele parcurse de pietricică în intervale de timp egale. Vei constata că acestea se află între ele în același raport ca și numerele impare. Corpul în cădere parcurge în a doua secundă o traiectorie de 3 ori mai lungă decât în prima, în a treia secundă un interval de 5 ori mai lung decât în prima, în a patra secundă un interval de 7 ori mai lung decât în prma secundă și așa mai departe. Cu alte cuvinte, corpul în cădere execută o mișcare uniform neuniformă. Ce lege se ascunde în spatele acestui fenomen?
Să observăm și lungimea segmentului parcurs până la un moment arbitrar. Dacă notăm cu litera a segmentul parcurs în prima secundă, atunci segmentul parcurs în a doua secundă trebuie notat cu 3a. Deci, în total, în primele două secunde s-a parcurs un segment a + 3a = 4a. În primele trei secunde segmentul parcurs este a + 3a + 5a = 9a. În primele patru secunde, un segment lung de 16a și așa mai departe. Se vede că pătratul numărului de secunde ne arată de câte ori a parcurs corpul în cădere un segment mai lung (socotit de la începutul căderii) în comparație cu segmentul parcurs în prima secundă. Interesant, nu?
Scolasticii s-au ocupat și ei cu mișcările de acest gen, dar nu le-au tratat pe cale matematică. Or, o asemenea mișcare nu poate fi cu adevărat înțeleasă fără matematică.
Să pun și o întrebare. Ce se întâmplă cu această dependență când secundele nu sunt un număr întreg?

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Si asa mai departe laughing si asa mai departe ce anume? Sa nu spui ca la fiecare secunda distanta parcursa se mareste laughing Creste dar nu si asa mai departe cum spui tu, dupa secunda X poate sa mai treaca nu nstiu cate secunde ca n-o sa mai fie diferenta.

Nu stiu ce ai vrut sa spui, ori sa arati, dar se pare ca fiecare da raspuns la cel doare laughing asta pentru ca nu prea se intelege mare chestie din ce ai bagat pe aici.

Nu mai cauta sa rezolvi probleme, teme pe aici, astia zic ca nu ai voie laughing

| Frank51 a răspuns:

Accelerația unui obiect depinde de masa obiectului și de accelerația gravitațională.

În spațiu nu există accelerație gravitațională, deci fără un prim impuls, orice obiect cu orice masă, nu se va mișca.

Pe alte planete accelerația gravitațională este diferită, deci accelerația obiectelor va fi diferită.

| Seba2013 a răspuns:

Vezi si tú ce cade prima data, bila de bowling sau pana. In clasa toti am raspuns ca bila, nu credeam ca gravitatea (9, 8 m/s) se aplica la toate corpurile.

https://youtu.be/xzkgJUBS2tM?si=YnZjR4nhH7Dd_r4r

Daca cunoati formulele energíei cinetice, potentiale o cunosti si pe cea mecánica.

Energía mecánica este suma energíei cinetice + energíei potentiale.

Ca sa calculezi caderes libera folosesti fórmula: h=vt−1/2gt2+H

g din ecuatie (gravitatea)
este 9, 8 m/s. Dupa fiecare secunda corpul isi mareste v (viteza). Ti-am dat un raspuns din ce am inteles eu de la profesorul de fízica nu ca as fi eu vreo excelenta in probleme la fízica. Le-am lasat pe plan 2 ca aveam alte treburi.

Vezi si Maglev, terenul cu levitatie magnética.

https://youtu.be/M8ZyGNvV2l4?si=jM5gzGMlAbAzkxhV

Iar ca sa iti raspund la intrebare. Doar originalul si primele copii sunt ordonate restul este mort ca statuia Galatea. Au corp datorita originalului. Cand originalul pleaca corpul se prapadeste.

| relian a răspuns (pentru Seba2013):

Prima, cade bila, asta ca idee laughing deci ati raspus f bine toti, la ora de care spui.
Nu are a face aici gravitatia si alte povesti. Stii vorba aia, multi vad putini pricep? Ei, cam despre asta este vorba laughing restul ia si tu ce intelegi.

| Seba2013 a răspuns (pentru relian):

Cum nu are treaba in ecuatie Forta de Gravitatie? Ia vezi fórmula energíei potentiale. Ep=m·g·h unde g este forta gravitatiei pe langa m (masa) si h (inaltime).

Acolo intervine Forta de Frecare a Aerului. Insa daca se elimina aerul, pana cade egal ca bila.

Si stai relax ca astea nu sunt efercitii ci fízica. Si am spus dinainte ca nu sunt expert ci vorbesc din ce mi-a ajuns la ureche. Nu stau sa calculez probleme fizice toata ziua. A fost doar un simplu raspuns, nici m-am chinuit sa gandesc prea mult. Deci stai relax petrica nu sari sa dai cu piatra ca am spus de la inceput ca am dat un raspuns fara prea multa cautare. Ce m-am lasat un pic descoperit si ai inceput sa dai? Grijania voastra de comunisti.

| relian a răspuns (pentru Seba2013):

Ups acu o bagi pe aiai daca nu-i aer laughing n-a fost vorba de asa ceva, pe pamint nu-s locuri unde nu-i aer, iar daca ar fi oricum nu ai avea cum sa dai drumul acolo la ceva.

Daca intrebarea suna ca este vid, atunci altul era raspunsul.
Tu nu ai spus exact cum suna intrebarea, data voua la scoala.
Ai spus doar daca se da drumu la o bila si la o pana.In cazul asta bila ajunge prima, poti tu sa vii si cu mama gravitatiei, sau profesorul ce va intrebat si cu mai stiu eu ce alte formule nestiute, tot bila ajunge prima. laughing

Sa videzi o camera si alte povesti nemuritoare, trebuie sa ai scule sa faci asa ceva, camera perfect etansa bla bla, deci natural nu prea exista asa ceva pe pamint.

laughing aia da cu comunistii, numa ca eu nu am dat, dimpotriva, eu vam tinut partea laughing am spus ca toti care ati dat raspuns ca bila ajuge prima, ati avut dreptate, deci despre ce dat si grijanii este vorba?

Asa e, ai dreptate asa faceau comunistii, ii ajuitai si apoi te lucrau pe la spate, sau te injurau gen grijania voastra laughing

Răspuns utilizator avertizat