| alynutza6820 a întrebat:

Dacă în timpul regimului comunist în Romania a fost introdus cultul personalitatii, adica nu exista libertatea de exprimare, de ce au fost scrise opere literare critice? Autorii lor au fost pedepsiti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, au fost pedepsiti, in diferite moduri. Paul Goma a fost exilat si interzis la publicare. Si la altii le-au fost interzisa publicarea, vezi Mircea Dinescu, Ana Blandiana, Ion D. Sarbu, etc. De asemenea nu puteau sa publice articole in revistele literare, unii au mai fost consemnati la domiciliu, erau urmariti si tracasati de securitate, inchisi pe motive de drept comun si chiar au platit cu viata, vezi cazul Gheorghe Ursu. Numai bine!

2 răspunsuri:
| alin334 a răspuns:

Au fost scrise si asunse, publicate dupa ce a cazut comunismulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, de obicei au fost pedepsiti.
De fapt sunt vreo trei tipuri de "opere critice" comunistoide:
1. Opere cenzurate. Varianta necenzurata a fost publicata abia dupa Revolutie.
2. Opere subtil-critice. Mai mult aluzii, sau cifrate, au scapat la vremea lor ochului Cenzurii comuniste. De obicei s-au citit mai tarziu si le-au retras de pe piata, sau nu le-au mai re-publicat.
3. Opere pseudo-critice. De fapt opere ale marilor ratati ( sau lingai) literari, publicate cu acceptul Securitatii, asa, ca sa para mai roza "democratia" Ceausista. In special in ultima perioada, cand Ceausescu cocheta cu Occidentul nitel, ca sa-si spele din pacate.
4. Opere cu adevarat dizidente. Publicate pe afara, sau tinute la sertar. Rara avis, totusi, ca una e sa fi scriitor, si alta e sa fi scriitor cu oua.