Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Caz de conștiință:

Te afli pe un pod deasupra unei căi ferate. Observi că un vagon de tren inaintează cu viteză, fiind pierdut de sub control, și că va lovi mortal 5 muncitori care lucrează pe șine fără să-și dea seama de apropierea acestuia. Nu ai cum să ii anunți cu privire la pericolul ce ii pândește. Știi că singura cale de a opri vagonul inainte de a-i ucide pe cei 5 este de a arunca un obiect de o greutate foarte mare pe șine, in calea sa. Singura greutate disponibilă și suficientă este bărbatul obez care stă alături de tine pe pod, privind la rândul lui scena.
Poți să impingi bărbatul de pe pod in calea vagonului, pe șine, omorându-l pe el și salvând viața celor 5, sau poți permite vagonului să inainteze, lâsându-i pe cei 5 să moară.

Cum procedezi? Care dintre variante este cea corectă din p.d.v. moral?

Răspuns Câştigător
| passarisMB a răspuns:

Off...acum nu stiu daca este cea corecta dar este varianta mea.eu unul personal nu m-as uita in momentul impactului cu cei 5 oameni. oricat de mare, obez sau urat ar fi persoana care este langa mine nu as putea sa-l arunc in calea vagonului.asta sigur as face:nu m-as uita!

111 răspunsuri:
| boyboyplayboy99 a răspuns:

Iei o piatra mica si arunci in muncitori, iar cand se intorc spre tine le arati cu degetul spre vagonul care se apropie, iar acestia se feresc si scapa happy

| anonim_4396 explică (pentru boyboyplayboy99):

,,Nu ai cum să ii anunți cu privire la pericolul ce ii pândește.''!
Citiți cu atenție și nu mai modificați scenariul, vă rog.

| PooChai a răspuns:

Normal ca il arunci pe ala obez...mai bine sacrifici 1 decat 5

| anonim_4396 explică (pentru PooChai):

Dar de ce sa sacrifici? nu esti Dumnezeu ca sa poti lua viata cuiva.

| PooChai a răspuns (pentru anonim_4396):

Din moment ce renunti la 1 pentru 5, e sacrificare.

| PooChai a răspuns (pentru anonim_4396):

Copile...du.te la somn

| Johanndjmt2 a răspuns:

Depinde cum pui problema.
Pe de o parte daca il imping pe acel barbat obez pe sine, voi salva cei 5 muncitori, dar voi fi in acelasi timp un criminal, deoarece o persoana a murit din cauza mea.
Pe de alta parte, daca nu il imping pe barbatul obez pe sine, cei 5 muncitori vor muri, dar nu am practic nici o vina pentru moartea lor, sunt doar un martor.
Ce este mai bine sa fiu : un erou acuzat crima sau un martor la un accident nefericit?
Din punct de vedere etic, as alege sa fiu martor.

| 2handsUp a răspuns:

Babatul obez nu are nici o vina pentru ce are sa se intample de aceea nu este corect sa il arunci pe el. Cel mai bine ar fi sa ii avertizezi pe muncitori in alt fel.

| Aristodemos a răspuns:

Dar cine suntem noi ca sa alegem cine merita sa traiasca si cine nu?

| ssilviu250 a răspuns:

Oricat de grasan ar fi nu are cum sa opreasca o masa de jeleu un tren... deci, folosesc Z Sfera Corpatronic pentru bizorcizarea unui ou de piperocochinderita. Habar nu am.

| PeleuMirunaNicoleta a răspuns:

Concluzie:nu as lasa 5 oameni sa moara

| stefanospidei a răspuns:

Ii las sa moara... e treaba lor...
((

| NarcysIonutz a răspuns:

Eu cred ca varianta corecta este prima, cea in care ii las sa moara, deoarece daca as arunca barbatul as omori cu mainele mele o persoana, iar daca i'as lasa sa moara nu ar fi in nici un caz vina mea si nu as avea pacate.laughing

| anonim_4396 explică (pentru NarcysIonutz):

Felicitările mele. Sincere.
Din punctul meu de vedere, ai judecat foarte sănătos. Scurt și la obiect. Frumos, clar și succint argumentat. Imi place foarte mult și te apreciez pentru faptul că faci distincția esențială dintre,, a omorî'', efectiv, și,, a lăsa să moară''.
Minunat.

Numai bine iți doresc.

| NarcysIonutz a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc la felwinking

| maryuskid a răspuns:

As incerca sa ii atentionez prin orice mijloace de apropierea vagonului.si oricum ar fi, as da cu pietre as striga as fluiera, nu aveau cum sa nu ma auda.si in legatura cu cel obez nu ar putea sa opreasca un tren asa ca il omoram degeaba si pana la urma poate mureau toti 6. dar in loc sa te lupti cu obezul si sa pierzi timp, acel timp l.ai putea folosi sa incerci sa le atragi atentia muncitorilor

| JustABiatch a răspuns:

Eu nu i-as baga in seama, nu e treaba mea!

| anonim_4396 explică (pentru JustABiatch):

Dragul meu, din moment ce te afli acolo, ești martor ocular și realizezi faptul că poți face ceva pentru a schimba cursul evenimentelor, E cât se poate de TREABA TA. Ești implicat. Gata.

Așadar, alege, te rog.

| Olimpia001 a răspuns:

Este pacat sa omori un om asa ca chiar daca nu salvezi muncitorii macar ai incercat nu aste pacat.Conteaza viata tuturor, daca tu ai fi omul obez?